Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: radek9824 » 2022-02-07, 16:34

Mianowicie, ostatnio z moim szwagrem przeprowadziłem dyskusję na temat codziennej modlitwy. Z moich obserwacji wynika, że on się nie modli, więc spytałem go wprost: "Czy modlisz się codziennie rano i wieczorem?" On mi odpowiedział: "Nie będę się modlił skoro czuje gniew do drugiej osoby, przecież modlitwa wtedy nie ma sensu". Ja mu zacząłem mówić że zawsze trzeba się godzić i stwierdziłem, że on chyba codziennie się na kogoś gniewa. On mi powiedział, że ja go nie rozumiem bo nie pracuje i nie wiem jak to jest jak ktoś w robocie cały czas nagaduje na Ciebie itd. Zapytał mnie: Jak mam się nie gniewać na takiego gościa, przecież taki gniew nie przechodzi od razu tylko czasami trwa kilka dni. Później dyskusja potoczyła się w taki sposób, że on nazwał mnie fanatykiem religijnym i to że mu powiem, że trzeba dążyć do pogodzenia i modlić się wcale go nie przekonuje i nie będzie mówił po przyjściu z kościoła: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" bo nie został tak nauczony, bo również tą kwestię poruszyłem. I oczywiście na koniec zaczął wynajdywać zdjęcia Papieża Franciszka, który dostał krzyż ŚDM ale on twierdził że to jest krzyż z flagą LGBT i twierdził że papież popiera homoseksualistów. Oczywiście przekonaliśmy go z siostrą że to jest symbol ŚDM a nie flaga LGBT i dał już spokój. Ale na koniec powiedział żebym zajął się sobą i nie wtrącał się do ich życia.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: lambda » 2022-02-07, 18:32

radek9824 pisze: 2022-02-07, 16:34 Mianowicie, ostatnio z moim szwagrem przeprowadziłem dyskusję na temat codziennej modlitwy. Z moich obserwacji wynika, że on się nie modli, więc spytałem go wprost: "Czy modlisz się codziennie rano i wieczorem?" On mi odpowiedział: "Nie będę się modlił skoro czuje gniew do drugiej osoby, przecież modlitwa wtedy nie ma sensu". Ja mu zacząłem mówić że zawsze trzeba się godzić i stwierdziłem, że on chyba codziennie się na kogoś gniewa. On mi powiedział, że ja go nie rozumiem bo nie pracuje i nie wiem jak to jest jak ktoś w robocie cały czas nagaduje na Ciebie itd. Zapytał mnie: Jak mam się nie gniewać na takiego gościa, przecież taki gniew nie przechodzi od razu tylko czasami trwa kilka dni. Później dyskusja potoczyła się w taki sposób, że on nazwał mnie fanatykiem religijnym i to że mu powiem, że trzeba dążyć do pogodzenia i modlić się wcale go nie przekonuje i nie będzie mówił po przyjściu z kościoła: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" bo nie został tak nauczony, bo również tą kwestię poruszyłem. I oczywiście na koniec zaczął wynajdywać zdjęcia Papieża Franciszka, który dostał krzyż ŚDM ale on twierdził że to jest krzyż z flagą LGBT i twierdził że papież popiera homoseksualistów. Oczywiście przekonaliśmy go z siostrą że to jest symbol ŚDM a nie flaga LGBT i dał już spokój. Ale na koniec powiedział żebym zajął się sobą i nie wtrącał się do ich życia.
Letni katolik

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4482
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1152 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-02-07, 18:48

Nie przejmuj się tym, co Ci powiedział. A co do tytułowego pytania: myślę że szczególnie wtedy warto się dodatkowo modlić, żeby Bóg pomógł i nam się nie gniewać, i pomógł tej osobie, na którą się gniewamy. Nie musimy być bez grzechu, żeby się modlić, ale modlitwa ma nam pomagać, to nie jest jakiś "prezent dla Boga", ale nasz ratunek i ratunek dla osób, za które się modlimy.
A tak w ogóle to może po prostu módl się za tego pana. Skoro nie chce rozmawiać, to może właśnie modlitwa jest mu potrzebna?
Ostatnio zmieniony 2022-02-07, 18:49 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15136
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4266 times
Been thanked: 2987 times
Kontakt:

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: Dezerter » 2022-02-07, 19:19

I odpuść nam nasze winy
Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom


Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie zabijaj», a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: «Raka», podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: «Bezbożniku», podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza.
Ostatnio zmieniony 2022-02-07, 19:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: radek9824 » 2022-02-07, 20:58

Modlę się codziennie ale może w niewłaściwy sposób

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: Skaza » 2022-02-07, 20:59

Myślę, że można i nawet trzeba się wtedy modlić i za nią i za siebie za odmianę serc.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: Andej » 2022-02-07, 21:21

radek9824 pisze: 2022-02-07, 16:34 Ale na koniec powiedział żebym zajął się sobą i nie wtrącał się do ich życia.
I miał rację. Nie nagabywać, ale dawać przykład. Nie przekonywać, ale pokazywać, jak się przebacza. Nie zmuszać do modlitwy, ale modlić się w jego intencji. Także przy nim.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

radek9824
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 6 wrz 2020
Has thanked: 2 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: radek9824 » 2022-02-07, 23:27

Także przy nim.
Czyli co mam przyjść do niego, klęknąć i modlić się w jego intencji?
Ostatnio zmieniony 2022-02-08, 00:46 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: Andej » 2022-02-07, 23:51

radek9824 pisze: 2022-02-07, 23:27Czyli co mam przyjść do niego, klęknąć i modlić się w jego intencji?
Taka demonstracja przyniesie skutek przeciwny. Musisz sam znaleźć sposób. Dyskretny, ale zauważalny.
Raczej wynikający z sytuacji. I bez zrażania.
Ale. przede wszystkim, dając przykład. Bez narzucania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: lambda » 2022-02-08, 07:56

Andej pisze: 2022-02-07, 21:21
radek9824 pisze: 2022-02-07, 16:34 Ale na koniec powiedział żebym zajął się sobą i nie wtrącał się do ich życia.
Nie przekonywać, ale pokazywać, jak się przebacza.
Dla ludzi myślących po ludzku przebaczanie winowajcą patrząc z boku jest zwykłym byciem frajerem.
Nie wiem czy to kogoś przekona.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1447
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 567 times
Been thanked: 812 times

Re: Czy można się modlić, gdy czuje się gniew do drugiej osoby?

Post autor: AdamS. » 2022-02-08, 10:59

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-02-07, 18:48 szczególnie wtedy warto się modlić, żeby Bóg pomógł i nam się nie gniewać, i pomógł tej osobie, na którą się gniewamy. Nie musimy być bez grzechu, żeby się modlić, ale modlitwa ma nam pomagać, to nie jest jakiś "prezent dla Boga", ale nasz ratunek i ratunek dla osób, za które się modlimy.
A tak w ogóle to może po prostu módl się za tego pana. Skoro nie chce rozmawiać, to może właśnie modlitwa jest mu potrzebna?
W pełni się zgadzam z tym, co napisała Miłośniczka Faustyny. Nie ustawajmy w modlitwie za tych, którzy nie potrafią się modlić. A przy stosownej okazji warto poszukać sposobności do wyciszonej rozmowy (aby nie przebiegała ona w emocjach), żeby wytłumaczyć takiej osobie, że to właśnie modlitwa wypowiedziana z zawierzeniem staje się kluczem do uwolnienia od gniewu i każdego innego grzechu.

Może Szwagier nie potrafi rozgraniczyć własnej EMOCJI od WOLI - a to dwie różne kwestie. Możemy czuć emocjonalne wzburzenie (ono często nie zależy od nas), aby zasiąść do modlitwy. Nie możemy natomiast modlić się i nienawidzić jednocześnie - to się faktycznie wyklucza. Jeśli pragnę gniewu, karmię się nim i żyję postawą odwetową, to podlega pod cytat, który przytoczył @Dezerter - nie sama emocja, której pragnę się pozbyć. @radek9824 Powiedz Szwagrowi, żeby modlił się o uwolnienie od gniewu, bo tylko to zwróci mu jego własną wolność.
Ostatnio zmieniony 2022-02-08, 10:59 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ