Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-27, 16:17

No, czyli jak Adwentyści.
Przecież po Zmartwychwstaniu my też będziemy na Nowej Ziemi, cokolwiek to jest.
Na czym Twoim zdaniem polegało Zbawienie?
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 16:18 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-09-27, 16:25

Przeemek pisze: 2023-09-27, 11:23
Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-27, 11:04 Ta haniebnosc oraz towarzyszące je męczarnie w kontrascie do tego ze Jezus jest Bogiem uzmyslawia jak bardzo Bog nas kocha.
Dla mnie te tezy elementy synergicznie poglebiaja efekt tego przekonania.Szkoda sie pozbawiać jakiegokolwiek z elementów.
Ojciec Pablito stara sie tylko powiedzieć, że zgodnie z Prawem(Bożym) karą za grzech jest śmierć. I właśnie dlatego kluczowa w ofierze Chrystusa była Jego śmierć na krzyżu, a nie cierpienie.

Chrystus poniósł haniebną śmierć, by wypełnić Pismo i pokonać grzech raz na zawsze. Jak mówi List do Hebrajczyków:
"Bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia" (Hbr 9:22)
"On to jedną ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani" (Hbr 10:14).


Cierpienie Chrystusa ukazywało wprawdzie ogrom grzechu i zepsucia świata, ale to przede wszystkim Jego śmierć dokonała dzieła odkupienia. Tylko przez przelanie swojej krwi mógł zmazać nasze grzechy.
Kluczowe znaczenie miała śmierć Chrystusa, a nie sam ból i cierpienie. Jego śmierć była wypełnieniem Prawa oraz ostateczną ofiarą przebłagalną za grzechy ludzkości. To właśnie ona pozwoliła pokonać grzech i dała możliwość zbawienia. Cierpienie ukazywało wprawdzie ogrom poświęcenia, ale to śmierć dokonała dzieła odkupienia. Więc jaką w tym rolę gra czyścciec? W jaki sposób "pomaga" on tej ofierze Jezusa?
Ja o prywatnym doświadczeniu a t jak każdy zaperzony nie wczyta sie , skrytykuje a potem napisze to samo.
Mam już osobiście dość jakiejkolwiek rozmowy z protestantami. Prywatnie osobiście nie spotkałem żadnego ktory by nie zaperzyl sie w dyskusji z jakimkolwiek katolikiem.
Słowo " protest"chyba za mocno weszło.
Żodyń tez nie przyzna sie z jakiej denominacji jest. Bo po co.
Ale co mi tam. To wasz , protestancki problem...

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 16:25

CiekawaXO pisze: 2023-09-27, 16:17 No, czyli jak Adwentyści.
Przecież po Zmartwychwstaniu my też będziemy na Nowej Ziemi, cokolwiek to jest.
Na czym Twoim zdaniem polegało Zbawienie?
Podobnie, ale chyba nie do końca tak samo jak Adwentyści. Bo jednak ja wierzę, że po śmierci jesteśmy w jakiś sposób z Chrystusem. A Adwentyści wierzą, że zmarli są w Bożej pamięci.
Choć być może u nich też jest przestrzeń na moją interpretację? Kto wie :)

Zbawienie polegało na tym aby odnowić świat i przywrócić pierwotne powołanie ludzkości i stworzenia.
W aspekcie społecznym Naród Izraelski został wyzwolony ze swoich grzechów/błędów i może w końcu powrócić z Babilonu pod Boże Panowanie.
W aspekcie indywidualnym mamy mozliwość przyłaczyc się do tego wielkiego Bożego Projektu. W tym aspekcie jesteśmy wyzwoleni/uratowani/uzdrowieni od dotychczasowego życia. Życia bez nadziei, ku życiu pełnym radosnej nadziei.

Dobra Nowina! Rzeczywistość dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa zmieniła sie i świat wokół nie jest już tym samym miejscem.
Cieszmy się :-bd
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 16:32 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 663
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 37 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Przeemek » 2023-09-27, 17:08

Gzresznik Upadający pisze: 2023-09-27, 16:25 Ja o prywatnym doświadczeniu a t jak każdy zaperzony nie wczyta sie , skrytykuje a potem napisze to samo.
Mam już osobiście dość jakiejkolwiek rozmowy z protestantami. Prywatnie osobiście nie spotkałem żadnego ktory by nie zaperzyl sie w dyskusji z jakimkolwiek katolikiem.
Słowo " protest"chyba za mocno weszło.
Żodyń tez nie przyzna sie z jakiej denominacji jest. Bo po co.
Ale co mi tam. To wasz , protestancki problem...
Trudno mówić o dyskusji, kiedy protestant podkreśla komentarz i odwołuje się dokładnie do tych argumentów, wskazując źródłami i merytoryką, dlaczego one są właściwe/zgodne z Objawieniem lub nie. A katolik omija te komentarze, omija wszystkie kluczowe argumenty i zadane pytania, a szczególnie fragmenty Biblii. A w odpowiedzi dobudowuje otoczkę argumentacją, powołując się na różne rzeczy, a najmniej na Objawienie Boże. To tak, trudno mówić o dyskusji.
To albo kierujemy się jakimiś obiektywnymi autorytetami, albo można sobie po opiniować, to z pewnością nic nie wniesie do dyskusji....
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 17:10 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Quinque » 2023-09-27, 17:41

Przemek pisze: A katolik omija te komentarze,
Powiedział Przemek które notorycznie pomija argumenty, i nie przytacza żadnych na popracie swoich tez (np. że Biblia naucza 5 sola, albo że kotolowiek przed Marcinkiem wierzył w sola scriptura, albo że czyściec wymyślono na soborze we Florencji). Skończyłbyś sie juz kompromitoać

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 17:48

Quinque pisze: 2023-09-27, 17:41
Przemek pisze: A katolik omija te komentarze,
Powiedział Przemek które notorycznie pomija argumenty, i nie przytacza żadnych na popracie swoich tez (np. że Biblia naucza 5 sola, albo że kotolowiek przed Marcinkiem wierzył w sola scriptura, albo że czyściec wymyślono na soborze we Florencji). Skończyłbyś sie juz kompromitoać
załóż wątek, to chętnie skrzyżuję szpady ;) w temacie 5 sola :-bd
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 17:48 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-27, 18:25

Ale ja się na argumenty wykłócać nie zamierzam.Chciałam wytłumaczyć ideę czyśćca, a nie się boksować na fragmenty i nauczania papieży. Juz swoje w życiu odbębniłam w tym zakresie i już nie zamierzam.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 18:38

CiekawaXO pisze: 2023-09-27, 18:25 Ale ja się na argumenty wykłócać nie zamierzam.Chciałam wytłumaczyć ideę czyśćca, a nie się boksować na fragmenty i nauczania papieży. Juz swoje w życiu odbębniłam w tym zakresie i już nie zamierzam.
I to rozumiem. Ja też nie zamierzam się kłócić. Trochę tak przekornie napisałem, ale chciałem przedstawić po prostu sprawę. To forum katolickie i jakiejś agresywnej propagandy antykatolickiej nie zamierzam uskutecJiac. Co najwyżej tak jak tutaj pytam jak coś zrozumieć i jak to uzasadniacie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Quinque » 2023-09-27, 18:50

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-27, 17:48
Quinque pisze: 2023-09-27, 17:41
Przemek pisze: A katolik omija te komentarze,
Powiedział Przemek które notorycznie pomija argumenty, i nie przytacza żadnych na popracie swoich tez (np. że Biblia naucza 5 sola, albo że kotolowiek przed Marcinkiem wierzył w sola scriptura, albo że czyściec wymyślono na soborze we Florencji). Skończyłbyś sie juz kompromitoać
załóż wątek, to chętnie skrzyżuję szpady ;) w temacie 5 sola :-bd
Nie musze go zakładać

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 18:53

Quinque pisze: 2023-09-27, 18:50
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-27, 17:48
Quinque pisze: 2023-09-27, 17:41
Przemek pisze: A katolik omija te komentarze,
Powiedział Przemek które notorycznie pomija argumenty, i nie przytacza żadnych na popracie swoich tez (np. że Biblia naucza 5 sola, albo że kotolowiek przed Marcinkiem wierzył w sola scriptura, albo że czyściec wymyślono na soborze we Florencji). Skończyłbyś sie juz kompromitoać
załóż wątek, to chętnie skrzyżuję szpady ;) w temacie 5 sola :-bd
Nie musze go zakładać
Nikt z nas nic tutaj nie musi. :-bd
Myślałem, że chcesz o tym rozmawiać bo kilka razy to podnosiłas/es.
Coś na ten temat czytałem i trochę myślałem, więc mogłaby to być ciekawa wymiana myśli.
Ale nie na zasadzie przekonywania na siłę, tylko raczej pewnej ciekawostki,.informacji jak niektórzy protestanci do tego podchodzą.

Ale Twoja wola. :ymalien:

Dodano po 31 minutach 19 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-09-27, 18:25 Ale ja się na argumenty wykłócać nie zamierzam.Chciałam wytłumaczyć ideę czyśćca, a nie się boksować na fragmenty i nauczania papieży. Juz swoje w życiu odbębniłam w tym zakresie i już nie zamierzam.
W ogóle to chciałbym podziękować Tobie i wszystkim, którzy poświęcili mi czas na wytłumaczenie czyśćca. Myślałem wcześniej o nim bardziej w kategoriach kary a wy nakierowaliście mnie bardziej na aspekt oczyszczenia.
^:)^

Dodano po 6 minutach 6 sekundach:
@Quinque W sumie podstawy "5 sola" są w prostu sposób wymienione tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Five_solae
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: faraon » 2023-09-27, 20:10

Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-27, 18:38
CiekawaXO pisze: 2023-09-27, 18:25 Ale ja się na argumenty wykłócać nie zamierzam.Chciałam wytłumaczyć ideę czyśćca, a nie się boksować na fragmenty i nauczania papieży. Juz swoje w życiu odbębniłam w tym zakresie i już nie zamierzam.
I to rozumiem. Ja też nie zamierzam się kłócić. Trochę tak przekornie napisałem, ale chciałem przedstawić po prostu sprawę. To forum katolickie i jakiejś agresywnej propagandy antykatolickiej nie zamierzam uskutecJiac. Co najwyżej tak jak tutaj pytam jak coś zrozumieć i jak to uzasadniacie.
A ja po prostu nie mam pojecia na czym polega wiara Protestantow.
Moze ktos by mi to tak wlasnymi slowami wyjasnil bez porownywania z KK i jakimis solacostam?
Chcialbym zobaczyc te roznice w praktyce, a nie klotni.
Ostatnio zmieniony 2023-09-27, 20:12 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 20:14

faraon pisze: 2023-09-27, 20:10
Ojciec.Pablito pisze: 2023-09-27, 18:38
CiekawaXO pisze: 2023-09-27, 18:25 Ale ja się na argumenty wykłócać nie zamierzam.Chciałam wytłumaczyć ideę czyśćca, a nie się boksować na fragmenty i nauczania papieży. Juz swoje w życiu odbębniłam w tym zakresie i już nie zamierzam.
I to rozumiem. Ja też nie zamierzam się kłócić. Trochę tak przekornie napisałem, ale chciałem przedstawić po prostu sprawę. To forum katolickie i jakiejś agresywnej propagandy antykatolickiej nie zamierzam uskutecJiac. Co najwyżej tak jak tutaj pytam jak coś zrozumieć i jak to uzasadniacie.
A ja po prostu nie mam pojecia na czym polega wiara Protestantow.
Moze ktos by mi to tak wlasnymi slowami wyjasnil bez porownywania z KK i jakimis solacostam?
Chcialbym zobaczyc te roznice w praktyce, a nie klotni.
Załóż na to wątek.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Quinque » 2023-09-27, 20:27

Ojciec.Pablito pisze: Quinque W sumie podstawy "5 sola" są w prostu sposób wymienione tutaj
Ale mnie nie interesują jakieś brednie. Mnie interesują konkretne wersety z Biblii nauczające 5 sola

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-27, 20:28

Quinque pisze: 2023-09-27, 20:27
Ojciec.Pablito pisze: Quinque W sumie podstawy "5 sola" są w prostu sposób wymienione tutaj
Ale mnie nie interesują jakieś brednie. Mnie interesują konkretne wersety z Biblii nauczające 5 sola
Przy takim Twoim podejściu, to rzeczywiście szkoda naszego czasu. Pozdro
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czyściec w Biblii. Jasno i konkretnie.

Post autor: konserwa » 2023-09-27, 21:38

A gdzie umiejscowic nowe niebo i nowa ziemie? W ktorym niebie ( wszechswiecie?). A co ze slowami Jezusa o Raju?
Wierze w Boga. Wierze Bogu. Wierze Kosciolowi od Boga-Chrystusa. Wierze Apostolom - tym, ktorzy na ziemi prowadza Kosciol.
I wierze przez to i dzieki Nim w jedyna i prawdziwa nauke Jezusowa. A w niej i o czyscu. Gdziekolwiek jest/przejawia sie/ trwa.

ODPOWIEDZ