Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-21, 22:19

Jozek pisze: 2022-04-21, 21:29 Woda powinna byc w kropielnicy, a plyn do dezynfekcji powinien byc przed kosciolem, jesli w ogole potrzebny do czegokolwiek.
Skąd taka teza? Gdzie tak jest napisane?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-21, 22:43

przy tej okazji przeczytalam instrukcje robienia znaku krzyza i ze zgroza stwierdzam ze nie koncze dotknieciem okolic serca :(

"
Katolicki Znak Krzyża. Ilu katolików tyle różnych wariantów znaku krzyża. Mamy około 90% ignorantów bezmyślnie wykonujących krzyżopodobne znaki. To jeden z triumfu szatana, można powiedzieć. A przecież Znak Krzyża to mały egzorcyzm, ma nas chronić przed złem. Niech każdy z czytających wykona swój znak krzyża przed lustrem. Jeśli belka poprzeczna znaczonego Krzyża nie dotyka ramion, mamy krzyż odwrotny. Prawidłowy znak Krzyża Jezusa Chrystusa rozpoczynamy od dotknięcia czoła, następnie dotykamy miejsca poniżej mostka, oraz belka poprzeczna kiedy dotykamy ramion oraz kończymy dotykając okolice serca."
http://parafiaskoki.pl/rozmaitosci/
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-21, 23:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-21, 22:19
Jozek pisze: 2022-04-21, 21:29 Woda powinna byc w kropielnicy, a plyn do dezynfekcji powinien byc przed kosciolem, jesli w ogole potrzebny do czegokolwiek.
Skąd taka teza? Gdzie tak jest napisane?
Logika, Kropielnica jest na wode swiecona, a plyny dezynfekcyjne uzywa sie na zewnatrz, a nie po wejsciu do srodka, skazeniu terenu wewnatrz i dopiero dezynfekowaniu rak. ;) Wiesz, upaprac bakteriami wszystkie klamki, a pozniej zdezynfekowanie rak to bez sensu, bo wychodzac zbierasz te pozoostawione bakterie i patogeny spowrotem na rece, ktore wczesniej dezynfekowales. ;)
To takze wynika z glownych zasad odnosnie dezynfekcji. ;)
To tak jak z myciem nog codziennie, by posciej byla czysta, jak bedziesz codziennie myl nogi rano, to i tak posciel bedzie brudna. =))

Dodano po 7 minutach 32 sekundach:
abi pisze: 2022-04-21, 22:43 przy tej okazji przeczytalam instrukcje robienia znaku krzyza i ze zgroza stwierdzam ze nie koncze dotknieciem okolic serca :(

"
Katolicki Znak Krzyża. Ilu katolików tyle różnych wariantów znaku krzyża. Mamy około 90% ignorantów bezmyślnie wykonujących krzyżopodobne znaki. To jeden z triumfu szatana, można powiedzieć. A przecież Znak Krzyża to mały egzorcyzm, ma nas chronić przed złem. Niech każdy z czytających wykona swój znak krzyża przed lustrem. Jeśli belka poprzeczna znaczonego Krzyża nie dotyka ramion, mamy krzyż odwrotny. Prawidłowy znak Krzyża Jezusa Chrystusa rozpoczynamy od dotknięcia czoła, następnie dotykamy miejsca poniżej mostka, oraz belka poprzeczna kiedy dotykamy ramion oraz kończymy dotykając okolice serca."
http://parafiaskoki.pl/rozmaitosci/
Oprocz tego lewa reka od samego poczatku powinna dotykac okolicy serca,, a nie zwisac swobodnie, jakby byla bezuzyteczna. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-21, 23:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-22, 00:36

Jozek pisze: 2022-04-21, 23:24
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-21, 22:19
Jozek pisze: 2022-04-21, 21:29 Woda powinna byc w kropielnicy, a plyn do dezynfekcji powinien byc przed kosciolem, jesli w ogole potrzebny do czegokolwiek.
Skąd taka teza? Gdzie tak jest napisane?
Logika, Kropielnica jest na wode swiecona, a plyny dezynfekcyjne uzywa sie na zewnatrz, a nie po wejsciu do srodka, skazeniu terenu wewnatrz i dopiero dezynfekowaniu rak. ;) Wiesz, upaprac bakteriami wszystkie klamki, a pozniej zdezynfekowanie rak to bez sensu, bo wychodzac zbierasz te pozoostawione bakterie i patogeny spowrotem na rece, ktore wczesniej dezynfekowales. ;)
To takze wynika z glownych zasad odnosnie dezynfekcji. ;)
Nic podobnego. Dezynfekcja rąk ma na celu oczyszczenie dłoni PO zetknięciu z klamką (której i tak nie da się ochronić przed zanieczyszczeniem) a nie zachowanie czystości klamki (co jest niemożliwe).
abi pisze: 2022-04-21, 22:43 przy tej okazji przeczytalam instrukcje robienia znaku krzyza i ze zgroza stwierdzam ze nie koncze dotknieciem okolic serca :(

"
Katolicki Znak Krzyża. Ilu katolików tyle różnych wariantów znaku krzyża. Mamy około 90% ignorantów bezmyślnie wykonujących krzyżopodobne znaki. To jeden z triumfu szatana, można powiedzieć. A przecież Znak Krzyża to mały egzorcyzm, ma nas chronić przed złem. Niech każdy z czytających wykona swój znak krzyża przed lustrem. Jeśli belka poprzeczna znaczonego Krzyża nie dotyka ramion, mamy krzyż odwrotny. Prawidłowy znak Krzyża Jezusa Chrystusa rozpoczynamy od dotknięcia czoła, następnie dotykamy miejsca poniżej mostka, oraz belka poprzeczna kiedy dotykamy ramion oraz kończymy dotykając okolice serca."
http://parafiaskoki.pl/rozmaitosci/
"Krzyż odwrotny"? ;) Modelowy przykład magicznego podejścia do znaku.
Owszem, należy dbać o staranność gestu, ale nie z tego powodu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 00:44

W zasadzie to z ta starannoscia w wielu kwestiach wiary jest podobnie.
Sam czesto sie na tym lapie, bo tak jakbym chcial zbyt szybko cos zrobic.
Kiedys, z pewnych wzgledow kaplan w zakrystii niespodziewanie udzielil mi Blogoslawienstwa wlasnie czyniac znak krzyza i wtedy niemal w pospiechu zrobilem znak krzyza, ale wlasnie jakby niezbyd dbale, zbytnio w pospiechu, by jakby nadazyc za kaplanem.
To w duzym stoppniu pewien rodzaj nadgorliwosci.

Z ta klamka Marku to jest taka sprawa ze majac dlonie zdezynfekowane, ani nie pozostawisz na niej zadnych patogenow,, ani tez nie zlapiesz zadnych dotykajac kllamki dlonia ktora ma jeszcze na sobie resztki dezynfektanta.
Po prostu takimi zdezynfekowanymi dlonmi, ty i kazdy inny dezynfekuje takze klamke, ktora po takich setkach dotkniecia resztkammi dezynfektantu, bedzie kompletnie sterylna, nawet gdyby ktos wczesniej celowo na nia naniosl patogeny.

A tak w ogolle, to takie kompletne i totalne dezynfekowanie wszystkiego wokol nas, to wlasnie dzialanie destrukcyjne wobec naszego systemu immunologicznego, bo przy kompletnym braku patogenow, przestaje on dzialac jak nalezy, a drobne skazenia wielkosci nie powodujacej ostrych infekcji utrzymuja system immunlogiczny na wysokich obrotach i wtedy gdy zdarzy sie powazniejsza infekcja, system ja jest w stanie szybko zwalczyc.
Im bardziej staramy sie zyc sterylnie, tym gorzej dla naszego systemu immunologicznego.
Tym bardziej gdy medycyna zna i skutecznie stosuje dosc szybkie metody leczenia najpowszechniejszych infekcji,ktore kiedys byly albo smiertelne, albo nieuleczalne.
Nie znaczy to jednak ignorowania totalnie wszelkkich patogenow, jednak obecna przesada w sterylizacji i totalnego odizolowania od nawet niegroznych bakterii, czy innych niegroznych patogenow, niszczy system immunologiczny.
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 01:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-22, 01:07

Sorry, ale na temat klamki... nie chce mi się tłumaczyć ciągnąć. Tłumaczenie oczywistości kontra Twoje pomysły autorskie mam za zbędne i niewykonalne. Proponuję prześledzić pod tym kątem proces dezynfekcji rąk przy wchodzeniu do sali operacyjnej ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 01:39 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 01:13

No, widzisz, wlasnie o tym pisalem, bo zasady sterylizacji so stale i konkretne, w ktorych kolejnosc dzialan jest istotna.
Poza tym, sale operacyjna to nie kosciol, czy urzad miasta, wiec nie przesadzaj ze sterylizacja gleboka w kosciele czy urzedzie miasta, bo jak tak bedziemy myslec, to kazdy w mieszkaniu bedzie mogl przeproowadzac operacje na otwartym sercu,, bo wszystko bedzie dostatecznie sterylne. ;)
Pewnie jak bedziesz chcial isc poopalac sie na lace, to pierw wynajmiesz opryskiwacz z SKR-u by zdezynfekowal cala lake. ;)
A spacer w lesie to bylby juz wiekszy wydatek,, bo wymagal by uzycia smiglowca do oprysku. ;)
Pewnie nie wiesz i nie bedziesz chcial przyjac do wiadomosci, ale wlasnie na bazie takiego jak twoje rozumienia walki z patogenami i totalnej sterylizacji powstala panika pandemii kowida.
Irracjonalne podejscie do sterylizacji srodowiska. Po prostu panika ludzi ktorzy nie rozumieja o co chodzi w sterylizacji i unikaniu patogenow.
Gdyby ci panikarze wiedzieli co sie dzieje w bioocenozie takich np. miejskich rezerwatow przyrody, to by je opryskiwali 3 razy w tygodniu wszelkimi najskuteczniejszymi dezynfektantami.
A te rezerwaty przyrody powstaja w coraz wiekszej liczbie miast co swiadczy o kompletnym pokreceniu z poplataniem w wiedzy tak szarych obywateli, jak i tych idiotow urzednikow, ktorzy wydaja decyzje o takich rezerwatach.

Jesli masz watpliwosci czy wiem o czym pisze, to juz w wieki 14 lat zajmowalem sie obraczkowaniem ptakow w gniazdach, sprawdzalem jakkie gatunki ryb zyja w rowach srodpolnych i jakie gryzonie wystepuja na polach, w lasach i okolicy. Juz wtedy zajmowalemm sie sokolnictwem w realu, i trenowalem samice jastrzebia golebiarza do polowan.
Dzis raczej tego co ja widziialem i sprawdzalem fizycznie raczej trudno uswiadczyc i zobaczyc.
Nawet nauczyciele w szkole nie mieli pojecia czym sie zajmowalem, a jak na klasowce w 5 klasie podstawowki uzylem slowa "bioocenoza", to nauczycielka byla w szoku, skad ja znam takie slowa. ;) Bo w zasadzie samo to slowo bylo odpowiedzia na pytanie, a ja je tylko nieco rozwinalem by wpasowac je do tresci zadanego pytania.
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 01:41 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-22, 01:40

(autocenzura)
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 01:44 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 01:47

To kopmpleksy sa raczej po twojej stronie, bo ja nie mam zadnych, to co pisze nie jest przechwalkami, tylko argumentem, ktory ty starasz sie zignorowac swoimi wymyslami i przedstawic je jako przechwalki. Wlasnie twoje pisanie jest tu zalosne, bo nie masz zadnych innych argumentow, poza deprecjonowaniem wiedzy oponenta i wywyzszaniem siebie jak Nikodem Dyzma.
Pomysl tak logicznie, do czego mogly by mi w dyskusji sluzyc przechwalki? W sumie do niczego, bylo by to zwykle bezsensowne pisanie o czyms. Jedna dyskusje maja swoje prawa i jednym z nich jest wykazanie ze to co sie pisze ma konkretne podstawy, czyli przedstawienie argumentu. Czy uwazasz ze przedstawienie tytulu naukowego czy poziomu wyksztalcenie rozni sie od tego co ja napisalem?
Wedlug mnie podawanie tytulu naukowego czy wyksztalcenia, jest bardziej przechwalka niz podawanie pracy i doswiadczenia w danej dziedzinie.
Podaj ty teraz swoj tego typu argument na poparcie tego co piszesz? Np. jakie masz doswiadczenie w np. rozumieniu bakteriologii, czy wirusologii, albo chociaz biologii na poziomie ktory daje ci wiedze jak dziala system immunologiczny, czy tez jak dzialaja jakies patogeny o roznych wplywach na czlowieka i jego zdrowie?
Juz ci kiedys pisalem ze nie masz zielonego pojecia o moim wyksztalceniu i nie bediesz mial, bo sie nie dowiesz, moge cie setki razy zaskoczyc, o wiele bardziej szczegolowymi wyjasnieniami, z dziedzin o ktorych ci sie nawet nie snilo. Nawet na studium niektorzy byli zaskoczeni tym ze wykonuje prace ktore wymagaja wyzszego wyksztalcenia, bo podalem nizsze.
Nie sklamalem, bo to nizsze mam, a nie ma wymogu podawania najwyzszego i z jakiej dziedziny, lub dziedzin. ;)
Popytaj Merrs na sasiednim forum, kiedys okreslila mnie "czlowiek orkiestra", zapytaj sie co miala na mysli? ;)

Dodano po 33 minutach 39 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-22, 01:40 (autocenzura)
Podziekowalem, ale swoj wpis musze pozostawic, ze wzgledu na innych, bo nie chodzi tu o ciebie i negowanie twoich wypowiedzi, gdyz masz duza wiedze w innych dziedzinach ktorej nawet nie chce negowac.. Mam nadzieje ze zrozumiesz z jakiego powodu.
Wiesz, w kontekscie i czasie obroci sie to i tak przeciwko mnie, kiedys to zrozumiesz. Bo dla mnie najwazniejsze jest tylko jedno wyksztalcenie, ktorego nikt nie bedzie chcial uznac.
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 02:55 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Andej » 2022-04-22, 09:04

Jozek pisze: 2022-04-22, 02:21 Popytaj Merrs na sasiednim forum,
Wybaczcie wszyscy, szczególnie Ty Józku, za ten wtręt odstający od tematu. Ale stanowiący kontynuację treści dyskusji.
Mianowicie naszła mnie refleksja. A nawet kilka.

Rozumiem, że dla ciebie niejaka Merrs jest wielkim i uznanym autorytetem, ale dla mnie jest anonimową postacią, o której istnieniu nie wiem nic, poza tym, że uznajesz ją za autorytet. Niestety, takie świadectwo to dal mnie za mało, abym podobnie zaczął uważać. Zatem, nie sądzę, aby Marek, ani ktokolwiek inny zaczął ją wypytywać.

Rozumiem, że uważasz się z człowieka renesansu, za geniusza. Rzeczywiście wciąż się chwalisz swoimi talentami i osiągnięciami. Imponują mi Twoje umiejętności w zakresie renowacji. Ale jest takie powiedzenie: Jeśli cos jest do wszystkiego, to znaczy, że jest do niczego. Uważam, że nie można być dobrym we wszystkim. Prawdziwego eksperta poznaje się, m.in. po tym, że również w swojej dziedzinie potrafi przyznać się do niewiedzy oraz do błędów. Trudno mi traktować na poważnie ludzi, którzy mają coś do powiedzenia na każdy temat (tu przyznam się, że miałem taki okres w życiu, na szczęście krótki). Podważa to ich wiarygodność i nawet jeśli rzeczywiście znają się na jakimś z tematów, to ich wypowiedzi traktuję z dystansem. Szczególnie w dziedzinach, o których nie mają zielonego pojęcia pomimo autorytatywnego wypowiadania się.

Takie zadufanie w sobie i egocentryzm często są cechami ludzi bardzo inteligentnych i obdarzonych wieloma zdolnościami. Niestety, skrajny brak samokrytyki prowadzi do wypaczenia osobowości. A często do śmieszności. Śmieszności skrywanej przez obserwatorów z powodu delikatności, szacunku lub ze strachu przed nieobliczalna reakcją (to ostatnie zwłaszcza wtedy, gdy podały groźby).

W Internetach można wpisać w wyszukiwarce "człowiek, który wszystko wie", albo "człowiek, który ma zawsze rację" ew. "jeśli coś jest do wszystkiego" i poczytać opinie na te tematy. Warto też zerknąć na grafiki temu towarzyszące.

Józku, szanuję Ciebie. Doceniam Twoje talenty. Ale namawiam do wyjścia z siebie i stanięcia obok. Zrób tak i popatrz z dystansem na siebie, dokładnie tak, jak patrzysz na innych. Zapewniam, staniesz się większy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 09:11

Andej, nie pisalem ze Merrs to autorytet, a co do reszty twojego wpisu sie nie odniose, zreszta jak pisalem ze obroci sie to przeciwko mnie i wlasnie widac tego poczatek. ;)
Pomysl troszke to zauwazysz o co chodzi i ze zarzucasz mi to co wlasnie sam zrobiles. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 09:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Andej » 2022-04-22, 09:29

Jozek pisze: 2022-04-22, 09:11 Pomysl troszke to zauwazysz o co chodzi i ze zarzucasz mi to co wlasnie sam zrobiles.
Przepraszam, nawet nie zauważyłem, że zarzucam Ci analizowanie życiowych postaw. Ani też typowych reakcji ludzi na te postawy.

Bardzo mi się podoba to, że z mojej wypowiedzi odczytujesz daleko więcej, niż wydawało mi się, że przekazałem. (Ale martwi to, że głównej myśli nie zauważasz. Co zresztą ją potwierdza.)

Chciałem podać rękę, pomóc w zrozumienie, ale znów mi tak wyszło, jak mówią Rosjanie: хотел пернуть, а усрался. Widać nie potrafię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 09:45

Andej, nie przejmuj sie, glownie to pisalem wlasnie po to by inni to zauwazali i zrozumieli o co rzeczywiscie chodzi.
A na ten moj wpis to raczej trudno innaczej odpowiedziec. Dlatego go napisalem i pozostawilem, by choc troche zlagodzic wypowiedzi na forum. By nie pisac roznych rzeczy zbyt pochopnie i nie szkodzic jeden drugiemu, przypisujac rozne rzeczy.
Nie da sie tego wytlumaczyc innaczej jak takim przykladem i podstawieniem siebie pod dyskusje i ocene.

Wazne ze juz wiesz o co chodzi. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-22, 10:30

Józku, skasowałem moją wypowiedź, ale sorry, prosisz się o parę słów, więc otwartym tekstem: dość groteskowe są Twoje przechwałki na temat Twojej wszechkompetencji, rzekomej wiedzy wyższej od specjalistów w każdej dziedzinie, poczynając od genetyki a na wojskowości kończąc (nawiasem mówiąc, nie zauważyłeś nawet tego, że spierałeś się tu z zawodowym wojskowym, i to nie ze zwykłych jednostek).
Doprawdy, przychodzi na myśl Kim Ir Sen, który wg propagandy koreańskiej doradzał rolnikom, inżynierom i naukowcom, rozwiązując problemy dla nich za trudne ;)
A pytać się Merss o Ciebie można, choć pewnie nie w smak Ci byłoby to, co by odpowiedziała... Samo jednak to, że zapamiętałeś tę (chyba lekko ironiczną, ale oczywiście tego nie wyczułeś) wzmiankę sprzed 3 lat na swój temat (o "człowieku orkiestrze") doskonale ilustruje fakt, że - wbrew Twoim deklaracjom - Twoje przechwałki mają to samo źródło, co każde inne samochwalstwo - kompleksy. Dlatego tak czule piastujesz tę Jej wypowiedź ;)

Aha, żeby nie było nieporozumień: uważam wiele Twoich wpisów za pożyteczne. Tym bardziej dziwi, że niejako je deprecjonujesz prezentując tego rodzaju śmieszną pyszałkowatość (trudno poważnie traktować wpisy kogoś, kto ma przymus ciągłego mówienia o swojej rzekomej kompetencji w każdej omawianej dziedzinie i w dodatku okrasza to od czasu do czasu zapewnieniami o wlanej wiedzy o przyszłości).
Zostaw te przechwałki i pisz to co wiesz faktycznie. To naprawdę pożyteczne i niekiedy bardzo ciekawe masz pomysły.

Prawdopodobnie odbierzesz to, co napisałem powyżej tak, jak wszystko poprzednie - jako atak na swoją osobę, "przekręcanie" i "niezrozumienie" (znamy wszyscy styl Twoich replik). Ale mam jakąś małą nadzieję, że pójdziesz na prostą radą. Ty, inni, a także szacunek do Ciebie dobrze na tym wyjdzie.

Koniec tematu (z mojej strony, jeśli chcesz, weź to co napisałem pod uwagę, jeśli nie chcesz - brnij w tę groteskę dalej).
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 10:41 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-22, 10:36

@Marek_Piotrowski a przy okazji - bedac w cerkwi grekokatolickiej zegnam sie naszym krzyzem, czy lepiej jednak tym ich?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”