PIESZO DO JEROZOLIMY – J.Z. Janczak

PIESZO DO JEROZOLIMY – J.Z. Janczak

 

4.06.2019

Jolanta i Zbigniew Janczakowie mają po 66 lat i dziś przed południem wyruszyli z Miłosławia w archidiecezji gnieźnieńskiej na pieszą pielgrzymkę do Jerozolimy. W ciągu pół roku pokonają ponad 4,5 tys. kilometrów. Idą w intencji pokoju na świecie, a za motto drogi obrali słowa papieża Franciszka:

„Jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni”.

 

 

W poniedziałek małżeństwo spotkało się z abp. Wojciechem Polakiem. Oprócz błogosławieństwa prymas dał im przydatne glejty zaświadczające o specjalnym statusie pielgrzyma. We wtorek rano, przed drogą, uczestniczyli w mszy św. w swoim kościele parafialnym. – Idziemy z progu domu, tak, jak powinno być – mówią pielgrzymi.

 

 

Początkowy, polski odcinek wiedzie na Jasną Górę. Stamtąd ruszą na Słowację i dalej na Węgry, gdzie planują zatrzymać się w opactwie benedyktynów Pannonhalma. Z Węgier przez Chorwację i Bośnię Hercegowinę, z dłuższym przystankiem w Medziugorie, pójdą do Albanii i dalej do Macedonii, ojczystego kraju Matki Teresy z Kalkuty. Następnie na trasie jest Grecja i Turcja z miejscami naznaczonymi obecnością i świadectwem św. Pawła Apostoła. Z Turcji pielgrzymi przeprawią się na Cypr i stamtąd już prosto do Izraela, omijając z konieczności Syrię, przez którą prowadziły dawne, średniowieczne szlaki pielgrzymie do Ziemi Świętej.

Pielgrzymka potrwa pół roku. Ostatecznym celem jest Bazylika Grobu Świętego. Pielgrzymi nie idą jednak zupełnie „w ciemno”. Odwiedzili już Ziemię Świętą, robiąc mały rekonesans w Jerozolimie i pokonując pieszo krótką drogę z Nazaretu do Kafarnaum. W wielu miejscach na trasie jednak nie byli.

 

 

Dzisiaj dużo się działo – przed południem wizyta w Gnieźnie u ks. Prymasa: błogosławieństwo na drogę, wręczenie ” glejtów”, miła rozmowa, no i spotkanie z gnieźnieńskimi mediami. Wieczorem Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – pierwsza pieczątka w paszporcie pielgrzyma, serdeczne słowa Paulina o.Piotra i pieszy powrót do Miłosławia