Wiara a poglądy

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-13, 11:44

greg77 pisze: 2023-03-13, 10:39 Ponieważ wiara jest darem,drugiej osobie możemy przekazać tylko poglądy które wynikają z danej nam wiary.
No nie do końca się zgodzę.
Mogę przytulić kogoś, porozmawiać, pobyć w ciszy, nakarmić, umyć, odwiedzić, uśmiechnąć się, wspomóc, dać miłe słowo, pomóc wnieść zakupy w ogóle nie wspominając o Chrystusie :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: greg77 » 2023-03-13, 12:17

sądzony pisze: 2023-03-13, 11:44
greg77 pisze: 2023-03-13, 10:39 Ponieważ wiara jest darem,drugiej osobie możemy przekazać tylko poglądy które wynikają z danej nam wiary.
No nie do końca się zgodzę.
Mogę przytulić kogoś, porozmawiać, pobyć w ciszy, nakarmić, umyć, odwiedzić, uśmiechnąć się, wspomóc, dać miłe słowo, pomóc wnieść zakupy w ogóle nie wspominając o Chrystusie :)
Mi raczej chodziło o to że w trakcie rozmowy o wierze,przekazujemy często swoje subiektywne poglądy.Należy też pamiętać aby w sposób umiejętny i pełen empatii do drugiego ,słownie przekazywać w to co wierzymy,tak aby inni wiedzieli z czego twoje czyny wynikały.To o czym piszesz może czynić każdy dobry człowiek,nawet ateista.W którymś z postów Marek_Piotrowski słusznie moim zdaniem napisał że coraz częściej wiarę mylimy z "dobroludztwem".

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-13, 12:20

greg77 pisze: 2023-03-13, 12:17 To o czym piszesz może czynić każdy dobry człowiek,nawet ateista.
Nie widzę w tym nic złego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: greg77 » 2023-03-13, 12:26

sądzony pisze: 2023-03-13, 12:20
greg77 pisze: 2023-03-13, 12:17 To o czym piszesz może czynić każdy dobry człowiek,nawet ateista.
Nie widzę w tym nic złego.
Ja też nie :D.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-14, 18:55

"Przekonania o Bogu są natomiast po prostu pewnym poglądem na świat: światopoglądem, ewentualnie jakąś ideologią. Nie mają jednak mocy kształtowania naszego życia według woli Najwyższego po prostu dlatego, że z przekonaniami o Bogu nie łączy się nadzieja na osiągnięcie obietnicy. Przekonania o Bogu nie obejmują Najwyższego jako rzeczywiste Najwyższe Dobro. Stąd nie mogą być źródłem życia moralnego w rozumieniu wyżej wyłożonym."

Wiara czy przekonania o Bogu?
O. KAROL MEISSNER OSB

http://mateusz.pl/okarol/wiara.htm
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: Andej » 2023-03-14, 19:14

Słusznie, bo przekonania o Bogu są naszymi wyobrażeniami o Nim. Więcej czy bardziej wypaczonymi. Częściej bardziej. Niestety.
A Karol Meissner to wyjątkowy człowiek. Choć nie doceniłem go od razu. Gdy go poznałem to bardzo mnie irytowało jego zachowanie, tj. jego pokora wobec innych ludzi. Ludzi, którzy nie dorastali mu do pięt. Ale byłem wtedy młody. Jego mądrość rzucała się w oczy, a właściwie w uszy. Chętnie odpowiadał na pytania, pomagał w młodzieńczych rozterkach. Niektóre jego słowa wciąż wwracają mi w myślach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 419 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: Abstract » 2023-03-15, 13:35

Bez wiedzy na temat możliwości istnienia jakiegokolwiek boga, nie ma wiary i przekonań.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 15:22

Abstract pisze: 2023-03-15, 13:35 Bez wiedzy na temat możliwości istnienia jakiegokolwiek boga, nie ma wiary i przekonań.
Bez świadomości nie ma jakiejkolwiek wiedzy na temat możliwości istnienia jakiegokolwiek boga, nie ma wiary i przekonań.

... niestety temat to "wiara a poglądy".
nie wiedza czy świadomość
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 419 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: Abstract » 2023-03-15, 15:31

@sądzony wiem o czym jest wątek i dokładnie chciałem to tu napisać.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 15:54

Abstract pisze: 2023-03-15, 15:31 @sądzony wiem o czym jest wątek i dokładnie chciałem to tu napisać.
Ok
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Wiara a poglądy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-15, 16:23

Wpadacie w talmudyzmy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 18:49

Marek_Piotrowski pisze: 2023-03-15, 16:23 Wpadacie w talmudyzmy.
A że co to niby?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6455
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 890 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Wiara a poglądy

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-17, 22:09

@Arek
Szanowni Bracia i Siostry szanuję Wasze poglądy i staram się Was zrozumieć. Zapewne powziąłem się złego przykładu i użyłem niewłaściwych słów, ale to się stało. Przesłanie miało zupełnie inny zamysł. A mianowicie czy potrafimy przyznać się, że swoją postawą możemy ranić i nawet jeśli robimy to w imię jakiegoś celu i nie zawsze jest on związany z Chrystusem. Drodzy moderatorzy zapewne dobrych idei, które nie zawsze kroczą drogą jaką powinno się iść, tak bo nie jesteśmy nieomylni. Wolność jest dana nam z Góry i każdy może powiedzieć co uważa za stosowne. Ten portal ogranicza możliwość wypowiedzi jeśli moderatorzy zauważą subiektywnie nadużycie. Jest narzucany światopogląd i nie wszyscy są traktowani w sposób równy. Podobnie ale w sposób o wiele brutalniej działają reżimy. Chodzi o to by zamknąć buzię, które są dla nas niewygodne. I tym samym traktujemy siebie jak pewnego rodzaju wyrocznię, która mówi co wolno mówić, a czego nie. Często przywoływana "ad persona" już mnie naprawdę rozśmiesza. Nie dziwię się jak wielu szczególnie nowych ników buntuje się wyznacznikiem pewnych osób na forum. A potem stają się jak łagodne kociaki na których można pogrozić palcem lub pogłaskać. Dziękuję za możliwość bycia tutaj i obiecuję, że następnego nadużycia z mojej strony nie będzie.
JEżeli chodzi o ad personam to jest to zawsze dla kogoś raniące, chyba że ktoś ma twarde 4 litery. Co do tekstu wyżej, to mogę tylko napisać, że na forum są równi i równiejsi. Co do bycia kociakiem. Każde forum katolickie takie jest. JA tam już dawno straciłam nadzieję na szczery dialog religijny na forach ogólnie. Baaaardzo szczery, poruszający bardzo kontrowersyjne tematy. Zostaniesz zgnieciony jak karalauch. I nie pisze o tym forum konkretnie. KAtolicka mentalność wielu osób: nie wysłuchać, nie wsłuchać się, w dany problem, tylko: ocenić, wytłumaczyć teologicznie(niektórzy nie mają umiaru). powiedzieć że nie jesteś katolikiem, powiedzieć że tak nie można bo Bóg zabrania i elo. Taka jest z grubsza, rozmowa z niektórymi forumowiczami. Totalnie, nie na temat. Ale są tacy którzy kumają, mają chrześcijańską, taką bożą, wrażliwość, empatię i zrozumienie. Przy takich ludziach oddychasz, nie czujesz się jak katolicki, niechciany na forum ,śmieć:)


Co do tematu. Moim zdaniem wiara w Boga jest obiektywna tylko do pewnego stopnia, bo są pewne rzeczy które musisz o nim wiedzieć. Ale jeśli chodzi o tzw. czucie Boga, to już każdy wierzy po swojemu. I wpływ mają na to poglądy. Jeśli mam pogląd że rodzic nie może być zły, jest mi trudno zaakceptować , że istnieje piekło, i raczej marne szanse, że tę rzeczywistość zaakceptuje, mimo że wiem, wierzę, że jest faktem. Taki przykład. Nie ma wiary bez poglądów, bo poglądy to bardzo ważny element człowieka, jego tożsamość, i wszystko filtruje przez pogląd. Ja nie odrzucam tego, że moja wiara i poglądy się przeplatają, czasami nauka Boga z moimi poglądami się wręcz wyklucza. Np. mam pogląd, że dobrem jest, jeśli Bóg by uzdrawiał wszystkich . Nie robi tego. Nikt nie wie czemu. Teologia mnie nie przekonała w żadnym razie. Dlatego przez mój pogląd, nie wierze do końca że Bóg jest miłosierny. Wydaje mi się to sprawą naturalną, że dopuszczamy swoje poglądy do wiary. Bo oprócz wiary, mam w sobie jeszcze swoje własne sumienie, które też do mnie mówi, i nie można go odrzucać, bo to sumienie to ty.
Ostatnio zmieniony 2023-03-17, 22:39 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2036 times
Been thanked: 2224 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-18, 12:14

CiekawaXO pisze: 2023-03-17, 22:09 Np. mam pogląd, że dobrem jest, jeśli Bóg by uzdrawiał wszystkich . Nie robi tego. Nikt nie wie czemu. Teologia mnie nie przekonała w żadnym razie.
Bóg to robi. Poprzez Swego Syna. Nieustannie. Po prostu dla Niego ważniejsze jest to "prawdziwe zdrowie" :)
CiekawaXO pisze: 2023-03-17, 22:09 Dlatego przez mój pogląd, nie wierze do końca że Bóg jest miłosierny.
Więc Twój pogląd osłabia Twoją wiarę.
CiekawaXO pisze: 2023-03-17, 22:09 Wydaje mi się to sprawą naturalną, że dopuszczamy swoje poglądy do wiary.
Naturalne nie zawsze oznacza "zdrowe, właściwe, niegrzeszne".
CiekawaXO pisze: 2023-03-17, 22:09 Bo oprócz wiary, mam w sobie jeszcze swoje własne sumienie, które też do mnie mówi, i nie można go odrzucać, bo to sumienie to ty.
Sumienie odnosi się do konkretnej, często intymnej, indywidualnej, bardzo osobistej sytuacji.
Pogląd to już coś z czym wychodzimy do ludzi.
One nie zawsze są zbieżne, a często bywają wręcz rozbieżne.

Pogląd jest pewną, bywa, że "maską", w której prezentuję się ludziom.

Mogę być skrajnym przeciwnikiem zabijania, a po zabiciu, np. w obronie własnej, moje sumienie może milczeć.
Mogę być zagorzałym przeciwnikiem antykoncepcji, a korzystając z niej nie mieć wyrzutów grzechu.

Choćby palenie. Wiem, że ono mnie zabija. Mój pogląd mówi mi, że nie należy palić. Wiem, że to zło. Rzadko odczuwam (nie powiem, że nigdy) wyrzuca mi to jednak sumienie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: Andej » 2023-03-18, 13:29

sądzony pisze: 2023-03-18, 12:14 Sumienie odnosi się do konkretnej, często intymnej, indywidualnej, bardzo osobistej sytuacji.
Pogląd to już coś z czym wychodzimy do ludzi.
One nie zawsze są zbieżne, a często bywają wręcz rozbieżne.
Sumienie, poglądy i wiara to zupełnie różne pojęcia. Jeśli są rozbieżne, to jest to znakiem jakiejś aberracji. Rozdwojenia lub roztrojenia jaźni.
Sumienie jest zawsze i bezpośrednio powiązane z wiarą. A poglądy wypływają z wiary. Jeśli są przeciwne wierze, to znaczy, że wiary brak.

Przykład z paleniem świadczy o pełnej spójności. Z wiary wynikają wyrzuty sumienia. Bo wiesz, że szkodzenie zdrowiu jest grzechem. Także Twój pogląd, w pełni słuszny, też wynika z prawd wiary. Zatem jesteś w pełni zdrowia psychicznego, bo wszystko współgra ze sobą. A to, że masz taką słabość, to nędza ludzkiego istnienia. Tacy jesteśmy. Upadamy. Podnosimy się, postanawiamy. I znów upadamy. Znam nieco ten problem, bo jestem niepalącym palaczem. I wciąż zdaję sobie sprawę jak kruchy jest ten stan. Np. wczoraj w nocy kilka godzin nie spałem walcząc z chęcią zapalenia. A papierosy w domu są, bo zona kopci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ