Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Andej » 2022-04-19, 17:49

Ja uważam, że koniecznie trzeba się uśmiechnąć. Podać serce na dłoni, tymże uśmiechem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-19, 23:22

Odszczekuję ;)
Nie należy mówić "Pokój nam wszystkim" - "Pokój z Tobą" jest na miejscu.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: JBP » 2022-04-20, 02:01

nienależy, wodą święconą się kropisz po wejściu. Obmywasz symbolicznie z brudów świata.
Po mszy nie masz się z czego obmywac.

Dodano po 1 minucie 18 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-19, 23:22 Odszczekuję ;)
Nie należy mówić "Pokój nam wszystkim" - "Pokój z Tobą" jest na miejscu.
i nie należy najpierw machać głową do ołtarza, a potem lekcważąco pominąć kogoś stojącego obok. Tak to często wygląda.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: lambda » 2022-04-20, 13:12

Ja już spotkałam automatyczny dozownik na wodę święconą xd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-20, 13:40

lambda pisze: 2022-04-20, 13:12 Ja już spotkałam automatyczny dozownik na wodę święconą xd
Upowszechniły się w dobie covida. IMHO to nawet niezły pomysł, jeśli wspomnieć na młodego Wałęsę sikającego do kropielnicy ;)

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: lambda » 2022-04-21, 12:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-20, 13:40
lambda pisze: 2022-04-20, 13:12 Ja już spotkałam automatyczny dozownik na wodę święconą xd
Upowszechniły się w dobie covida. IMHO to nawet niezły pomysł, jeśli wspomnieć na młodego Wałęsę sikającego do kropielnicy ;)
Narazie spotkałam w jednym dość nowoczesnym kościele, który z wyglądu bardziej przypomina zbór protestancki, są wykładziny dywanowe i nowoczesne ławki. Tak mi się skojarzyło.
Atmosfera też już taka z której wyrosłam, klaskanie i śpiewy oazowe.
Nie moje już klimaty, choć swego czasu w czasach dojrzewania to właśnie takie coś mnie pociągała do kościoła i sprawiało że chciałam pogłębiać wiarę. Teraz z kolei mnie mierzi.

Zresztą organistka która wysila się na te śpiewy i mówi że ludzie nie śpiewają, a w ławkach emeryci i ludzie po 50 i dziwić się że klaskać nie chcą i śpiewają słabo pieśni których pewnie nie znają.
Ostatnio zmieniony 2022-04-21, 12:57 przez lambda, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Andej » 2022-04-21, 14:19

lambda pisze: 2022-04-21, 12:55Zresztą organistka która wysila się na te śpiewy i mówi że ludzie nie śpiewają, a w ławkach emeryci i ludzie po 50 i dziwić się że klaskać nie chcą i śpiewają słabo pieśni których pewnie nie znają.
To akurat podobnie, jak u mnie. też się skarży. Ale wciąż wprowadza nowe pieśni, albo inaczej wykonuje już znane. Zmienia słowa, lub powtarza inne słowa czy wersy, niż czyni to cała reszta organistów. Na dodatek, przygrywa na przemian z etatowym organistą.
Oczywiście nawet nie stara się, np. przed mszą świętą, nauczyć ludzi jak śpiewać coś nowego (wyświetlają tekst i podając melodię).
A w ławkach i emeryci, i młodzi i dzieci i dojrzali.
Nie ucząc, trudno jest nauczyć. Ale tak jest z ludźmi, którzy mają swoje imperatywy.

A co do wody święconej, to zamiast niej są dozowniki z płynem odkażającym. Wątpię, czy poświęconym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-21, 15:01

Z tymi dozownikami wody swieconej na jedno wychodzi. Jedni ludzie myla je z dozownikem plynu do odkazania i woda swiecona odkazaja rece. ;)
A inni plynem odkazajacym robia znak krzyza. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-21, 15:04 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-21, 21:19

Jozek pisze: 2022-04-21, 15:01 Z tymi dozownikami wody swieconej na jedno wychodzi. Jedni ludzie myla je z dozownikem plynu do odkazania i woda swiecona odkazaja rece. ;)
A inni plynem odkazajacym robia znak krzyza. ;)
moze tak jest na jakichs dzikich wyspach [-( u nas w polsce ludzie odrozniaja dozownik plynu odkazajacego od podajnika wody swieconej
najprosciej po znaku krzyza na podajniku ;)

Dodano po 2 minutach 10 sekundach:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/e ... x_2648.jpg
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-21, 21:29

Ja na takie technologie przyczepione gdzies w kosciele nie zwracam uwagi, cokolwiek na nich jest napisane.Woda powinna byc w kropielnicy, a plyn do dezynfekcji powinien byc przed kosciolem, jesli w ogole potrzebny do czegokolwiek.
Dla mnie osobiscie to zadne urzadzenie tego typu nie ma nic wspolnego z kosciolem.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-21, 21:43

woda w kropielnicy ma w sobie mase brudu i zarazkow
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: sądzony » 2022-04-21, 21:46

abi pisze: 2022-04-21, 21:43 woda w kropielnicy ma w sobie mase brudu i zarazkow
święcona woda :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-21, 21:52

sądzony pisze: 2022-04-21, 21:46
abi pisze: 2022-04-21, 21:43 woda w kropielnicy ma w sobie mase brudu i zarazkow
święcona woda :-?
A wyobraz sobie ze pare lat temu w lecie, gdy bylem we Francji w miescie Brest i wszystkie sklepy byly zamkniete w niedziele jak zwykle.
Nie moglem nic kupic do picia, ani znalesc jakiegos kranu na miescie po wyjsciu z kosciola, wiec w koncu wrocillem i zaczerpnalem wody z duzej kamiennej kropielnicy. Napilem sie do oporu.
Nic mi po tym nie bylo. ;)
Teraz to w zadnym kosciele sie nie napijesz, no chyba ze zdemontujesz dozownik, a jak sie pomylisz to napijesz sie plynu dezynfekcyjnego. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-21, 21:58 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-21, 21:57

Naukowcy z Instytutu Higieny i Immunologii Stosowanej Uniwersytetu Wiedeńskiego poddali analizie jakość wody z 21 „świętych” źródeł i 18 kropielnic w kościołach i kaplicach całego kraju. Po rocznych badaniach okazało się, że woda z żadnego z przebadanych badanych źródeł nie nadawała się do picia. A tylko 14 proc. próbek nie wykazało żadnych zanieczyszczeń bakteriami e-coli.
Woda była zanieczyszczona nie tylko fekaliami. Wykryto także substancje pochodzenia rolniczego i inne pasożyty, mogące wywoływać stany zapalne i biegunkę. - Musimy ostrzec ludzi przed piciem wody z tych miejsc – powiedział agencji Reuters mikrobiolog Alexander Kirschner.

https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/wo ... pl/735y4l0
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-21, 22:10

abi pisze: 2022-04-21, 21:57 Naukowcy z Instytutu Higieny i Immunologii Stosowanej Uniwersytetu Wiedeńskiego poddali analizie jakość wody z 21 „świętych” źródeł i 18 kropielnic w kościołach i kaplicach całego kraju. Po rocznych badaniach okazało się, że woda z żadnego z przebadanych badanych źródeł nie nadawała się do picia. A tylko 14 proc. próbek nie wykazało żadnych zanieczyszczeń bakteriami e-coli.
Woda była zanieczyszczona nie tylko fekaliami. Wykryto także substancje pochodzenia rolniczego i inne pasożyty, mogące wywoływać stany zapalne i biegunkę. - Musimy ostrzec ludzi przed piciem wody z tych miejsc – powiedział agencji Reuters mikrobiolog Alexander Kirschner.

https://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/wo ... pl/735y4l0
Wiesz, ja kiedys w Salisbury, w klubie wedkkarskim, robilem badania wody na lowiskach, rzekach i jeziorach.
Praktycznie to wyniki wygladaly tak jakby ktos ciagle sypal do wody przerozne nawozy, tak duze byly stezenia.
To wszystko mimo tego ze na polach przyleglych do rzek i zbiornikow wodnych nie wolno uzywac zadnych nawozow, a rolnicy za takie pola dostaja dotacje z uwagi na obnizenie plonow.
To nie chodzi o te czy inne zrodla wody, bo wszystkie sa skazone nawozami, a ziemia nimi przesiaknieta, wiec kazda woda je zawiera. Dlatego coraz czesciej uzywanne sa studnie glebinowe, ale ciekawe jak dlugo zajmie przedostanie sie tych nawozow do wod glebinowych, jesli podziemne zrodla sa oproozniane pompami. Wytwarza sie wtedy w nich podcisnienie i wody z warstw podskornych cooraz bardziej przenikaja do glebinowych.
Znam jedna sytuacje gdzie w terenie gorskim pracuja pompy glebinowe ciagnace wode z tzw. podziemnego jeziora, cos w rodzaju zalanych jaskin majacych rozlegle korytarze-polaczenia, a jednymi z nich sa polaczenia z byla kopalnia uranu. To dopiero zdrowa woda. ;)
Zadna bakteria tam nie przezyje, a te ktore przezyja mozna odfiltrowac na siatce do piasku, bo takie wielkie te bakterie mutanty. ;) =))
Jest to najwieksze w okolicy ujecie wody i praktycznie pol powiatu jest z niego zasilane, w tym 2, 50 tysieczne miasta. Tam to ludzie musza byc zdrowi. By dac rade takiej wodzie. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-21, 22:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”