Przykład pociąga - zainspiruj innych

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-14, 10:46

Nie jestem pewien czy owo chwalenie się to dobry pomysł:
Mt 6:1-6 bt5 "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę.
Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. (5) Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. (6) Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."

Magnolia

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Magnolia » 2020-01-14, 10:52

Hiba zaznaczył ze nie chodzi o chwalenie się, raczej o inspirowanie się wzajemnie do tego by codziennie zrobić cos dobrego. Ale często mamy w głowie tylko kilka dobrych uczynków, albo wcale nic nam nie przychodzi do głowy jak można komuś pomóc. W tym sensie mobilizowanie się do dobrego działania wydaje mi się pozytywne.

Ja na przykład od rana zastanawiam się co tu dobrego zrobić, żeby mieć dobry uczynek. ;)

Eden

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Eden » 2020-01-14, 11:07

Zdrowa, dobrze rozumiana zachęta jest OK; źle będzie, gdy dobry uczynek przybierze postać myślenia, że za niego coś się u Boga zyska... albo też u ludzi: pochwałę! Przed tym ostrzegał Jezus, gdy mówił to, co Marek zacytował, bo mówił to w kontekście praktyki i myślenia faryzeuszy...
Możemy nie powielać ich stylu życia, a dobro czynić i się do niego motywować (podstawa: aby dobrze pojmować temat, czyli nie szukać w tym, co robimy zasług u Boga, a też u ludzi pochwał/zasług - szczególnie nie robić czegoś, aby oczekiwać rewanżu).
Ostatnio zmieniony 2020-01-14, 11:33 przez Eden, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Betka » 2020-01-14, 11:57

Potraktujmy to jak wyścig w dobrym Celu :) z intencją rozdawania dobra ....i podaj dalej
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Hiba » 2020-01-14, 14:01

Kolega poprosił mnie o pomoc w przygotowaniu rowera na wieczorny trening. Nieco zdziwiony, bo on świetnie sobie z tym radzi, rzuciłem obowiązki i czym prędzej pojechałem pomajsterkować. Okazało się, że ma nowotwór i potrzebował rozmowy. To niesamowicie dopingujące życiowo, że ktoś Ci ufa i szuka wsparcia. Najcudowniejsze uczucie.
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Dezerter » 2020-01-14, 18:33

Andeju - ale to nie jest kolejny - tylko ten jeden jedyny 1%. Nie słyszałem, że można dać kolejny 1%, zamiast państwu, komuś innemu.
Ostatnio zmieniony 2020-01-14, 18:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Eden » 2020-01-14, 18:43

Dezerter pisze: 2020-01-14, 18:33 Andeju - ale to nie jest kolejny - tylko ten jeden jedyny 1%. Nie słyszałem, że można dać kolejny 1%, zamiast państwu, komuś innemu.
Możesz dać 100% swego majątku, ale w ramach rozliczenia się za pomocą PIT-u, można tylko 1% przekazać z należnego państwu podatku, na rzecz kogoś, komu się chce pomóc. Poza PIT-em, możesz dawać do woli... :-bd

Biserica Dumnezeu

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-14, 19:15

Eeee, moze juz przestancie.
jakas licytacja, czy co?

Eden

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Eden » 2020-01-14, 19:16

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-14, 19:15 Eeee, moze juz przestancie.
jakas licytacja, czy co?
Żadna licytacja. Tylko wyjaśniam sprawę 1% w PIT (Dezerter to zna, ale nie zaszkodzi napisać).
Dobrego wieczoru :ymapplause:

Biserica Dumnezeu

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-14, 19:27

No coz. Chcecie to walkowac ...

Magnolia

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Magnolia » 2020-01-14, 20:41

Magnolia pisze: 2020-01-14, 10:52 Ja na przykład od rana zastanawiam się co tu dobrego zrobić, żeby mieć dobry uczynek. ;)
Dzień płynął a ja nadal nie miałam pomysłu... ale tez trudno czynić wielkie uczynki miłosierdzia gdy po prostu czyta się książkę cały dzień... no ale sam Szustak mnie uratował wskazując gdzie mam dziś wpłacić jałmużnę:

https://fundacjaafriquia.org

Fundacja ta zbiera na 11 letnią dziewczynkę, która wymaga operacji ortopedycznej w Otwocku, aby uratować jej nogę.



Dołożyłam się;-)

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Niezapominajka » 2020-01-16, 10:11

A ja wczoraj odwiedziłam babcię, która okazało się, potrzebowała pomocy, bo jest już starsza wiekiem i na wejściu usłyszałam... "z nieba mi spadłaś! proszę, pójdź do sklepu..." było mi zimno, wiało, ale poszłam! zrobiłam potrzebne drobne zakupy ze swojej własnej kieszeni i zostałam jeszcze na herbatę.

Boże, dziękuję, że jestem komuś potrzebna. Że czuję, że ktoś mnie potrzebuje. I że mogę komuś pomóc!
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Biserica Dumnezeu

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-16, 13:34

Fajne.

Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Hiba » 2020-01-17, 11:10

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-14, 10:46 Nie jestem pewien czy owo chwalenie się to dobry pomysł:...
Ja jestem pewien.
Cechą przewodnią tego tematu jest inspiracja innych do czynienia dobra.
Nie wyważaj drzwi otwartych na oścież. Otwórz się bardziej na CZYNIENIE dobra.

Dodano po 6 minutach :
Miałem dziś przywołać dzisiejszą sytuację z pomocy pijanemu ale skoro ten temat ma inspirować to muszę się powstrzymać.
Miłego dnia kochani - czyńcie dobro innym, tylko jeden uczynek dziennie!
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Eden

Re: Pochwal się dobrym uczynkiem i zainspiruj

Post autor: Eden » 2020-01-17, 11:18

Hiba pisze: 2020-01-17, 11:10 Cechą przewodnią tego tematu jest inspiracja innych do czynienia dobra.
Oby tylko ta inspiracja nie przerodziła się w trąbienie wszem i wobec o tym, co się dobrego zrobiło... Jezus przestrzega przed taką postawą, np.:
  • Mt 6:1-4 wsp
    Nie bądźcie pobożni na pokaz, bo nie otrzymacie nagrody od waszego Ojca, który jest w niebie.
    Gdy udzielasz wsparcia ubogiemu, nie każ trąbić o tym w synagogach i na ulicach, jak to czynią obłudnicy, by zdobyć uznanie. Zapewniam was - oni już otrzymują swoją zapłatę.
    Gdy ty udzielasz ubogiemu wsparcia, niech o tym nie wiedzą nawet twoi najbliżsi.
    Niech twoja dobroczynność pozostanie w ukryciu, a twój Ojciec, który widzi i to, co ukryte, wynagrodzi cię.
Nie zniechęcam do czynienia dobra, tylko zwracam uwagę na motywację i pokazuję, że jest to sfera podatna na popadnięcie w samozachwyt...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”