Nowe dubia i odpowiedź papieża

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Andej » 2023-10-04, 10:13

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-04, 09:57 Pokręcić pokrętłami kościoła tak aby przykręcić/zmniejszyć wpływ duchownych a odkręcić/zwiększyć wpływ "laikatu".
W moim kościele parafialnym nie ma pokręteł. A jeśli jakieś są, to na pewno nie są dostępne dla parafian. Sądzę, że i wikariusze, jeśli mają dostęp, to tylko kręcą nimi wyłącznie na polecenie z bezpośredniej góry.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-04, 10:40

Andej pisze: 2023-10-04, 10:13 W moim kościele parafialnym nie ma pokręteł. A jeśli jakieś są, to na pewno nie są dostępne dla parafian.
Napisałem, że "kręci nimi" papież Franciszek a nie parafianie czy wikary.
Oczywiście to przenośnia. Chodziło mi po prostu o pewne dostrojenie funkcjonowania Kościoła do czasów wspólczesnych.
Takie aggiornamento jak za JanaXXIII.

A co do mojego zainteresowania KRK. Interesuję się róznymi wyznaniami chrześcijańskimi. Od 30 lat. A zaczęło się od mojeje lektury książki Andrzeja Tokarczyka "Protestantyzm" w liceum. *-:)
Nie rozumiem dlaczego nie mógłbym się interesować KRK?
Ostatnio zmieniony 2023-10-04, 10:49 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 5 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Six
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 13 wrz 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Six » 2023-10-04, 12:49

Ludzie…

Czy możemy powrócić do oryginalnego tematu?

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 168
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: ArtFunky » 2023-10-04, 16:05

W mojej ocenie jest już tak dużo zamieszania, wątpię, aby na Synodzie byli odważni biskupi-konserwatywni i np. podchwycili jeszcze raz te dubia i w ogóle, by ktokolwiek zatrzymał tę machinę zmian.
Opinia papieża Franciszka, czy tam kard. Fernandeza jako szefa dykasterii św. Oficjum jest tu już kluczowa i widać ich determinację.

Co do zmian - zawsze postrzegałem, że w KK jest całkowita zgodność doktrynalna (pewnie kiedyś nie docierały do mnie informacje, że np. w kościele niemieckim jest już inaczej).

Obecnie - jak obserwuję lament PCh24 - Kościół zmierza podobno w kierunku rozwiązań anglikańskich - co diecezja, a nawet co indywidualny biskup - to będzie inna wykładnia np. moralna (kwestia błogosławieństw par jednopłciowych, kwestia rozwodników itp. - ciekawe co jeszcze? Kapłaństwo kobiet chyba jeszcze nie, może kwestia antykoncepcji, aborcji, komunii dla innowierców - kto wie?).

Raczej tego już nikt nie powstrzyma (jeśli nie powstaną schizmy). W mojej ocenie obecnie tzw. Lud Boży jest już zbyt mało zaangażowany w kwestie dokrtynalno-religijne i to, co "najwyżsi przywódcy" Kościoła ustalą, to tak będzie.
Nie sądzę, żeby którykolwiek z biskupów sprzeciwił się zmianie nauki Kościoła grożąc schizmą. Dubia pozostaną bez odpowiedzi, a kardynałowie je zgłaszający zostaną postawieni przed faktami - jako dokonanymi.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-04, 16:15

ArtFunky pisze: 2023-10-04, 16:05 W mojej ocenie jest już tak dużo zamieszania, wątpię, aby na Synodzie byli odważni biskupi-konserwatywni [...]
Jedni oczekują odważnych konserwatystów, inni odważnych postępowców ;)

Ale przecież to synod razem ze świeckimi. Więc chyba powinno się oczekiwać odważnych wierzących po prostu.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-10-04, 16:15 Niby w czym?
Ty mi lepiej powiedz to, co mi obiecałaś, że Ci coś sugerowałem :-B
Ostatnio zmieniony 2023-10-04, 16:17 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-04, 16:18

A to prawda.

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-04, 16:17
ArtFunky pisze: 2023-10-04, 16:05 W mojej ocenie jest już tak dużo zamieszania, wątpię, aby na Synodzie byli odważni biskupi-konserwatywni [...]
Jedni oczekują odważnych konserwatystów, inni odważnych postępowców ;)

Ale przecież to synod razem ze świeckimi. Więc chyba powinno się oczekiwać odważnych wierzących po prostu.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-10-04, 16:15 Niby w czym?
Ty mi lepiej powiedz to, co mi obiecałaś, że Ci coś sugerowałem :-B
Oj to tam było że napisałeś że trzeba bardziej do Biblii zaglądać. Jakbyśmy nie zaglądali.
Ostatnio zmieniony 2023-10-04, 16:36 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 91 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: pom » 2023-10-04, 16:34

ArtFunky pisze: 2023-10-04, 16:05 Raczej tego już nikt nie powstrzyma (jeśli nie powstaną schizmy). W mojej ocenie obecnie tzw. Lud Boży jest już zbyt mało zaangażowany w kwestie dokrtynalno-religijne i to, co "najwyżsi przywódcy" Kościoła ustalą, to tak będzie.
Nie sądzę, żeby którykolwiek z biskupów sprzeciwił się zmianie nauki Kościoła grożąc schizmą. Dubia pozostaną bez odpowiedzi, a kardynałowie je zgłaszający zostaną postawieni przed faktami - jako dokonanymi.
Ja wierzę w siłę modlitwy skierowanej do Boga Trójjedynego z żywą wiarą o czym przekonałem się wielokrotnie.
Mam Synod w swoich stałych intencjach i papieża i KK. I będzie tak jak Duch Święty zadecyduje.

J 16,33
33 To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat».
Mt 16,18
18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą
Mt 28, 19-20
19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 168
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: ArtFunky » 2023-10-04, 17:19

Widzisz @pom teksty, które cytujesz, są piękne, ale z mojego punktu widzenia (agnostyczm/ateizm - kiedyś byłem bardzo zaangażowanym katolikiem) uważam, że tu już nic nie pomoże.

Dla mnie papież Franciszek jest obecnie najbardziej chaotycznym, mało wykształconym teologicznie i nieroztropnym papieżem ostatnich lat (oczywiście tu powinno paść mocniejsze określenie na jako "najg..." ale nie chcę bana! :p, czasem niektórzy określają go jako "pożytecznego i..." - wiadomo, o co chodzi (pewnie mają w tym interes masoni i moderniści, ale nie chcę oficjalnie nikogo obrażać!).

W każdym razie otworzył już sporo furtek, zaakceptował "nowe tradycje", i metodą małych kroków zmienia naukę Kościoła.
Rzeczywiście, jak
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-03, 22:07 To ze papa raczej zbyt gorliwy w nawolywaniu do nawrócenia grzeszników nie jest to wiemy.
Będzie nieszczęściem gdyby niemieccy kardynalowie wpadli na pomysl kolejnej " reformy" Ale tragedią dla Kościoła to nie będzie.
ale jednak Niemcy dopięli swego.

Kiedyś, jak jeszcze byłem dość zaangażowanym katolikiem, szczyciłem się z jedności doktrynalnej KK, przekonywałem że u "heretyków" (braci odłączonych) są właśnie: pozwolenie na aborcję, kapłaństwo" kobiet, błogosławienie związków wiadomych itp. - a tu widzę "rewolucja" dociera do KK.
Trochę w środku siebie czuję się "zdradzony", stąd te moje "żale" - choć powinno być mi to obojętne...

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3547
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-04, 17:30

lepiej żeby zgniłe owoce same poodpadały niż miały zakazic całe stado.
Pan jest miłosierny i po odpadnieciu luterów i kalwinów dał Kosciołowi nowych wiernych. ( Guadelupe i te sprawy )
Moze cerkiew po kryzysie zechce jednosci z Matką Kosciołem.
Moze powstanie kosciół anglikańsko katolicki czy ewangelicko katolicki.
Duch Sw ma rózne pomysła :D

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-04, 17:38

Za to ja się zdradzona nie czuję bo wiedziałam i wiem, to co powinien wiedzieć każdy - nauka Kościoła ewoluuje.
Jeśli będą powszechne błogosławieństwa par homoseksualnych, a tak będzie na bank, to znaczy że Duch Święty tak chciał. Amen.
(nie mylić błogosławieństwa z akceptacją czynów, to się dalej nie wydarza i nie wydarzy)
Ostatnio zmieniony 2023-10-04, 17:39 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Six
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 13 wrz 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Six » 2023-10-04, 17:39

Mi się odpowiedzi papieża na dubia podobają.

1. Jest za pogłębianiem rozumienia Objawienia i za jego coraz lepszą interpretacją.
2. Nie odmawia błogosławieństwa Bożego nikomu. Jest za rozeznawaniem sytuacji indywidualnie i przeciwko sztywnej kazuistyce.
3. Nie zamyka się na pogłębianie i wyjaśnianie roli kobiet w Kościele.
4. Zakłada dobrą wolę ludzi przychodzących do sakramentu rozgrzeszenia, uczy hojności w wybaczaniu.

Odpowiedzi o synodalności nie rozumiem, nie wiem o co chodzi. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15137
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4266 times
Been thanked: 2988 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Dezerter » 2023-10-04, 22:49

Ciekawe i ważne, dzięki za podzielenie się
1. Zgadzam się z Franciszkiem w całości
CDN
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 91 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: pom » 2023-10-04, 23:28

@ArtFunky

Ja zawsze starałem się bronić papieża i bardzo dobrze Go odbieram. Natomiast mój niepokój budzą „liberalno-lewicowe” nurty w Kościele związane z Kościołem na terenie Niemiec.

Dodano po 9 minutach 19 sekundach:
W każdym razie otworzył już sporo furtek, zaakceptował "nowe tradycje", i metodą małych kroków zmienia naukę Kościoła.
Trzeba zrozumieć, że papież pochodzi z Ameryki Południowej, a tam jest możliwe, że jest inne wychowanie w wierze. O nauczanie KK jestem raczej spokojny bo Magisterium musi być spójne, a Biblia jest niezmienna.
Ostatnio zmieniony 2023-10-04, 23:39 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6513
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 731 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-05, 06:59

No, i co że tam są te nurty? Jaki jest to problem dla Kościoła, co się stanie?

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 168
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: ArtFunky » 2023-10-05, 08:52

Widać zaczyna się już zamieszanie i chyba zaczyna się problem, np. ks. Wachowiak, ciekawie na swoim kanale https://www.youtube.com/watch?v=2uMEBn8MipU.
Nauka Kościoła przestaje być już typu: Non possumus - te czasy już minęły.

ODPOWIEDZ