Godność człowieka w kontekście ewolucji

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: faraon » 2023-02-23, 00:31

Przeczytaj swoje wpisy, szczegolnie te o plaskoziemcach i temu podobnych.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Michał91 » 2023-02-23, 00:34

btw. nie uczestniczę w sporze ewolucja vs anty-ewolucja więc proszę nie mieszajcie mnie w to chyba że się wypowiem co o tym myślę bo uznaje ewolucję na różnych poziomach czyli osobowym, pokoleniowym, cywilizacyjnym, duchowo-religijnym, biologicznym, technologicznym z drugiej strony nawet nie stawiam takiej tezy że człowiek pochodzi od małpy lub że wszystkie istoty biorą rodowód biologiczny od jednego organizmu.
Ostatnio zmieniony 2023-02-23, 00:36 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: konserwa » 2023-02-23, 00:42

faraonie - ja prosze, przeczytaj co konserwa napisal ( jest to caly czas zakonserwowane tutaj w tym watku ), a wowczas uzgodnimy, czy konserwa napisal i co napisal. OK?
Michale - Dzieki za wyjasnienie.
Poza tym - darwinizm juz zostal dosyc dawno porzucony , gdyz teroia ewolucji podlega badaniom i jest precyzowana oraz doskonalona.

Ps: moze warto teraz skonczyc te przepychanke, ktora ma zastapic wlasciwa dyskusje i ma zaciemnic brak argumentow antyewolucjonistow.
Proponuje przejsc do argumentow na podane wpisy.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: faraon » 2023-02-23, 00:47

Jesli tqierdzisz ze teoria ewolucji jest precyzowana, to musisz te doprecyzowania znac i rozumiec, wiec w czym masz problem je tu nam przedstawic?
Wiesz, ja kak znam jakies zasady inzynieryjne, to wszelkimi sposobami je wyjasnie klientowi by uniknal kosztownych blwdow i jak do tej pory mi wierza, wrecz pilegaja na mojej opinii.
Ostatnio, w niemal nie majacej z moimi pracami niewiwle wspolnwgo klient poprosil mnie o sprawdzenie pralki w domu ktory wynajmuje, bo wie ze w przeszlosci prowadzilem uslugi naprawy sprzetu AGD stwierdzilem ze pralka jest dosc stara, nie posiada filtra przed pompka oprozniajaca zbiornik i metaliczny odglos lozysk podczas wirowania swiadczy o tym ze pralka nie pociagnie dluzej niz rok, zdecydowal ja wymienic, by nie zniechecic klienta-lokatora, ktory placi mu spory czynsz.
Ostatnio zmieniony 2023-02-23, 01:00 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: konserwa » 2023-02-23, 00:54

Jezeli faraonie mieszkasz w polskiej strefie czasowej, to rozumiem, ze juz przysypiasz, poniewaz : napisalem wyraznie troche wczesniej ( o ile czytasz odpowiedzi ), ze nie jestem specjalista i opieram sie na badaniach fachowcow. Tak wiec w kwestii tejze teorii ewolucji rowniez nie ja wciaz precyzuje , ale fachowcy precyzuja ... mowiac w trybie biernym - teorie ewolucji jest precyzowana .
A to, na ile sie nia zainteresuje, to i tak bedzie zainteresowanie laika, a moze nawet i dyletanta.
Tyczy sie to rowniez Ciebie.
Dlatego - jesli jestes specjalista, to moze potrafisz znalezc jakies argumenty antyewolucyjne, bo ja, nie potrafie. Za to znajduje bardzo silne argumenty ( ktore mozna nawet traktowac jako dowod ) swiadczace o prawdziwosci teorii ewolucji.
Juz napislem, ktore wektory ( przebiegi argumentowania ) sa niesamowicie silnym i przekonywujacym argumentem - reakcja zycia ( materii ozywionej ) na zjawisko swiatla.
Zajmij sie tym, bo po kolei, dojdziemy i do mozgu.
Jak zwykle uciekasz od tematu wciskajac osobiste wstawki.
Ostatnio zmieniony 2023-02-23, 00:55 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: faraon » 2023-02-23, 01:06

Nie uprzedzaj faktow "ewolucji", powoli do tego dojdziemy, jak mogl powstac rozumny mozg, w tak niesprzyyjajacych warunkach. :)
W sumie przyczynules sie di tego by rozpoczac dyskusje od podataw, od najprymitywniejszych organizmow.

Dodano po 14 minutach 41 sekundach:
Teraz dopiero sprawdzilem i zauwazylem ze Marek usunal wpis na ktoey mu odpowiedzialem, a to apowodowalo taki efwkt ze Konserwa odniosl moja wypowiedz do swojej.

Dodano po 14 minutach 36 sekundach:
A tak w ogole to watpie by jakiekolwiek "dowody" na ewolucje ujzaly swiatlo dzienne, tak by kazdy mogl je zweryfikowac.

Dodano po 17 minutach 16 sekundach:
Tak podobnie bedzie jak z "pandemia swirowirusa," bo statysttki wyraznie wskazywaly ze brak jest tzw. ognisk zapalnych ktore powinny sie rozszerzac w specyficzny dla zakaznej choroby sposob, co jest wiadme sluzbom sanitarnym i epidemiologicznym od dziesiecioleci.
Jednak z koronaswirusem bylo innaczej i ogniska zakazen nie rozwijaly sie wedlug tego schematu.
Jedynym tego wytlumaczeniem bylo wyzsze stezenie wirusa w otoczeniu by doszlo do zakazenia, a to znaczy ni mniej ni wiecej jak celowe rozprowadzanie tego wirusa w miejscach najwiekszych skupisk ludzi takich jak supermarkiety i centra handlowe.
Moim zdaniem to byl zwyczajnie akt terroryzmu.
Nie wiadmo jednak kto byl tym glownym terrorysta. Tak czy innaczej nie byla to jedna osoba.
Ostatnio zmieniony 2023-02-23, 01:56 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: sądzony » 2023-02-23, 08:55

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-22, 22:51 Bo pomiędzy "w sensie ścisłym" a praktycznie jest ogromna różnica.
Dzięki tej różnicy mamy pociągi, wodociągi i samoloty.
Pociągi, wodociągi i samoloty mamy dzięki prawą fizyki i praktyce. Nie dzięki teorią.
Np wodociągi działają wg prawą hydrostatyki.
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-22, 22:51 A na czym się oprzesz w sprawach, które bada nauka? Na wróżbach? ;)
W psychologii np. biorę pod uwagę jak największą ilość teorii i hipotez, a następnie kieruję się intuicję.
Podobnie postępuję w kosmologii, teologii, religioznawstwie.
Jeżeli chodzi np. o obliczanie grubości ścianek rurociągów, przepływów gazu, doborze podgrzewacza ciepła używam często uproszczonych (nie uwzględniających wszystkich czynników, bo to nie możliwe) praw fizyki, hydrodynamiki, termodynamiki, itd ...
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18938
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-23, 09:20

faraon pisze: 2023-02-22, 23:26 Nie wiem co cie sklania do takich osadow, ale wiedz ze nie wszyscy rozumieja te dowody naukowe na potwierdzenie ewoucji, wiec jesli twierdzisz ze niegadzanie sie z ewolycja to niezgodne z wiara, qiec ewangelizuj mnie w tym wzgledzie.
Rozumiem, że łatwiej przypisywac adwersarzowi jakieś tezy i z nimi "polemizować", niż zmierzyć się z tym, co faktycznie pisze. Ale czy to na pewno uczciwa "metoda" dyskusji? ;)
Udowodnij mi naukowo ta ewolucje.
Już pisałem: http://analizy.biz/znajdz_dowody_na_ewolucje.htm
Jesli wiesz ze zostala udowodniona, to podaj te dowody. Jesli one sa i powszechnie sa akceptowane to nie powinienes miec z tym problemow.
Serio? To proszę, udowodnij - wypisując na forum - Teorię Kwantową. Że zacytuję: "Jesli one sa i powszechnie sa akceptowane to nie powinienes miec z tym problemow." :)) :)) :))
sądzony pisze: 2023-02-23, 08:55
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-22, 22:51 Bo pomiędzy "w sensie ścisłym" a praktycznie jest ogromna różnica.
Dzięki tej różnicy mamy pociągi, wodociągi i samoloty.
Pociągi, wodociągi i samoloty mamy dzięki prawą fizyki i praktyce. Nie dzięki teorią.
Np wodociągi działają wg prawą hydrostatyki.
Te "prawa" to właśnie teorie, o których mówimy.
Zatem przeciwstawienie fałszywe.
W psychologii np. biorę pod uwagę jak największą ilość teorii i hipotez, a następnie kieruję się intuicję.
Teorie
na ilośc" to raczej kiepska praktyka, choć w końcu psychologia nie jest nauką ścisłą, więc jeśli przyjąć, że owa "intuicja" to tak naprawdę doświadczenie diagnostyczne to metoda jest lepsza, niż brzmi.
Podobnie postępuję w kosmologii
Tu nie ma zgody. Kosmologia już dawno nie jest "intuicyjna" i intuicyjne modele prowadzą w niej na manowce.

Dodano po 3 minutach 35 sekundach:
faraon pisze: 2023-02-23, 01:52 Teraz dopiero sprawdzilem i zauwazylem ze Marek usunal wpis na ktoey mu odpowiedzialem, a to apowodowalo taki efwkt ze Konserwa odniosl moja wypowiedz do swojej.
Niczego nie usuwałem. Wpis jest na poprzedniej stronie.
To, że jesteś zdrowy psychicznie nie oznacza niestety, że nie wypisujesz nonsensów.
Ostatnio zmieniony 2023-02-23, 09:21 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: faraon » 2023-02-23, 11:55

Dziekuje za udzial w dyskusji. Juz sie dowiedzialem tego co potrzebowalem sie dowiedziec.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18938
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-23, 12:17

Zatem możemy wrócić do właściwego tematu, tj "Godność człowieka w kontekście ewolucji"
Zaczęło się od wpisu
Quinque pisze: 2020-01-22, 18:16 Osobiście uważam że pochodzenie człowieka od zwierzęcia neguje ludzką godność i wyjątkowość. No bo powstaje pytanie. Skoro nie ma jakościowej różnicy między człowiekiem a np. kaczką.(...)
Nie bardzo widzę, w jaki sposób pochodzenie człowieka od zwierzęcia miałoby implikować, iż nie ma jakościowej różnicy?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: sądzony » 2023-02-23, 15:35

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-23, 09:24 Te "prawa" to właśnie teorie, o których mówimy.
Zatem przeciwstawienie fałszywe.
Prawa to nie teorie.
"Prawo powszechnej grawitacji to nie "teoria grawitacji Einsteina".
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-23, 09:24 Teorie na ilośc" to raczej kiepska praktyka, choć w końcu psychologia nie jest nauką ścisłą, więc jeśli przyjąć, że owa "intuicja" to tak naprawdę doświadczenie diagnostyczne to metoda jest lepsza, niż brzmi.
Nie chodzi o ilość a fundament, grunt, tło, podwaliny, szersze spojrzenie, pewne światło, odniesienie.

Co to wiedzy, nauki, a teorii:

Obrazek


KANONY NAUKOWE W PROCESIE KREOWANIA WIEDZY
https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/b ... ZIONKO.pdf
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: piotruniog » 2023-02-23, 15:42

Panowie. Może zamiast się spierać niech każdy napisze jak widzi Stworzenie i swoją wiarę z tym Stworzeniem związaną.
Np. Wierzę, że wszechświat ma ponad 13mld lat, ziemia ponad 4 mld lat. Wierzę, że stoi za tym Bóg Osobowy. Wierzę w pierwotny upadek ludzkości, który ani nie wiemy kiedy się odbył ani czym był ... Przez niego bądź nie życie na ziemi toczy się według ewolucji. Pochodzimy wszyscy od jednego organizmu, aż w końcu mamy wspólnego przodka z małpami. Kto i od kiedy ma duszę i ducha ? Czy Bóg bezpośrednio zaingerował w jakimś momencie tworząc duszę, ducha ? A może jedynie w jakiś sposób ,,uaktywnił" - moment gdy mózg rozwinął się na tyle by pytać o Stworzyciela ?
Mija wiele tysięcy lat gdy Bóg się Wciela i odkupuje winę zaciągniętą na początku ludzkości. Czemu w takim momencie a nie innym ? Czy przez dziesiątki tysięcy lat nasi przodkowie jaskiniowcy wierzyli w Boga Jedynego ?
Jesteśmy młodziutkimi organizmami na ziemi i żyjącymi krótko, jednak to my mamy możliwość wiecznej szczęśliwości. Późno dosyć powstał język, późno zaczęto zapisywać historię - różne wielkie cywilizacje. Wszystko takie mikro, mikro, ale to akurat my (którzy według ewolucji zmienimy się i tak), mamy dostąpić największego zaszczytu - Zbawienia.
To są takie moje pytanka, przemyślonka. Ciekawe jak jest u Was. Fajnie gdyby każdy przedstawił ,,swoją" wersję i nie spierał się czyja racja jest racja najmojsza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18938
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-23, 16:02

sądzony pisze: 2023-02-23, 15:35
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-23, 09:24 Te "prawa" to właśnie teorie, o których mówimy.
Zatem przeciwstawienie fałszywe.
Prawa to nie teorie.
"Prawo powszechnej grawitacji to nie "teoria grawitacji Einsteina".
Przeciwnie. To dokładnie to.
Rysunek jest - oczywiście - błędny. A raczej niekonsekwentny - ostatnia cegiełka powinna brzmieć "teorie udowodnione".
Przykład już podawałem - Teoria kwantowa. W dużej mierze także Ogólna Teoria Względności.

Dodano po 15 minutach 53 sekundach:
piotruniog pisze: 2023-02-23, 15:42 Panowie. Może zamiast się spierać niech każdy napisze jak widzi Stworzenie i swoją wiarę z tym Stworzeniem związaną.
Np. Wierzę, że wszechświat ma ponad 13mld lat, ziemia ponad 4 mld lat. Wierzę, że stoi za tym Bóg Osobowy.
Tak
Wierzę w pierwotny upadek ludzkości, który ani nie wiemy kiedy się odbył ani czym był ...
Tak, choć co do czasu wystapienia... to szersza sprawa (z wielu powodów - np. nie wiemy czy mówimy o rzeczywistości w czasach historycznych). Raczej nie było historycznego okresu szczęśliwości (raju), choc mógł istnieć czas, kiedy czyny człowieka nie podlegały ocenie moralnej a ból nie był bólem osobowym
Przez niego bądź nie życie na ziemi toczy się według ewolucji.
To możliwe, ale raczej nie.
Pochodzimy wszyscy od jednego organizmu, aż w końcu mamy wspólnego przodka z małpami.
Tak
Kto i od kiedy ma duszę i ducha ? Czy Bóg bezpośrednio zaingerował w jakimś momencie tworząc duszę, ducha ? A może jedynie w jakiś sposób ,,uaktywnił" - moment gdy mózg rozwinął się na tyle by pytać o Stworzyciela ?
Myślę, że zainterweniował. Dusza bowiem (czymkolwiek jest) nie jest wynikiem ewolucji.
Mija wiele tysięcy lat gdy Bóg się Wciela i odkupuje winę zaciągniętą na początku ludzkości. Czemu w takim momencie a nie innym ?
DO tego nie dojdziemy. Z tym, że zawsze to by był problem, a kiedyś to musiało się stać.
Czy przez dziesiątki tysięcy lat nasi przodkowie jaskiniowcy wierzyli w Boga Jedynego ?
Nie.
Jesteśmy młodziutkimi organizmami na ziemi i żyjącymi krótko, jednak to my mamy możliwość wiecznej szczęśliwości. Późno dosyć powstał język, późno zaczęto zapisywać historię - różne wielkie cywilizacje. Wszystko takie mikro, mikro, ale to akurat my (którzy według ewolucji zmienimy się i tak), mamy dostąpić największego zaszczytu - Zbawienia.
Bo to dla nas zostało stworzone wszystko. Jako "miejsce" spotkania Boga i nas.
Ostatnio zmieniony 2023-02-23, 16:19 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: sądzony » 2023-02-23, 17:08

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-23, 16:18 Rysunek jest - oczywiście - błędny.
Jak sobie życzysz.
A że tak zapytam. Która teoria osobowości przestała być teorią, a stała się nauką (teorią udowodnioną)?
Czy takowej nie ma?

Dodano po 8 minutach 22 sekundach:
sądzony pisze: 2023-02-23, 15:35 Prawa to nie teorie.
Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-23, 16:18 Przeciwnie. To dokładnie to.
Więc prawa nie są składowymi elementami teorii?
Czy to nie teoria zawiera prawo, a czasem ich zbiór?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Godność człowieka w kontekście ewolucji

Post autor: Andej » 2023-02-23, 17:21

Tak, a propos powyższej dyskusji.
Pani przyniosła na lekcję jeża. któreś z dzieci spytało, czy to samiec czy samiczka. Konsternacja. Pani nie znała odpowiedzi. Ani żadne z dzieci. Wtedy Jaś zaproponował, aby ustalić to metodą głosowania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”