Ekumenizm

Ważna sprawa dla chrześcijan
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 711
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Ekumenizm

Post autor: Quinque » 2020-01-22, 18:10

Toż to nawet Sobór Watykański II określa że ekumenizm ma służyć temu, aby odszczepieńcy wrócili na drogę prawdy. Obecnie, ekumenizm sprowadza się do gadania dla samego gadania. Sztuka dla sztuki

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-22, 18:57

Quinque pisze: 2020-01-22, 18:10 Toż to nawet Sobór Watykański II określa że ekumenizm ma służyć temu, aby odszczepieńcy wrócili na drogę prawdy. Obecnie, ekumenizm sprowadza się do gadania dla samego gadania. Sztuka dla sztuki
Zgoda.
Wydaje mi się, że idzie w bardzo złą stronę: https://www.pch24.pl/prefekt-papieskiej ... 521,i.html

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-23, 22:14

Każdy ekumenizm jest lepszy od wojen religijnych, czy od obrzucania się anatemami, lub współcześnie tekstami o zwiedzeniu szatańskim. Jasne, że trzeba stanąć w prawdzie, ale szukać tego co mamy wspólne i w tym współdziałać. Dla mnie ekumenizm to świadomość jedności chrześcijan
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-23, 22:28

Dezerter pisze: 2020-01-23, 22:14 Każdy ekumenizm jest lepszy od wojen religijnych, czy od obrzucania się anatemami, lub współcześnie tekstami o zwiedzeniu szatańskim. Jasne, że trzeba stanąć w prawdzie, ale szukać tego co mamy wspólne i w tym współdziałać. Dla mnie ekumenizm to świadomość jedności chrześcijan
Jak widać z opisu, jednak nie każdy ("zemsta" za czepianie się w sprawie "każdej modlitwy za osoby zbawione" w sąsiednum wątku ;) 0

Jak reagujesz na takie rzeczy jak w linku jaki podałem?

Biserica Dumnezeu

Re: Ekumenizm

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-23, 22:35

Tego co wspolne mozna szukac bedac za, a nawet przeciw. Po ktorej stronie sie opowiemy, nie bedzie chyba obojetne.
I wowczas sie okzac moze, ze nie zawsze takie szukanie tego co wspolne jest szukaniemntego samego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-24, 00:32

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-23, 22:28
Dezerter pisze: 2020-01-23, 22:14 Każdy ekumenizm jest lepszy od wojen religijnych, czy od obrzucania się anatemami, lub współcześnie tekstami o zwiedzeniu szatańskim. Jasne, że trzeba stanąć w prawdzie, ale szukać tego co mamy wspólne i w tym współdziałać. Dla mnie ekumenizm to świadomość jedności chrześcijan
Jak widać z opisu, jednak nie każdy ("zemsta" za czepianie się w sprawie "każdej modlitwy za osoby zbawione" w sąsiednum wątku ;) 0

Jak reagujesz na takie rzeczy jak w linku jaki podałem?
Czytałem z rosnącym zdumieniem, zdziwieniem, niedowierzaniem
ale nie było w tym niepokoju, strachu, oburzenia - w końcu to biskupi i wybitni teologowie dyskutują.
Ale jak oni chcą pogodzić wiele kwestii, to nie mam pojęcia
może katolik będzie przyjmował ze świadomościom i rozumieniem katolickim, że opłatek to nie tylko pamiątka, ale i rzeczywiste ciało ?
a protestant, że to pamiątka ostatniej wieczerzy ?
ksiądz katolicki będzie przewodniczył liturgii stołu a pastor liturgii słowa?
... tak kombinuję na gorąco, ale nie publikujcie nigdzie, bo jeszcze do Niemiec dojdzie i wcielą to w życie ;)

Brałem udział w nabożeństwie ekumenicznym proboszcz i pastor Ewangelicko-Augsburski (ten z kołnierzykiem i w sutannie) ... na koniec śpiewów, modlitw i czytania Słowa pastor i ksiądz stanęli przy prezbiterium tak jak się rozdaje komunię - wzięli uroczyście bochenek chleba taki specjalnie upieczony i padło, że kto chce może podejść i się podzielić chlebem , czy jakoś tak, już nie pamiętam. Uroczyście i w skupieniu podchodzili i protestanci i katolicy - ja też - jak do komunii, ale nie było przyklękania czy żegnania się.
Po, spytałem księdza. co to było, w czym uczestniczyłem z tym chlebem i co to miało znaczyć ?
- Było dokładnie tym czym było i nie miało nic znaczyć, czy "znaczyło to co znaczyło dla ciebie" - coś takiego odpowiedział, więc próby już są robione ...

Protestanci widzą dużą zmianę u nas na lepsze - powiem ci szczerze Marku, bo nikt nas nie słucha ;) - jak by nie nasza wybujała Maryjność, to już dawno by była dużo dalej posunięta jedność
Może nasz Wojtyła to zauważył i dlatego było Totus tuus - by postawić barierę?
Ale z drugiej strony, to JPII zrobił najwięcej dla ekumenizmu i jedności chrześcijan - pamiętam jak mnie budowały spotkania braterskie z przywódcami innych Kościołów.

Druga bariera do jedności, to jak mówią protestanci, "wasza wiara w Jezusa Eucharystycznego a nie prawdziwego"
Jak odpuścimy sobie, a raczej nasi biskupi, modlitwy do Maryi i jej "boski" kult i wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego, to będzie jedność w krótkim czasie przynajmniej z połową protestantów, bo reszta różnic to już szczególiki.
Taka moja diagnoza.
Trafna?

ps
Mam nadzieję, że nie zostanę źle zrozumiany- piszę w uproszczeniu i bez owijania w bawełnę jak jest, nie wyrażając tylko swoje przekonania, tylko opisując rzeczywistość jaką poznałem, byście i wy nieznający świata protestanckiego wiedzieli, jak sprawy się mają i na co zwracać uwagę w życiu KK.
Ostatnio zmieniony 2020-01-25, 19:01 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-24, 00:38

Jak odpuścimy sobie, a raczej nasi biskupi, modlitwy do Maryi i jej "boski" kult i wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego, to będzie jedność.
Obawiam się, że takie włąśnie myślenie zaczyna dominować pojęcie ekumenizmu w Kosciele.

Jesli idzie o interkomunię - to jesli byłoby przyjmowanie bez wiary w Ofiarę, to nie tylko nie ma to sensu (równie dobrze możnaby poprzestać na wspolnej kolacji) ale byłoby po prostu profanacją.
Już nie mówię o takich zupełnie zwykłych problemach - jak brak Sakramentu Pokuty u protestantów (więc znowu profanacja Eucharystii), a także dopuszczanie różnych rózności jako nie-grzechu (co ostatnio jest i tendencją u nas).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-24, 00:50

Mówisz profanacją - ale mamy ją co niedziele w kościołach katolickich
- spory procent niewierzących praktykujących
- spory procent niewierzących w przemianę na ołtarzu
- spory procent przyjmujących komunię w stanie grzechu
- spory procent mieszanki 3 powyższych
A jak ksiądz nie da Hołowni, czy innemu celebrycie, to dostaje bęcki, bo nie ma prawa odmówić.

Zamiast ofiary uwypukli się Pamiątkę

A ze spowiedzią to chyba najprostsza rzecz - forma do wyboru:
albo spowiedź powszechna głośna,
albo uszna w konfesjonale
- znajdą się Ojcowie Kościoła Starożytnego na wszystko ;)
Ostatnio zmieniony 2020-01-24, 00:52 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-24, 01:06

Dezerter pisze: 2020-01-24, 00:50 Mówisz profanacją - ale mamy ją co niedziele w kościołach katolickich
- spory procent niewierzących praktykujących
- spory procent niewierzących w przemianę na ołtarzu
- spory procent przyjmujących komunię w stanie grzechu
- spory procent mieszanki 3 powyższych
To nie znaczy żeby do jednych profanacji dodawać następne.
Nie mówiąc o tym, ze jest to niedżwiedzia przysługa dla tych, którzy niegodnie przyjmują:
1Kor 11:27-29 bt5 "(27) Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej. (28) Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. (29) Kto bowiem spożywa i pije, nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije."
A jak ksiądz nie da Hołowni, czy innemu celebrycie, to dostaje bęcki, bo nie ma prawa odmówić.
Te becki to fragment problemu, o którym rozmawiamy.
Zamiast ofiary uwypukli się Pamiątkę
Raczej wieczerza - Pamiątka to nazwa Ofiary. Alnbo będzie to "pamiątka" (z małej litery)
A ze spowiedzią to chyba najprostsza rzecz - forma do wyboru:
albo spowiedź powszechna głośna,
albo uszna w konfesjonale
- znajdą się Ojcowie Kościoła Starożytnego na wszystko ;)
...albo po cichu samemu sobie.
Nie watpię, że jakieś uzasadnienie - jeśli do tego horrendum dojdzie - zostanie podane.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-24, 10:18

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-24, 01:06 Raczej wieczerza - Pamiątka to nazwa Ofiary. Alnbo będzie to "pamiątka" (z małej litery)
Protestanci (większość) mówiąc Pamiątka - rozumieją Pamiątka ostatniej Wieczerzy i dlatego spożywają
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-24, 01:06 A ze spowiedzią to chyba najprostsza rzecz - forma do wyboru:
albo spowiedź powszechna głośna,
albo uszna w konfesjonale
- znajdą się Ojcowie Kościoła Starożytnego na wszystko ;)

...albo po cichu samemu sobie.
Nie żartujmy Marku - człowiek wierzący - a o takich rozmawiamy, zawsze w tych trzech przypadkach spowiada się Bogu. Wiesz dobrze, że na bezludnej wyspie, w Czechach, czy Algierii nie muszę spowiadać się ani w konfesjonale, ani w zgromadzeniu by spowiedź była ważna i skuteczna.
... Uświadomiłem sobie, że nie zbadałem jeszcze jak spowiedź wyglądała w starożytności chrześcijańskiej - jak spowiadali się uczniowie apostolscy i pierwsi biskupi Rzymu, Aleksandrii i Antiochii?
-to kto zakłada temat?
Ps
Dzięki za rozmowę , bez napinki i polemiki na siłę, poczułem się jak na Sesji podczas nocnych rozmów B-)
Ostatnio zmieniony 2020-01-24, 20:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Konwalia

Re: Ekumenizm

Post autor: Konwalia » 2020-01-25, 10:50

Dezerter pisze: 2020-01-24, 00:32 Jak odpuścimy sobie, a raczej nasi biskupi, modlitwy do Maryi i jej "boski" kult i wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego, to będzie jedność w krótkim czasie przynajmniej z połową protestantów, bo reszta różnic to już szczególiki.
Eucharystia i Matka Boża – na tych filarach opiera się Kościół. To bodajże stwierdził św. Jan Bosko? Poza tym o jakim „boskim kulcie” piszesz? Jak można odpuścić sobie wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego? To podejście to pójście z protestantami na kompromis, ustąpienie ich pomysłom, a w konsekwencji powolne tracenie naszej katolickiej tożsamości. Co dadzą Ci protestanci, czego nie masz w Kościele, gdzie jest pełnia środków zbawczych? W dzisiejszym świecie trzeba adoracji i modlitw do Matki Bożej!

Jestem przerażona, że takie twierdzenia głosi katolik. Autentycznie przerażona!
Ostatnio zmieniony 2020-01-25, 10:50 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ekumenizm

Post autor: Andej » 2020-01-25, 11:12

Konwalia pisze: 2020-01-25, 10:50 ... Jak można odpuścić sobie wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego? ...
Masz rację. Nie można. To byłoby sprzeniewierzeniem się Jezusowi. Odarciem Go z boskości. Uznaniem, że On był, a nie JEST. Że Jego ofiara była jedynie faktem historycznym, a nie ciągłym procesem naszego Odkupienia.

Są wartości i pryncypia, które nie podlegają dyskusji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19030
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2618 times
Been thanked: 4629 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-25, 12:33

Mam wrażenie że Dezerter znów nas podpuszcza albo pisze ironicznie ;)

Dodano po 39 minutach 9 sekundach:
Obrazek

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm

Post autor: Dezerter » 2020-01-25, 18:22

Konwalia pisze: 2020-01-25, 10:50
Dezerter pisze: 2020-01-24, 00:32 Jak odpuścimy sobie, a raczej nasi biskupi, modlitwy do Maryi i jej "boski" kult i wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego, to będzie jedność w krótkim czasie przynajmniej z połową protestantów, bo reszta różnic to już szczególiki.
Eucharystia i Matka Boża – na tych filarach opiera się Kościół. To bodajże stwierdził św. Jan Bosko? Poza tym o jakim „boskim kulcie” piszesz? Jak można odpuścić sobie wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa Eucharystycznego? To podejście to pójście z protestantami na kompromis, ustąpienie ich pomysłom, a w konsekwencji powolne tracenie naszej katolickiej tożsamości. Co dadzą Ci protestanci, czego nie masz w Kościele, gdzie jest pełnia środków zbawczych? W dzisiejszym świecie trzeba adoracji i modlitw do Matki Bożej!

Jestem przerażona, że takie twierdzenia głosi katolik. Autentycznie przerażona!
Czym jesteś przerażona, że mam takie samo zdanie jak św Jan Bosko? :-\
Czemu pytasz "co dadzą ci" tak imiennie do mnie ? :-o jak ja nie pisze wcale o sobie, ani o swoich poglądach
Przerażony to ja jestem brakiem czytania ze zrozumieniem z twojej strony i brakiem próby zrozumienie moich intencji i celu tego co napisałem :-o
Prześledź jeszcze raz sens i cel mojej rozmowy z Markiem - całej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Konwalia

Re: Ekumenizm

Post autor: Konwalia » 2020-01-25, 18:43

To ja już nic nie rozumiem, ale kiedy się pisze ironicznie, to się to lepiej zaznacza albo wcale się nie pisze, bo ludzie mogą w to uwierzyć. Twoja wypowiedź była niejednoznaczna i nieczytelna. Mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem, ale jakoś do tej pory dało się to ukryć, więc moje odebranie tej wypowiedzi w taki sposób nie wynikało z tego.

Wracając do interkomunii, to o ile dobrze pamiętam, br. Roger ze wspólnoty Taizé przyjmował Komunię Świętą w Kościele katolickim, chociaż nie był katolikiem, ale miał katolicką wiarę w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii.
https://ekai.pl/brat-roger-z-taize-nie-zyje/

Ale skoro wielu katolików nie wierzy w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii, to czy można oczekiwać tej wiary od protestantów?
https://ekai.pl/dla-niemal-70-proc-amer ... ko-symbol/

ODPOWIEDZ