Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2583
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Abstract » 2023-08-26, 09:14

Albertus pisze: 2023-08-26, 08:55 Gdyby było tak że do zbawienia wystarczające jest subiektywne podążanie za tym co człowiekowi się wydaje dobre niezależnie od tego czy wierzy i w co wierzy i czy jego subiektywna ocena czy robi dobrze czy źle jest słuszna i gdyby w związku z tym wszyscy mieli takie same szanse na zbawienie, niezależnie od tego czy są katolikami czy nie, to wszelka ewangelizacja a nawet samo istnienie Kościoła nie miałoby większego sensu.Cały wysiłek ewangelizacyjny i krew męczenników nie miałaby dla zbawienia żadnego znaczenia.

Ale tak nie jest.
Nie masz wrażenia po tym co napisałeś że Dawkins ma racje? Mamy geografię zbawienia.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2037 times
Been thanked: 2224 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: sądzony » 2023-08-26, 09:17

Abstract pisze: 2023-08-26, 08:28 A jeśli nauka danej religii jest sprzeczna z nauką Jezusa?
Uważam, że to błąd interpretacji. Spójrz jak my tu na forum czasem inaczej, a nawet i sprzecznie, odczytujemy (interpretujemy) naukę Jezusa.

Dodano po 3 minutach 57 sekundach:
Andej pisze: 2023-08-26, 08:47 Jeśli religia odnosi się do Boga Jedynego, to nie powinno być zgrzytu. Ale jeśli ta relacja nie jest z Bogiem, ale bożkiem uważanym za Boga, to już rozbieżności moga być wielkie.
Religia zawsze odnosi się, bądź próbuje jak najbardziej potrafi, odnosić się do Boga Jedynego. Nawet nasza indywidualna z Nim relacja nakierowana jest ku temu. Jednakże nierzadko gubimy się (czy ulegamy zwiedzeniu) i się "rozbiegamy". Zawsze widzimy jedynie czyn, akt, a nie intencje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 09:28

Abstract pisze: 2023-08-26, 09:14 Mamy geografię zbawienia.

No oczywiście że tak.

Prawda jest taka że ludzie, narody,władcy, religie organizacje mogą się przeciwstawiać głoszeniu Ewangelii i niestety ludzie swoimi działaniami i zwodzeniem mogą doprowadzić innych ludzi do potępienia.
Dlatego tak ważne jest głoszenie Ewangelii i dlatego misjonarze poświęcali temu swoje życie a męczennicy często przelewali krew.
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 09:30 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2037 times
Been thanked: 2224 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: sądzony » 2023-08-26, 09:36

O ile dobrze rozumiem to @Abstract uważa, że każdy człowiek ma wewnętrzny obraz i podobieństwo Bogu z przed grzechu dzięki czemu poprzez głęboką relację z Bogiem, niezależnie od religii lub jej braku może zostać zbawiony. @Albertus natomiast, iż musi dostąpić zewnętrznego wskazania głoszonego przez Kościół.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 09:48

sądzony pisze: 2023-08-26, 09:36 O ile dobrze rozumiem to @Abstract uważa, że każdy człowiek ma wewnętrzny obraz i podobieństwo Bogu z przed grzechu dzięki czemu poprzez głęboką relację z Bogiem, niezależnie od religii lub jej braku może zostać zbawiony. @Albertus natomiast, iż musi dostąpić zewnętrznego wskazania głoszonego przez Kościół.
Źle rozumiesz. Albertus jak najbardziej uważa że jest możliwe że Bóg może zbawić człowieka który z Kościołem się nie zetknął i nie poznał Ewangelii przez Kościół głoszonej.Istnieje taka możliwość ale nie możemy wiedzieć czy i jak często się to może zdarzać.

Tylko że pogląd jakoby nie było "geografii zbawienia" oznacza że wiara w Jezusa i przyjęcie Ewangelii głoszonej przez apostołów nie ma ze zbawieniem kompletnie żadnego związku.

A taki pogląd, jeśli dobrze go rozumiem, głosi Abstract.

I takiemu poglądowi się przeciwstawiam bo co innego widzę w Bożym Objawieniu.
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 09:51 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2037 times
Been thanked: 2224 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: sądzony » 2023-08-26, 10:29

Tak sobie pomyślałem. A może chrześcijanin to ten, który by zdać maturę, potrzebuje korepetycji :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 10:41

sądzony pisze: 2023-08-26, 10:29 Tak sobie pomyślałem. A może chrześcijanin to ten, który by zdać maturę, potrzebuje korepetycji :-?
To znaczy że uważasz że poganie Ewangelii nie potrzebują znać aby się zbawić bo są lepsi a chrześcijanie potrzebują bo są gorsi?

No i oczywiście zachęcam abyś zanim coś pomyślisz pomyślał najpierw jak się to ma do tego co mówił Jezus i apostołowie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2583
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Abstract » 2023-08-26, 10:45

@Albertus dlaczego mozliwość zbawienia innowiercy ma pomniejszać sens zaangażowania ludzi znających naukę? Dla mnie to antyewangelizacja.

Wziąłeś pod uwagę to że mógłbyś urodzić się gdzie indziej, tylko proszę pisz szczerze a nie kreuj kogoś kim chcesz być przed samym sobą i innymi.
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 10:47 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 11:07

Abstract pisze: 2023-08-26, 10:45 @Albertus dlaczego mozliwość zbawienia innowiercy ma pomniejszać sens zaangażowania ludzi znających naukę? Dla mnie to antyewangelizacja.

Wziąłeś pod uwagę to że mógłbyś urodzić się gdzie indziej, tylko proszę pisz szczerze a nie kreuj kogoś kim chcesz być przed samym sobą i innymi.

Możliwość zbawienia niechrześcijan oczywiście istnieje, jak już o tym zresztą pisałem, i nie widzę w tym problemu.

Co innego pogląd że nie ma "geografii zbawienia" bo to oznaczałoby że ani głoszenie Ewangelii ani wiara w Jezusa Chrystusa dla zbawienia nie ma kompletnie żadnego znaczenia i wpływu. A to jest oczywiście absurdalne i niezgodne z nasza wiarą.

A zastanawianie się nad tym "co by było gdyby było" nie ma większego sensu.

Cieszę się że nasi przodkowie podjęli dobre decyzje które skutkują dla nas łatwiejszym dostępem do Ewangelii.
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 11:11 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2583
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Abstract » 2023-08-26, 11:11

Albertus pisze: 2023-08-26, 11:07 A zastanawianie się nad tym "co by było gdyby było" nie ma większego sensu.
Jak najbardziej ma ponieważ poszerza samoświadomość. Wyjaśnij mi dlaczego głoszenie ewangelii nie miałoby znaczenia? Czy widzisz w niej sens tylko i wyłącznie ze względu na nagrodę?

Albertusie unikasz szczerych odpowiedzi z wnętrza. Tylko czy przed otoczeniem, czy przed samym sobą?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 11:36

Abstract pisze: 2023-08-26, 11:11
Albertus pisze: 2023-08-26, 11:07 A zastanawianie się nad tym "co by było gdyby było" nie ma większego sensu.
Jak najbardziej ma ponieważ poszerza samoświadomość. Wyjaśnij mi dlaczego głoszenie ewangelii nie miałoby znaczenia? Czy widzisz w niej sens tylko i wyłącznie ze względu na nagrodę?

Albertusie unikasz szczerych odpowiedzi z wnętrza. Tylko czy przed otoczeniem, czy przed samym sobą?
Pisałem że głoszenie Ewangelii nie miałoby wtedy żadnego znaczenia jeśli chodzi o zbawienie.A to jest oczywiście absurdalne i całkowicie niezgodne z Ewangelią bo wielokrotnie jest tam podkreślane że celem głoszenia jest zbawienie.

A nad tym co by było gdybym urodził się w kraju gdzie dominuje inna religia to oczywiście mogę się zastanawiać tylko po co?

Miałbym wtedy trudniejszy dostęp do Ewangelii i trudniej byłoby mi wejść na drogę wiodącą ku zbawieniu. To podobnie jak rodzice którzy odchodzą od wiary i uczą swoje dzieci nienawiści do Chrystusa to utrudniają im wejście na tą drogę.Nie jest to niemożliwe ale trudniejsze Decyzje naszych przodków mają na to wpływ.

Dodano po 17 minutach 57 sekundach:
I nie unikam szczerych odpowiedzi. :D
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 11:41 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2037 times
Been thanked: 2224 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: sądzony » 2023-08-26, 11:54

Albertus pisze: 2023-08-26, 10:41
sądzony pisze: 2023-08-26, 10:29 Tak sobie pomyślałem. A może chrześcijanin to ten, który by zdać maturę, potrzebuje korepetycji :-?
To znaczy że uważasz że poganie Ewangelii nie potrzebują znać aby się zbawić bo są lepsi a chrześcijanie potrzebują bo są gorsi?
Właśnie sobie słucham ks. Pawlukiewicza, który mówi: "Kościół jest szpitalem, a zatem wspólnotą ludzi chorych." Oczywiście to hiperbola, jednak dość trafna.
Nie nazywam nikogo gorszym prócz siebie. Zawsze widziałem i nadal dostrzegam w sobie wiele zła. Bez wiary i Kościoła nie byłbym "człowiekiem". Wiara i Kościół okazuje mi się czymś niezbędnym do życia i istnienia. Z pewnością więc, jako człowiek, bez wiary jestem wybrakowany, chory, ułomny, niepełnosprawny, niepełny, zły.
Dla mnie to oczywiste.

Nie wiem czy poganie potrzebują czy nie. Wierzę, że poznanie Ewangelii może jedynie pomóc. Z pewnością nie może zaszkodzić. Wychodzę jednak z założenia, że "nie potrzebują lekarza zdrowi". Dla mnie poganin to konkretny człowiek. Muszę nawiązać z nim relację, by stwierdzić jak "wygląda" jego duchowość. Podobnie jak z chrześcijaninem. To że ktoś jest we wspólnocie Kościoła często o niczym nie stanowi.

PS: boisz się bycia "gorszym"?
Albertus pisze: 2023-08-26, 10:41 No i oczywiście zachęcam abyś zanim coś pomyślisz pomyślał najpierw jak się to ma do tego co mówił Jezus i apostołowie.
Chyba zanim coś napiszę. Myśli często jawią się niezależnie od naszej woli.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2583
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 420 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Abstract » 2023-08-26, 12:19

@Albertus co/kto decyduje o twoim miejscu i czasie urodzenia?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: Albertus » 2023-08-26, 12:23

sądzony pisze: 2023-08-26, 11:54
Albertus pisze: 2023-08-26, 10:41
sądzony pisze: 2023-08-26, 10:29 Tak sobie pomyślałem. A może chrześcijanin to ten, który by zdać maturę, potrzebuje korepetycji :-?
To znaczy że uważasz że poganie Ewangelii nie potrzebują znać aby się zbawić bo są lepsi a chrześcijanie potrzebują bo są gorsi?
Właśnie sobie słucham ks. Pawlukiewicza, który mówi: "Kościół jest szpitalem, a zatem wspólnotą ludzi chorych." Oczywiście to hiperbola, jednak dość trafna.
Nie nazywam nikogo gorszym prócz siebie. Zawsze widziałem i nadal dostrzegam w sobie wiele zła. Bez wiary i Kościoła nie byłbym "człowiekiem". Wiara i Kościół okazuje mi się czymś niezbędnym do życia i istnienia. Z pewnością więc, jako człowiek, bez wiary jestem wybrakowany, chory, ułomny, niepełnosprawny, niepełny, zły.
Dla mnie to oczywiste.
To dobrze że dla ciebie to oczywiste.Tym bardziej dziwne że nie jest dla ciebie oczywiste że wszyscy inni , a szczególnie niewierzący w Chrystusa koniecznie potrzebują tego samego.
Nie wiem czy poganie potrzebują czy nie. Wierzę, że poznanie Ewangelii może jedynie pomóc. Z pewnością nie może zaszkodzić. Wychodzę jednak z założenia, że "nie potrzebują lekarza zdrowi". Dla mnie poganin to konkretny człowiek. Muszę nawiązać z nim relację, by stwierdzić jak "wygląda" jego duchowość. Podobnie jak z chrześcijaninem. To że ktoś jest we wspólnocie Kościoła często o niczym nie stanowi.

A to co piszesz tutaj przeczy temu co napisałeś wcześniej.

I to ty jesteś w stanie oceniać duchowość poganina aby stwierdzić czy wiara w Chrystusa jest mu potrzebna do zbawienia czy nie?

PS: boisz się bycia "gorszym"?
Nie. :D

Wiem tylko że można być tak "pokornym" że aż pysznym.
Ostatnio zmieniony 2023-08-26, 12:24 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2037 times
Been thanked: 2224 times

Re: Instytucjonalizacja Kościoła, czyli obowiązujące przykazania

Post autor: sądzony » 2023-08-26, 12:40

Albertus pisze: 2023-08-26, 12:23 To dobrze że dla ciebie to oczywiste.Tym bardziej dziwne że nie jest dla ciebie oczywiste że wszyscy inni , a szczególnie niewierzący w Chrystusa koniecznie potrzebują tego samego.
Nic ja na Twoje zdziwienie.
A to co piszesz tutaj przeczy temu co napisałeś wcześniej.
Skoro tak twierdzisz. Nie zauważyłeś, jeszcze, że jestem pełen sprzeczności.
I to ty jesteś w stanie oceniać duchowość poganina aby stwierdzić czy wiara w Chrystusa jest mu potrzebna do zbawienia czy nie?
Nie napisałem "ocenić", a "stwierdzić jak wygląda" -> przyjrzeć się.
Miłość przekazuje się czynem w osobistej relacji, nie z ambony.
Nie. :D
A już myślałem.
Wiem tylko że można być tak "pokornym" że aż pysznym.
A skąd to wiesz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”