Czy to grzech- Niebieskaaa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4454
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-03-11, 20:32

Oczywiście nie masz grzechu.
Przeczytaj ten wątek, może być bardzo pomocny dla Ciebie: viewtopic.php?t=12589
Ostatnio zmieniony 2022-04-15, 18:39 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Postanowienia wielkopostne

Post autor: Niebieskaaa » 2022-04-13, 14:53

Czy jeśli miałam postanowienie wielkopostne (odmówienie sobie słodyczy) którego nie udało mi się dotrzymać to mam grzech? Jeśli tak to jaki?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-13, 15:04

Raczej żaden, a na pewno nie ciężki - to w końcu Twoje postanowienie, nikogo nie oszukałaś. CHyba że postanawiałaś nie grzeszyć ciężko i zgrzeszyłaś.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Niebieskaaa » 2022-04-13, 17:41

Nie chodzi tylko o zjedzenie słodyczy

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Postanowienia wielkopostne

Post autor: Andej » 2022-04-13, 20:52

Niebieskaaa pisze: 2022-04-13, 14:53 Czy jeśli miałam postanowienie wielkopostne (odmówienie sobie słodyczy) którego nie udało mi się dotrzymać to mam grzech? Jeśli tak to jaki?
Ranga grzechu zależy też od sposobu dokonania postanowienia. W przypadku postanowień publicznych, materia staje się cięższa. Ze względu na zgorszenie tych, którzy świadkami byli. A przypadku postanowień czynionych prywatnie, materia lżejsza. Ale te różnice najlepiej wyjaśni spowiednik. Ja ino zwracam uwagę, że jest to jednym z aspektów oceny.
Nie ośmielę się zastąpić spowiednika w orzekaniu o grzechach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Pytanie

Post autor: Niebieskaaa » 2022-04-15, 21:30

Czy jeśli nie ucałuję Krzyża będąc na liturgii Wielkiego Piątku mam grzech? Czy jest to obowiązek? U nas w parafii było całowanie Krzyża zrobiłam to ale zaczęłam się zastanawiać nad tym czy jest to obowiązek związany z grzechem czy nie? Dopowiem że jest to dla mnie bardzo ważne i pytam czysto teoretycznie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-15, 22:09

Nie. NIe. nie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Tek de Cart » 2022-04-15, 22:32

w adoracji krzyża chodzi o okazanie szacunku, a ten można okazać na wiele sposobów. U nas na przykład odgórnie powiedziane było, że nie całujemy krzyża (dopiero co pandemia była i spora część wiernych miałaby z tym problem), ale że przyklękamy przed krzyżem. A jak ktoś ma chore nogi to nawet przyklęknąć nie może przecież - więc może okazać szacunek choćby poprzez pokłon.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 938 times

Re: Pytanie

Post autor: Susanna » 2022-04-16, 08:05

U nas można pocałować krzyż na szczęście. Ale można też oddać pokłon jeśli ktoś nie może przyklęknąć (tak jak moja mama, przyklęknęłaby ale miałaby problem ze wstaniem) czyli tak jak pisze @Tek de Cart
Ostatnio zmieniony 2022-04-16, 08:07 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Podniecenie

Post autor: Niebieskaaa » 2022-04-16, 19:40

Czy jeśli oglądając film romantyczny podczas sceny łóżkowej odczułam podniecenie czy mam grzech? Jestem osobą dorosłą i widząc tę scenę bardziej pomyślałam o sobie i moim mężu. Trwało to tylko chwilę nie wiem nawet czy określić to jako podfniecenie a jeśli już to nie jakieś niesamowicie silne? Czy takie odczucia dla osoby dorosłej są grzechem jeśli nawet kiedy się pojawiają opanuje je ona i nie idą za tym żadne czyny? Wystraszyłam się że mogę mieć grzech i zaczęłam może nadmiernie roztrząsać tą sytuację w myślach. Proszę o odpowiedź

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Podniecenie

Post autor: lambda » 2022-04-16, 20:26

Niebieskaaa pisze: 2022-04-16, 19:40 Czy jeśli oglądając film romantyczny podczas sceny łóżkowej odczułam podniecenie czy mam grzech? Jestem osobą dorosłą i widząc tę scenę bardziej pomyślałam o sobie i moim mężu. Trwało to tylko chwilę nie wiem nawet czy określić to jako podfniecenie a jeśli już to nie jakieś niesamowicie silne? Czy takie odczucia dla osoby dorosłej są grzechem jeśli nawet kiedy się pojawiają opanuje je ona i nie idą za tym żadne czyny? Wystraszyłam się że mogę mieć grzech i zaczęłam może nadmiernie roztrząsać tą sytuację w myślach. Proszę o odpowiedź
Nie

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Pytanie

Post autor: Niebieskaaa » 2022-06-26, 13:38

Byłam dziś do spowiedzi mam pytanie czy jeśli przystąpiłam do niej w tym samym ubraniu w którym zgrzeszyłam a go nie uprałam to czy to grzech? Mówiłam kapłanowi że mam skłonność do skrupułów ale aż tak dokładnie nie opowiadałam tylko ogólnie. Czy spowiedź jest ważna?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Pytanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-26, 13:58

Nie ma to najmniejszego znaczenia. Bądź spokojna.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Pytanie

Post autor: Drwal » 2022-06-27, 10:51

Ja też byłem lub trochę jeszcze jestem skrupulantem.
Zachęcam do przeczytania mojego świadectwa : viewtopic.php?p=291880#p291880

Czytając twoje pytanie z perspektywy nieskrupulanta wydaje się ono absurdalne aby to był grzech. Jednak ja ciebie rozumiem , gdyż mnie szatan też orkarżał o błahostki , a zamykał mi oczy na prawdziwie ważne sprawy.
Pozdrawiam
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2022-12-31, 15:37

Czy jeśli w nerwach popchnęłam nastoletniego syna, ktory swoim zachowaniem mimo kilkukrotnych upomnień mnie do tego sprowokował to mam grzech ciężki?

ODPOWIEDZ