Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Jak znaleźć prawdziwy Kościół chrześcijański?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-25, 18:50

Gdybyście dzisiaj, w roku 2022, żyli jako ateiści, urodzeni w ateistycznych rodzinach z ateistyczną historią.
Gdybyście dzisiaj chcieli znaleźć prawdziwy Kościół Jezusa Chrystusa, to jak byście do tego podeszli? Jak byście go szukali?
Ostatnio zmieniony 2022-12-27, 23:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Nenderen » 2022-12-25, 19:00

Według szukania tego gdzie są klucze królestwa niebieskiego powierzone świętemu Piotrowi przez Jezusa.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6114
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Albertus » 2022-12-25, 19:08

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-25, 18:50 Gdybyście dzisiaj, w roku 2022, żyli jako ateiści, urodzeni w ateistycznych rodzinach z ateistyczną historią.
Gdybyście dzisiaj chcieli znaleźć prawdziwy Kościół Jezusa Chrystusa, to jak byście do tego podeszli? Jak byście go szukali?
Myślę że szukałbym Kościoła który ma ciągłość istnienia od czasów apostolskich.
Ostatnio zmieniony 2022-12-27, 23:44 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Arek » 2022-12-25, 19:21

Hmm, najpierw poczytałbym lekturę o życiu Jezusa Chrystusa. Zacząłbym zastanawiać się czy to ma sens i jest mi do czegoś potrzebne. Może chciałbym porozmawiać z wyznawcami chrześcijaństwa i zorientować się co jest mi bliższe. Pewnie zanim bym trafił na Kościół Katolicki trochę by mi to zajęło, chyba, że Opatrzność Boża szybciej zadziałała. Bliżej by mi było do prostoty wypowiedzi ludzi niż zawiłe pełne teologizmów wywody.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-25, 19:50

Nie jestem z ateistycznej rodziny więc mogę najwyżej spekulować. Można każdemu hipotetycznemu przedstawicielowi tej czy innej religii zadać parę pytań:
1. O to, co wskazał @Albertus, tzn dlaczego powołują się na Jezusa.
2. Jak wyjaśnicie to, że Biblia zawiera fakty które wydają się fałszywe?
3. Jak mi udowodnicie to, że wasza religia jest nadprzyrodzona?

Dwa ostatnie wziąłem z jakiejś ateistycznej polemiki, więc powinny dobrze pasować do wskazanej sytuacji.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Abstract » 2022-12-25, 20:23

Nie wiem czy szukanie się kiedyś kończy. Boga szukamy zawsze.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Andej » 2022-12-25, 21:00

Albertus pisze: 2022-12-25, 19:08 Myślę że szukałbym Kościoła który ma ciągłość istnienia od czasów apostolskich.
Wydaje mi się, ze to najlepszy argument.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: sądzony » 2022-12-25, 21:22

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-25, 18:50 Gdybyście dzisiaj, w roku 2022, żyli jako ateiści, urodzeni w ateistycznych rodzinach z ateistyczną historią.
Gdybyście dzisiaj chcieli znaleźć prawdziwy kościół Jezusa Chrystusa, to jak byście do tego podeszli? Jak byście go szukali?
Ciekawe pytanie. Nie wiem. Wydaje mi się, że szukałbym w czymś co jest skrajnie inne od ateizmu. W religii, która jak najbardziej zaprzecza temu co charakterystyczne dla ateizmu. Może w tym co na pozór jest nieracjonalne, nielogiczne, wewnętrznie sprzeczne, niedualne, wątpliwe, wymagające wiary, nieudowadnialne. Coś co byłoby sprzeczne z tym co wiem i tym jak rozumiem.

Ale to tylko hipoteza. Przecież jestem przesiąknięty chrześcijaństwem. Chyba nie potrafię myśleć aż tak abstrakcyjnie :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Abstract » 2022-12-25, 21:26

Jakie forum taka odpowiedź. np Protestanci nie naprowadziliby cię na Katolicyzm i na odwrót.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: sądzony » 2022-12-25, 21:29

Jeżeli chodzi o chrześcijaństwo to wydaje mi się, że jestem katolikiem, bo są nimi moi rodzice i nie sądzę, by to się kiedyś zmieniło.
Z drugiej jednak strony osobiście wydaje mi się, że gdybym urodził się w rodzinie protestantów, moja relacja z Bogiem wcale nie byłaby "gorsza".

Poszukiwanie Boga nie kończy się na przynależności do Kościoła. W nim w zasadzie dopiero się zaczyna się jakiś kolejny etap.

Dodano po 55 sekundach:
Abstract pisze: 2022-12-25, 21:26 Jakie forum taka odpowiedź. np Protestanci nie naprowadziliby cię na Katolicyzm i na odwrót.
Ja mawiam o sobie "chrześcijanin praktykujący katolicyzm" :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Hildegarda » 2022-12-26, 05:23

Gdybym była ateistką, to pewnie nie uwierzyłabym w Jezusa bez doświadczenia nawrócenia, raczej poszłabym w coś neutralnego np. w buddyzm.
Gdybym była już po nawróceniu i uznałabym, że prawda jest w Jezusie, to robiłabym dokładnie to co robię teraz, czyli otwieram się też na wiedzę historyczną i naukową i zakładam, że jeśli coś ma być prawdą duchową to musi się kleić również pod tym względem i musi być uniwersalne. Jak się nie klei to żadnej prawdy w tym nie widzę.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6114
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Albertus » 2022-12-26, 08:18

Hildegarda pisze: 2022-12-26, 05:23 Gdybym była ateistką, to pewnie nie uwierzyłabym w Jezusa bez doświadczenia nawrócenia, raczej poszłabym w coś neutralnego np. w buddyzm.
Gdybym była już po nawróceniu i uznałabym, że prawda jest w Jezusie, to robiłabym dokładnie to co robię teraz, czyli otwieram się też na wiedzę historyczną i naukową i zakładam, że jeśli coś ma być prawdą duchową to musi się kleić również pod tym względem i musi być uniwersalne. Jak się nie klei to żadnej prawdy w tym nie widzę.
Tylko czy byłoby to szukaniem Kościoła - czyli Eklezji ? Społeczności( zgromadzenia) wywołanych bo taka jest etymologia słowa Kościół, a z Nowego Testamentu wiemy że Kościół to zorganizowana wspólnota wierzących w Chrystusa?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Andej » 2022-12-26, 08:33

Hildegarda pisze: 2022-12-26, 05:23 nie uwierzyłabym w Jezusa bez doświadczenia nawrócenia,
Wprawdzie to pleonazm, ale nie sposób odmówić mu sensu. Oczywiście, że są to czynniki nieodłączne i nierozłączne.

Wierzę Jezusowi bo doświadczam nawracania. Stale się nawracam, bo wierzę Jezusowi.

Chwała Bogu za ten dar. Za trwanie tego daru. Za drogę, na której mnie postawił i którą dążę do Niego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: Hildegarda » 2022-12-26, 09:36

@Albertus jest wiele różnych wspólnot i wszystkie uważają się za wspólnoty wierzących, jeśli jednak jakieś wspólnoty są sekciarskie, albo wciskają nauki oderwane od rzeczywistości, to wchodzenie w takie wspólnoty może być szkodliwe i na pewno nie będzie to zgodne z wolą Bożą

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Jak znaleźć prawdziwy kościół chrześcijański?

Post autor: sądzony » 2022-12-26, 09:46

Hildegarda pisze: 2022-12-26, 09:36 @Albertus jest wiele różnych wspólnot i wszystkie uważają się za wspólnoty wierzących, ...
Zgadza się. Zdrowy rozsądek, moim zdaniem, co jakiś czas inicjuje pytania: "czy jestem we właściwym miejscu?"
Bez tego nie ma rozwoju.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”