Ekumenizm

Ważna sprawa dla chrześcijan
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-25, 18:56

Ja tylko rozważałem z Markiem jak mogłaby wyglądać inter-komunia protestancko-katolicka w Niemczech, co musiało by być spełnione, a co zaniechane, by jakaś jedność nastąpiła - były to czysto spekulacje intelektualne rozważania dla naświetlenia problemu a nie moje poglądy na sprawę. Pisałem dużo na forum protestanckim i znam ich poglądy, Marek też, więc je naświetlam tym co ich nie znają.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-25, 20:39

Fakt że ktoś mógł źle to zrozumieć - nawet ja się chwilę zawahałem...
Konwalia pisze: 2020-01-25, 18:43 To ja już nic nie rozumiem, ale kiedy się pisze ironicznie, to się to lepiej zaznacza albo wcale się nie pisze, bo ludzie mogą w to uwierzyć. Twoja wypowiedź była niejednoznaczna i nieczytelna. Mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem, ale jakoś do tej pory dało się to ukryć, więc moje odebranie tej wypowiedzi w taki sposób nie wynikało z tego.

Wracając do interkomunii, to o ile dobrze pamiętam, br. Roger ze wspólnoty Taizé przyjmował Komunię Świętą w Kościele katolickim, chociaż nie był katolikiem, ale miał katolicką wiarę w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii.
https://ekai.pl/brat-roger-z-taize-nie-zyje/
Powiedzmy, ze było to dośc kontrowersyjne... i raczej nie nadaje sie na regułę.
Ale skoro wielu katolików nie wierzy w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii, to czy można oczekiwać tej wiary od protestantów?
https://ekai.pl/dla-niemal-70-proc-amer ... ko-symbol/
Tak, jeśli chcą przyjmować Eucharystię, trzeba oczekiwać - choć masz rację, ze zacząłbym oczekiwanie od katolików.
Chyba zrobiliśmy się zbyt liberalni, wskutek czego najważniejsze rzeczy przestają być ważne.

Konwalia

Re: Ekumenizm

Post autor: Konwalia » 2020-01-25, 21:32

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-25, 20:39
Ale skoro wielu katolików nie wierzy w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii, to czy można oczekiwać tej wiary od protestantów?
https://ekai.pl/dla-niemal-70-proc-amer ... ko-symbol/
Tak, jeśli chcą przyjmować Eucharystię, trzeba oczekiwać - choć masz rację, ze zacząłbym oczekiwanie od katolików.
Chyba zrobiliśmy się zbyt liberalni, wskutek czego najważniejsze rzeczy przestają być ważne.
Z mojej strony było to, niestety, pytanie retoryczne. Po prostu nie wierzę, że jeśli wśród niektórych katolików jest problem z wiarą w realną obecność, to nie byłoby takiego problemu z protestantami. Skąd mieliby mieć tę wiarę, jeśli nie ma tego w ich doktrynie i nikt ich tego nie uczy? Nie wyobrażam sobie tego.

Odnoszę wrażenie, że wśród niektórych katolików spada szacunek do Najświętszego Sakramentu. Na Zachodzie przyjmowanie Komunii Świętej na rękę stało się powszechne, a przecież papież Jan Paweł II, o ile wiem, dopuszczał taką możliwość raczej w sytuacjach wyjątkowych, nie jako normę. A podejście Zachodu do wiary raczej nie wskazuje ani na powagę, ani na dojrzałość, ani świadomość. Piszę to oczywiście ogólnie, ale chyba nie da się zaprzeczyć, że dzieje się coś niepokojącego. Dlatego nie rozumiem zastanawiania się nad dopuszczaniem protestantów do przyjmowania Komunii Świętej, skoro u nas jest sporo do naprawienia.

Poza tym, czy zastanawialiście się, dlaczego niektórym tak zależy na przyjmowaniu Komunii bez nawrócenia? Protestanci, żyjący w związkach niesakramentalnych itd. To, co piszę, jest kontrowersyjne i może oburzać, ale w przypadkach, o których piszę, chęć przyjmowania Komunii Świętej przypomina podejście „należy mi się”.

Wiem, że ekumenizm jest częścią katolicyzmu, ale po ludzku mam obawy, bo wydaje mi się, że zazwyczaj to katolicy ustępują wszystkim innym. Z jednej strony to po chrześcijańsku, a z drugiej – jakieś wyraźne granice się zacierają.

Inna osobista rzecz: chciałabym, aby zjednoczyły się katolicyzm i prawosławie... Ale różnice w dogmatach i układzie hierarchicznym Cerkwi względem Kościoła katolickiego raczej to uniemożliwiają. Chociaż Kościołowi greckokatolickiemu się udało.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-25, 21:51

Poza tym, czy zastanawialiście się, dlaczego niektórym tak zależy na przyjmowaniu Komunii bez nawrócenia? Protestanci, żyjący w związkach niesakramentalnych itd. To, co piszę, jest kontrowersyjne i może oburzać, ale w przypadkach, o których piszę, chęć przyjmowania Komunii Świętej przypomina podejście „należy mi się”.
Moim zdaniem kontrowersyjne jest, iż uważa się takie proste prawdy o jakich piszesz, za kontrowersyjne. A niestety masz rację, że tak jest.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-25, 22:21

Konwalio - z prawosławiem zdecydowanie nam bliżej niż z protestantyzmem, dlatego tak zdumiał mnie tekst od Marka o dogadaniu się katolików z protestantami z Niemiec.
Nie zgodzę się tylko z twoją oceną komunii na rękę (sam tak nie przyjmuję) - tak przyjmowali chrześcijanie przez 500 lat i jest to sposób starożytny i rzymski, a do ust i na kolanach to dopiero upowszechnił się w VI wieku we Francji wraz z wynalezieniem opłatka zamiast tradycyjnego chleba
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-25, 22:47

Dezerter pisze: 2020-01-25, 22:21 Konwalio - z prawosławiem zdecydowanie nam bliżej niż z protestantyzmem, dlatego tak zdumiał mnie tekst od Marka o dogadaniu się katolików z protestantami z Niemiec.
Miejmy nadzieję że z tej chmury deszczu nie będzie.
Dezerter pisze: 2020-01-25, 22:21Nie zgodzę się tylko z twoją oceną komunii na rękę (sam tak nie przyjmuję) - tak przyjmowali chrześcijanie przez 500 lat i jest to sposób starożytny i rzymski, a do ust i na kolanach to dopiero upowszechnił się w VI wieku we Francji wraz z wynalezieniem opłatka zamiast tradycyjnego chleba
Niedobrze - zgadzam sie z Dezerterem w drugiej rzeczy pod rząd...;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-25, 23:51

Jak tak się dzieje, to wiedz Marku, że coś się dzieje - to był twój post 6668
A tak na poważnie (no prawie) to tytuł wątku tak "ekumenicznie" na ciebie zadziałał ;)

A tak całkiem poważnie, to spróbujmy podać z 5 najbardziej zbliżonych katolicyzmowi Kościołów protestanckich, takich nam najbliższych co do zasad wiary.
Ja bym wymienił
- Anglikański
- Ewangelicko-Augsburski
- tyle wiem na pewno, kto dorzuci więcej?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Konwalia

Re: Ekumenizm

Post autor: Konwalia » 2020-01-26, 12:37

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny? W końcu wywodzi się z Kościoła Anglikańskiego.

Z tym, że jeśli chodzi o ewangelików, to najbliższą mamy z nimi przede wszystkim liturgię. Bo poza tym wyznania ewangelickie są jednymi z bardziej liberalnych – częsta akceptacja związków osób tej samej płci, kobiety jako pastorzy.

Z kolei denominacje ewangelikalne mają inne nabożeństwa, tzn. panuje w nich większa dowolność, ale za to są bardziej konserwatywne np. baptyści. Ale ewangelikalni zwykle nie są przychylni ekumenizmowi z Kościołem katolickim.
Ostatnio zmieniony 2020-01-26, 12:38 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Ekumenizm

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-26, 18:31

Anglikanski , ale tylko ten nizszy ( bo dzieli sie na trzy poziomy - arstokratyczny, sredni, gminu ).

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Ekumenizm

Post autor: Arek » 2024-02-16, 15:25

Ekumenizm jest to wymysł ludzki poniżajacy godność Boga. Czym jest przywoływany dialog, który ma dostosować Boga do człowieka. Wg mnie jest to fałszywa nauka, która w swej istocie ma zaprzeczyć Prawdzie. Nie może być ekumenizmu wśród religii ponieważ to świadczyłoby o tym, że wszystkie są równe i głoszą prawdę. A to nie jest prawdą. Tylko religia katolicka jest wyznacznikiem kierunku w Prawdzie. To co piszę nie kwestionuje ani rozmów ani dyskusji ani tego kim jest człowiek jako stworzenie. Miętcy katolicy na drodze ekumenizmu poddają w wątpliwość swoją wiarę na rzecz humanitaryzmu w drodze niby szukania jedności. Ale ona nigdy nie będzie miała rezultatu Bożego, bo jest to niemożliwe, by odwracając się od Boga i kierując ku ludziom miało to dobre owoce.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-16, 15:33

Obawiam się, @Arek że to wszystko co napisałeś, jest wprawdzie słuszne, ale nie odnosi się do ekumenizmu (rozumianego tak, jak SVII), lecz do irenizmu (z którym niestety w tej chwili myli się ekumenizm - czasem na wysokim szczeblu).

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2170
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 277 times
Been thanked: 306 times

Re: Ekumenizm

Post autor: Arek » 2024-02-16, 15:37

Podaj zdrowe wyjaśnienie pojęcia ekumenizm, jeśli takie istnieje.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-16, 17:32

Arek pisze: 2024-02-16, 15:37 Podaj zdrowe wyjaśnienie pojęcia ekumenizm, jeśli takie istnieje.
Proszę:

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Ostrzeżenia: 1
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Ekumenizm

Post autor: kazik95 » 2024-02-16, 18:10

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-26, 18:31 Anglikanski , ale tylko ten nizszy ( bo dzieli sie na trzy poziomy - arstokratyczny, sredni, gminu ).
Nie mogłem się nie wciąć :p
No właśnie nie ten Low Church a właśnie High Church.

Low Church to kościół ewangelikalny czyli coś jak metodyści, baptyści np.

High Church to kościół z liturgią. Często praktycznie identyczna i nie do odróżnienia od mszy Katolickiej.

I jeszcze jedna rzecz: low Church to dzisiaj nie kościół ludu czy gminu. Tak jak High Church nie jest dzisiaj kościołem arystokracji.
Może kiedyś tak było ale nie dzisiaj.
Poza Low I High jest jeszcze Broad Church.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ekumenizm

Post autor: konserwa » 2024-02-16, 20:58

Panta rei - wszystko plynie , wszystko sie zmienia ...

ODPOWIEDZ