Śmianie się z żartów.

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Andej » 2023-02-21, 15:57

Albertus pisze: 2023-02-20, 19:31 zło jeśli goje w ogóle
Tak wielu Żydów uważa. A nawet generalizuje, że wszystko co goje, to jest / musi być złe.
Warto wziąć pod uwagę, jak słowo goj jest niekoszerne (w znaczeniu niepoprawne polityczne). Najczęściej (niemal zawsze) używane w sensie pejoratywnym. Jest obraźliwe. Podobnie jak określenia giaur czy gandzi.
Słowo też bywa używane w znaczeniu dosłownym. W tym znaczeniu pojawi się w Biblii. Jednej ze względu na współcześnie obraźliwy wydźwięk, w większości tłumaczeń jest zastępowane innym określeniami. Nie zawierającymi nienawistnej czy pogardliwej konotacji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Albertus » 2023-02-21, 16:30

Ate pisze: 2023-02-20, 22:39 Ja to jestem daleka od zabraniania komuś żartów, bo jak zauważył Albertus, to by mogło tylko dać efekt przeciwny, bo ludzie będą robić na przekór. Jednak ogólnie duża część ludzkiego poczucia humoru to zakamuflowana gra statusowa, o tym są całe badania robione i książki pisane. Np. Wiedzieliście o tym, że jeśli kobieta wysłucha niby niewinnych żartów o kobietach, w których kobiety są w jakiś sposób przedstawiane jako głupsze, a następnie przystąpi do testu inteligencji, to wypada w tych testach gorzej niż bez takiego "wstępu"? Bo takie stereotypy przemycane w takich żartach podważają pewność siebie i powodują, że taka osoba szybciej rezygnuje z rozwiązywania poszczególnych zagadek, bo ma podświadomie wtłoczone, że i tak jest głupsza, więc nie ma sensu się starać... Więc można realnie skrzywdzić ludzi takimi niby niewinnymi "żarcikami" stereotypizującymi różne grupy społeczne.
A czy to że mężczyźni nie potrafią się zajmować dziećmi jest efektem żartów o mężczyznach którzy tego nie potrafią? ;)


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Andej » 2023-03-10, 22:10

Złośliwe życzenia czy oryginalne reklama?
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 08:31

Moja babcia ma 1 rocznicę śmierci :-?
W sumie życzenia nie byłyby chyba fo-pa (nie wiem jak się to pisze).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Andej » 2023-03-11, 20:36

Wpadłem na fajne zdjęcie. I bardzo zastanawiające. Dziwi mnie to, że napój stoi obok jakichś farb. Bardzo mi się podoba takie dbanie o klienta. Ciekawym, czy zapach też nowy? Czy został stary?
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Nenderen » 2023-03-13, 03:54

Andej pisze: 2023-02-18, 09:11 Słusznem jest apel, aby nie powielać negatywnych stereotypów.
Ale szmoncesy zawierają mądrości, skłaniają do refleksji. A także uczą. To nie tylko humor. Szmoncesy należy odróżniać od "dowcipów" złych i złośliwych.
Lubię szmocesy. Lubię humor angielski. Ale niezbyt trafia do mnie niemieckie poczucie humoru. A to dlatego, że lubię finezję. Ukryty sens. Drugie dno. Wieloznaczność.
A szmoncesy są przejawami kultury i inteligencji narodu żydowskiego. Niezależnie od stosunku do Żydów można je doceniać.
Hej. Przepraszam Albertusie, że nie odpowiedziałem na pytanie ale miałem zdarzenia losowe. Odpowiadając na nie powiem, że identyfikuję się w tej kwestii z powyższym cytatem Andeja.

Dodano po 2 minutach 46 sekundach:
abi pisze: 2023-02-20, 21:36
Dodano po 13 minutach 11 sekundach:
@Nenderen no odezwij sie ktory ujdzie

Dwóch żydów zwiedza Watykan i podziwiają zgromadzone bogactwo. Nagle jeden się odzywa:
- Patrz Icek a zaczynali od stajenki...
Nie wiem. I Ciebie też bardzo cieplutko przepraszam za opóźnienie z odpowiedzią.

Dodano po 11 minutach 10 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-11, 08:31 Moja babcia ma 1 rocznicę śmierci :-?
W sumie życzenia nie byłyby chyba fo-pa (nie wiem jak się to pisze).
Bardzo mi przykro. Przytulam duchowo powierzając Jezusowi. :(
Ostatnio zmieniony 2023-03-13, 03:59 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Andej » 2023-03-13, 17:13

Sam nie wiem, czy to żart. Po prostu nie mam akwarium.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

STARYWYGA
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2023

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: STARYWYGA » 2023-03-20, 21:26


Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Śmianie się z żartów.

Post autor: Andej » 2023-03-28, 09:37

Co jakiś czas donoszą w mediach, że pijane drzewo wyskoczyło komuś znienacka na drogę. A także o tym, ze samochody okręcają się wokół drzew. Wtedy narasta gniew na te drzewa. Ludzie żądają, aby wszystkie wyciąć. Bo przecież to nie kierowcy, ale drzewa są winne.

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”