Ewangelista Mateusz o miłosierdziu.

Ewangelista Mateusz o miłosierdziu.

Wspaniale oddaje istotę Miłosierdzia Bożego Św. Mateusz w napisanej przez siebie Ewangelii. On sam na wezwanie Jezusa staje się z grzesznego celnika Apostołem, uosabiając w ten sposób Miłosierdzie Boga, które nadal głosi poprzez Ewangelię. Swoją Ewangelię kieruje Mateusz przede wszystkim do chrześcijan pochodzenia żydowskiego. Wskazuje, że Jezus jest oczekiwanym przez naród wybrany Mesjaszem, i że w Nim wypełniły się proroctwa Starego Testamentu.Wiele miejsca poświęca nauczaniu Jezusa, przytacza szereg wypowiedzi oraz mów, przeplatanych relacjami cudów.

 

Miłosierdzie do ludzi.

 

Świadomość, że jesteśmy wzajemnie wobec siebie dłużnikami łączy się z wezwaniem do braterskiej solidarności. Święty Paweł ujął to w słowach : „jeden drugiego brzemiona noście”.Jesteśmy wezwani do czynienia miłosierdzia słowem, modlitwą i uczynkiem.

Do uczynków miłosierdzia należy również przebaczenie. Jeżeli my przebaczymy tym, którzy wobec nas zawinili, to Ojciec Niebieski przebaczy i nam. Wskazuje o na zależność wyroku na sądzie ostatecznym od naszej decyzji. Powinniśmy również powstrzymać się od umiłowania bogactwa oraz przywiązania do rzeczy ziemskich ponieważ to odciąga nas od Boga. „Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”. Jeżeli nasz skarb złożymy w niebie, nasze serce będzie tam zwrócone a to będzie owocowało w naszym postępowaniu.

Bardzo ważnym. a może nawet najważniejszym uczynkiem miłosierdzia jest jałmużna. Powinna ona przede wszystkim objawiać się w udzielaniu pomocy drugiemu człowiekowi. Do tego celu potrzebujemy tylko samej woli, nie bogactwa. Przekonuje nas o tym Jezus Chrystus mówiąc o ubogiej wdowie Łk 21,3. Mimo, że dała do szkatuły tylko dwa malutkie pieniążki /jeden grosz/, dała najwięcej ze wszystkich, ponieważ dała wszystko co miała, całe swoje utrzymanie, podczas gdy inni dawali tylko to, co im zbywało. Jałmużna oczyszcza z grzechu, otwiera niebiosa , jest ważniejsza od ofiary. Dlatego Jezus mówi: „Miłości pragnę a nie ofiary”. Nie należy jej jednak dawać na pokaz. Kto tak czyni, według słów Chrystusa odebrał już zapłatę. Jałmużna jest tajemnicą. Sławę otrzymujemy od odbierającego oraz od Boga.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *