Czy to grzech- Aga1986

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to grzech- Aga1986

Post autor: Aga1986 » 2022-10-20, 19:06

Skłaniają pewnie do zastanowienia, ale staram się podchodzić do nich z lekkim dystansem:-)

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

???

Post autor: Aga1986 » 2023-07-05, 13:25

Jest sytuacja: mam przekonanie że coś jest grzechem i robię to. Po czasie dowiaduję się, że to jednak nie jest grzech ale w trakcie tego czynu miałam przekonanie i świadomość że to grzech. Czy wtedy mam grzech czy nie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4675 times
Kontakt:

Re: ???

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-05, 13:28

Tak

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: ???

Post autor: Aga1986 » 2023-07-05, 13:32

To znaczy, że grzech zależy od naszej wiedzy? czy jednak wszystkie 3 warunki muszą być spełnione: dobrowolność, świadomość,poważna materia.
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 13:34 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: ???

Post autor: Elbrus » 2023-07-05, 13:36

Grzech to sprawa obiektywna - to przekroczenie Prawa Bożego i/lub kościelnego.

Materia grzechu to sprawa indywidualna i subiektywna.
Grzech ciężki zachodzi wtedy, kiedy:
Aga1986 pisze: 2023-07-05, 13:32 wszystkie 3 warunki muszą być spełnione: dobrowolność, świadomość,poważna materia.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4489
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1153 times

Re: Czy to grzech- Aga1986

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-05, 13:51

Ale jeśli jest się pewnym, że materia jest poważna i się popełnia dobrowolnie, to jest chyba tak, jakby była poważna. Bo jest taka decyzja woli, grzech jest w momencie tego czynu, a nie dopiero wtedy, gdy ktoś się dowie, że materia jednak była lekka. I działa to też odwrotnie: jeśli ktoś popełnia grzech i nie wie, że to jest grzechem, to raczej nie jest to grzech ciężki, nawet jeśli materia jest ciężka. Co to oznacza? Że waga grzechu zależy, w dużej mierze, od naszej decyzji, by coś uczynić, mimo że wiemy, że jest to złe. Nie ma raczej znaczenia, że po danym czynie ktoś się dowie, że jednak materia była lekka, jeśli uważał ją za ciężką. Ale też lepiej tu uważać, żeby nie popaść w skrupuły, a Ty, Aga, masz do tego skłonności. Czy uważałaś ten czyn za grzech ciężki? Czy może jednak za lekki?

Dodano po 4 minutach 34 sekundach:
Elbrus pisze: 2023-07-05, 13:36 Grzech to sprawa obiektywna
No właśnie nie do końca. Wiele zależy też od intencji.
Elbrus pisze: 2023-07-05, 13:36 Materia grzechu to sprawa indywidualna i subiektywna.
Odwrotnie. To materia jest obiektywna. Ale jeśli materię lekką danego grzechu uważamy za ciężką (to znaczy gdy jest się o tym przekonanym) i z takim nastawieniem, dobrowolnie, ten grzech popełnimy, to jest to wtedy grzech cięzki, tak mi się wydaje.
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 14:02 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4675 times
Kontakt:

Re: Czy to grzech- Aga1986

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-05, 14:06

Aga1986 pisze: 2023-07-05, 13:32 To znaczy, że grzech zależy od naszej wiedzy? czy jednak wszystkie 3 warunki muszą być spełnione: dobrowolność, świadomość,poważna materia.
Tak, w każdym razie kiedy mówimy o grzechu ciężkim. Choć istnieje pojęcie obowiązku dowiedzenia się, czy czyn jest grzeszny, czy nie (grzech zaniechania).
Elbrus pisze: 2023-07-05, 13:36 Grzech to sprawa obiektywna - to przekroczenie Prawa Bożego i/lub kościelnego.
Materia grzechu to sprawa indywidualna i subiektywna.
Odwrotnie. Czyn to materia - to jest obiektywne.
Natomiast czy to grzech (i jak ciężki) zależy od wielu czynników.Dokładnie tak, jak napisała @miłośniczka Faustyny :
Ale jeśli jest się pewnym, że materia jest poważna i się popełnia dobrowolnie, to jest chyba tak, jakby była poważna. Bo jest taka decyzja woli, grzech jest w momencie tego czynu, a nie dopiero wtedy, gdy ktoś się dowie, że materia jednak była lekka. I działa to też odwrotnie: jeśli ktoś popełnia grzech i nie wie, że to jest grzechem, to raczej nie jest to grzech ciężki, nawet jeśli materia jest ciężka. Co to oznacza? Że waga grzechu zależy, w dużej mierze, od naszej decyzji, by coś uczynić, mimo że wiemy, że jest to złe. Nie ma raczej znaczenia, że po danym czynie ktoś się dowie, że jednak materia była lekka, jeśli uważał ją za ciężką.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Czy to grzech- Aga1986

Post autor: Andej » 2023-07-05, 15:40

Ciekawym, kto wymieni wszystkie materie mające znamiona grzechu ciężkiego?

Wydaje mi się, że zanim się zaprzeczy lub poprze zdanie na temat materii, warto zdefiniować to, co na myśli się ma.
Na przykład PWN podaje następujące wykładnie słowa materia:
1. «ogół przedmiotów fizycznych poznawalnych za pomocą zmysłów lub istniejących obiektywnie, tj. niezależnie od poznania»
2. «pojęcie z dziedziny ontologii (metafizyki) oznaczające rodzaj bytu jedynie istniejącego lub jednego z istniejących»
3. «materiał, wątek, treść, którym można nadawać różne formy»
4. «rzecz, sprawa, o której się myśli, mówi lub pisze»
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4489
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1153 times

Re: Czy to grzech- Aga1986

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-07-05, 16:12

Andej pisze: 2023-07-05, 15:40 Wydaje mi się, że zanim się zaprzeczy lub poprze zdanie na temat materii, warto zdefiniować to, co na myśli się ma.
Na przykład PWN podaje następujące wykładnie słowa materia:
1. «ogół przedmiotów fizycznych poznawalnych za pomocą zmysłów lub istniejących obiektywnie, tj. niezależnie od poznania»
2. «pojęcie z dziedziny ontologii (metafizyki) oznaczające rodzaj bytu jedynie istniejącego lub jednego z istniejących»
3. «materiał, wątek, treść, którym można nadawać różne formy»
4. «rzecz, sprawa, o której się myśli, mówi lub pisze»
Ja bym tu dodała jeszcze piątą definicję:
5. materiał idealny dla gier słownych i językowych zabaw Andeja
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy to grzech- Aga1986

Post autor: Aga1986 » 2023-07-05, 17:30

Tak, na początku materia wydawała mi się ciężka. Materia jest poważna jeśli znacząco naruszamy któreś 10 z przykazań i chyba 5 kościelnych ( ale nie jestem pewna co do tych kościelnych). Po wykonaniu tego czynu dowiedziałam się że to nie był ciężki grzech.

Dodano po 7 minutach 57 sekundach:
To prawda mam do skrupuły i przeważnie najpierw grzechy oceniam jako ciężkie. A według 10 przykazań może być lekka i ciężka materia.
Np piąte przykazanie to ciężkim grzechem będzie np zabicie kogoś lub pobicie, a lekki to np gwałtowny gniew na kogoś ale taki, który za chwilę przejdzie i nastąpi pojednanie.
Albo 8 przykazanie to ciężkim by było psucie komuś opinii, a lekkim skłamanie w mało ważnej sprawie.
Tu sędzią często jest nasze sumienie, w sumie ja wymieniam grzechy ciężkie i lekkie na spowiedzi ( czuję taką potrzebę).
Ostatnio zmieniony 2023-07-05, 17:39 przez Aga1986, łącznie zmieniany 3 razy.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: ???

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-05, 22:51

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-05, 13:28Tak
To jak ktoś ma to powiedzieć na spowiedzi?

Otwieram szufladę z przekonaniem, że to grzech ciezki, a potem dowiaduje się, że to nie grzech.

W konfesjonale ujmiesz: Pare razy otwierałem szufladę?

Czy może: Popełniałem czyn z przekonaniem, że jest to grzech ciezki

(Z tą szuflada to tylko taki przykład, który pierwszy mi przyszedł do glowy)
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

ODPOWIEDZ