Adam i Ewa wątpliwości

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
prawienormalny

Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: prawienormalny » 2020-01-14, 17:51

Cześć, temat będzie dość kontrowersyjny ale nie dający mi spokoju. A dokładniej. Według Księgi Rodzaju: Na początku zostali stworzeni Adam i Ewa, wiadomo: wąż, kuszenie, wygnanie z Edenu. Księga Rodzaju, podaje, że mieli trzech synów Kaina, Abla i Seta. Więc aby podtrzymać gatunek ludzki, musieli współżyć z Ewą aby otrzymać drugą Kobietę i dalej z własnym dzieckiem, potem brat z siostrą i tak dalej. Zmierzam do tego, że ta teoria sprowadza się do kazirodztwa. I pytanie czy brać zapisy starego i nowego testamentu dosłownie czy Eden jest jakąś metaforą, że byli to pierwsi ludzie którzy uwierzyli? Ale wtedy znowu ... Wychodzi na to, że świat powstał zupełnie inaczej. Ten wątek sprawia mi wiele kłopotów by go zrozumieć.

Dlatego może ktoś podzieli się ze mną swoją teorią ?

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-14, 18:05

Witaj :ymhug:
Skoro zawitałeś, to miej się tu dobrze!
prawienormalny pisze: 2020-01-14, 17:51 Cześć, temat będzie dość kontrowersyjny ale nie dający mi spokoju.
Jak nie daje spokoju, to trzeba jakoś mu naprzeciw wyjść...
prawienormalny pisze: 2020-01-14, 17:51 Księga Rodzaju, podaje, że mieli trzech synów Kaina, Abla i Seta.
Błąd! Proszę, poczytaj uważnie:
  • Rdz 5:1-5 pau
    (1) Oto dzieje potomków Adama. W dniu, w którym Bóg stworzył ludzi, uczynił ich podobnymi do siebie.
    (2) Stworzył ich jako mężczyznę i kobietę. A gdy ich stworzył, pobłogosławił ich i nazwał ludźmi.
    (3) Adam miał sto trzydzieści lat, gdy spłodził syna podobnego do niego jak jego obraz. Nazwał go Set.
    (4) Po urodzeniu się Seta Adam żył jeszcze osiemset lat i miał synów i córki.
    (5) Przeżył więc Adam dziewięćset trzydzieści lat i wtedy umarł.
prawienormalny pisze: 2020-01-14, 17:51 Więc aby podtrzymać gatunek ludzki, musieli współżyć z Ewą aby otrzymać drugą Kobietę i dalej z własnym dzieckiem, potem brat z siostrą i tak dalej. Zmierzam do tego, że ta teoria sprowadza się do kazirodztwa.
Zamiast "ręcznie" to tłumaczyć, podam link do artykułu, pt.: "Kim była żona Kaina? Czy była ona jego siostrą?"
https://www.gotquestions.org/Polski/Zona-Kaina.html
Osobiście zgadzam się z jego treścią.
prawienormalny pisze: 2020-01-14, 17:51 I pytanie czy brać zapisy starego i nowego testamentu dosłownie czy Eden jest jakąś metaforą, że byli to pierwsi ludzie którzy uwierzyli? Ale wtedy znowu ... Wychodzi na to, że świat powstał zupełnie inaczej. Ten wątek sprawia mi wiele kłopotów by go zrozumieć.
Spotkasz się tu ze zdaniem, że to metafora, ale ja mam odmienne poglądy, że to zapis faktów; że nie było przed Adamem ludzi, że to on i Ewa zgrzeszyli, na skutek tego śmierć "weszła" świat, jak to napisał ap. Paweł w 5 rozdz. Listu do Rzymian (wcześniej śmierci nie było!).
Pozdrawiam :-h

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Andej » 2020-01-14, 18:19

Nie wiem, czy stworzenie Adama było stworzeniem jednego człowieka, czy rodzaju ludzkiego. Podobnie z Ewą.
Może i było kazirodztwo. Jeśli tak, to trzeba przyjąć drugą stronę kazirodztwa. Tę pozytywną. Jeśli u potomstwa mogą się potęgować cechy negatywne, to także i pozytywne. I to może doprowadzić do mutacji. Pozytywnych mutacji przyspieszających rozwój rodzaju.

W podanym linkiem artykule są odnośniki do Pisma. Jakoś mi nie bardzo korelują z tekstem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Magnolia » 2020-01-14, 18:24

Ja mam lepsze artykuły wyjaśniający jak odczytywać Księgi Rodzaju.

https://kosciol.wiara.pl/doc/491133.Adam-i-Ewa
http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/113/n/134/

Zajrzyj też do Dz 17,26-27 gdzie mowa o tym że z jednego człowieka Bóg wyprowadził rodzaj ludzki.
26 On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, 27 aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Betka » 2020-01-14, 18:25

Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-14, 18:40

@prawienormalny - a ja Ci podam jeszcze coś do oglądania (może "przebiję" tylko czytelnicze linki ;) )
to tylko 2 minutki, polecam...

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-14, 19:41

"Z Kim Żenili Się Synowie Adama" - to jeszcze jedno krótkie nagranie w tym temacie.
L-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Dezerter » 2020-01-14, 20:10

Edenie dlaczego zaprzeczasz nauce, a właściwie naukom kilku niezależnym od siebie :

- historii:
neolit to okres gospodarki rolniczo-hodowlanej i ceramiki; dzieli się na:

a) preceramiczny – wczesne społeczeństwa wytwórcze nie znające ceramiki (10 tys. do 8 tys. lat temu),
b) ceramiczny – pojawienie się ceramiki (w różnych okresach w zależności od rejonu),
c) eneolit – zwany również chalkolitem; pojawienie się miedzi (7,5 tys. do 5,4 tys. lat temu).
- geologii :
(od ok. 14 tys. lat p.n.e. do ok. 8 tys. lat p.n.e.).

W poprzedzającym późny paleolit paleolicie górnym stosunkowo intensywne osadnictwo otaczało Niż Europejski od południa oraz południowego wschodu. Cofnięcie się lądolodu skandynawskiego pobudziło wówczas żyjące na tym obszarze grupy ludzi do ekspansji na północ.
Główne jednostki kulturowe późnego paleolitu to:
Kultura magdaleńska – jedna z kultur późnego paleolitu, występująca w Europie zachodniej i środkowej. Nazwa wywodzi się od stanowiska Abri de la Madeleine, w departamencie Dordogne we Francji.
Kultura magdaleńska charakteryzowała się dość wyrafinowaną produkcją narzędzi z krzemienia, rogu i kości. Z tego okresu pochodzi na przykład igła kościana z uszkiem. Do kultury magdaleńskiej zaliczają się odkryte w jaskiniach, głównie Francji i Hiszpanii, monumentalne przykłady malarstwa naskalnego w jaskiniach: Altamira, Lascaux, Font-de-Gaume i inne.
- genetyce:
Y-chromosomalny Adam – w teorii współczesnej genetyki hipoteza zakładająca, że istniał ostatni wspólny przodek w linii ojcowskiej (przodek patrylinearny), od którego pochodzą współcześni ludzie.

W pierwszej dekadzie XXI w. szacowano, że Y-chromosomalny Adam żył około 60–140 tys. lat temu w Afryce. W roku 2014 opublikowano jednak badania, wg których miało to miejsce ok. 338 tys. lat temu[1]. Kolejni badacze zakwestionowali jednak te szacunki, wskazując na okres ok. 208 tys. lat temu[2]. Między obiema grupami wywiązała się polemika[3][4].

Chromosom Y jest chromosomem płciowym przekazywanym wyłącznie od ojca do syna. Od Y-chromosomu Adama powinny pochodzić Y-chromosomy wszystkich współczesnych mężczyzn. (...)

Y-chromosomalny Adam stanowi odpowiednik tak zwanej mitochondrialnej Ewy, która żyła w Afryce ok. 140–240 tys. lat temu[1].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Y-chromosomalny_Adam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Andej » 2020-01-14, 20:37

Sam nie wiem czemu, zoczyłem filmiki. Może dzięki zachęcie, że krótkie. Zastawiam się, czy ci ludzie przemyśleli to, co mówią? Uderzyło mnie jedno, A może nie jedno.
Twierdzą, że Adam i Ewa płodzili idealne dzieci. Kod genetyczny by idealny. Ewa był klonem Adama, albowiem z żebra stworzona została. XY i XX, czy XY i XY? Dobra, idźmy dalej. Jakie kody genetyczne otrzymywały dzieci? Od rodziców o identycznych genotypach, mogli je tylko powielać. Z tego wynika, że byli identyczni Jakimś cudem (dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych) były to kobiety i mężczyźni. Kiedy i jak postało zróżnicowanie cech? Kodów? O tym w materiale nie usłyszałem. Ale mogę podpowiedzieć. Po wygnaniu. Co się wtedy zmieniło? Zmienił się kod Adama, czy Ewy? W jaki sposób powstała pierwsza różnica (jeśli pominiemy, że wcześniej urodzenie mężczyźni czymś się różnili od kobiet). Czy warto się zastanawiać? Może tak. Taka zabawa. Zapewne nikt nie ma przekonania, że przeniknie boże tajemnice. Że dowie się, jak dokładnie przebiegało stworzenie. Nikt nie cofnie się wehikułem czasu do tamtych zdarzeń. Mi, osobiście, wystarczy, że Bóg stworzył. Że na swój obraz i podobieństwo. Że obdarzył życiem, rozumem, wolną wolę i kreatywnością. Wierzę Bogu. Wierzę, że to co mi objawił, powinno mi wystarczyć. Do czego? Ano do przejścia przez życie i wrócenia do Niego. Wrócenia z bagażem życia, z dobrem, które było moim udziałem. Z rozwiniętym rozumem, ukształtowaną wolą (na Jego podobieństwo, choć w ludzkim zakresie). Z dowodami mojej kreatywności wykorzystanej na chwałę boża i pożytek ludzi. I własnego zbawienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-14, 21:32

Dopowiadając do tego, co napisał Dezerter; proszę zauwazyć, że Y-chromosomalny Adam nie miał szans spotkac mitochondrialnej Ewy - dzialą ich dziesiątki (jeśli nie setki) milionów lat.

Biserica Dumnezeu

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-14, 21:47

Na poczatek wyjasnienie: nie jestem przeciw, ani nie jestem pewny racji tutaj przedstawionych , tak wiec byc moze jestem za, a nawet obok... ale czy ktos potrafi przetlumaczyc i wytlumaczyc z naukowego na ludzki to, co Dezerter raczyl nam przedstawic?
Nie wiem o co chodzi i dlaczego cos zaprzeczajac tlumaczy nie wyjasniajac przy zaciemnieniu mej lepetyny ostatecznie ja oglupiajac.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Dezerter » 2020-01-14, 22:03

Aby ci rozjaśnić zapytam Edena, w którym roku w przybliżeniu umarł Adam?, ... według ciebie oczywiście ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-14, 23:48

Nie wiem. Adam mi sie nie wylegitymowal. Nielegalny pobyt chyba dostal?

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-15, 06:39

Nie wypowiadam się na razie; czekam na reakcję autora tematu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-15, 09:35

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-14, 21:32 Dopowiadając do tego, co napisał Dezerter; proszę zauwazyć, że Y-chromosomalny Adam nie miał szans spotkac mitochondrialnej Ewy - dzialą ich dziesiątki (jeśli nie setki) milionów lat.
Miało być: seki tysięcy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”