Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 83 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 05:36

Otwieram temat, w którym można cytować takie ewangeliczne wypowiedzi Pana Jezusa Chrystusa, które mogą wydawać się dziwne...
Po co to robić? Aby wspólnie się zastanowić nad ich sensem, który na pewno istnieje, choć być może trudno go dojrzeć przy pobieżnym czytaniu...
#-o
Zacznę od przykładu takiej wypowiedzi naszego Zbawcy, która według mnie pasuje do tego tematu jak ulał...
Oto 2 relacje ze zdarzenia, które samo w sobie jest niezwykłe: wskrzeszenie zmarłej dziewczynki - ale zwróćmy uwagę na ostatni werset w obu tekstach:
  • Mk 5,35-43 PAU
    (35) Kiedy jeszcze to mówił, przyszli z domu przełożonego synagogi i oznajmili: „Twoja córka umarła. Czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?”.
    (36) Lecz Jezus, słysząc, co mówią, zwrócił się do przełożonego synagogi: „Nie bój się, tylko wierz!”.
    (37) I nie pozwolił nikomu iść ze sobą, z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakuba.
    (38) Gdy przyszli do domu przełożonego synagogi, zobaczył zamieszanie i płaczki głośno lamentujące.
    (39) Wszedł, mówiąc do nich: „Dlaczego robicie zgiełk i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi”.
    (40) Lecz oni wyśmiewali się z Niego. On zaś wyrzucił wszystkich, wziął z sobą tylko ojca i matkę dziecka oraz tych, którzy Mu towarzyszyli, i wszedł tam, gdzie leżało dziecko.
    (41) Wziął dziecko za rękę i rzekł: „Talitha kum”, to znaczy: Dziewczynko, mówię tobie, wstań!
    (42) Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I zdziwili się ogromnie.
    (43) Lecz przykazał im stanowczo, aby nikt się o tym nie dowiedział, i powiedział, aby dali jej jeść.
  • Łk 8,49-56 PAU
    (49) Kiedy jeszcze to mówił, przyszedł ktoś z domu przełożonego synagogi i oznajmił: „Twoja córka umarła, więc nie trudź już Nauczyciela”.
    (50) Lecz Jezus, słysząc to, odezwał się do niego: „Nie bój się, tylko wierz, a będzie ocalona”.
    (51) Gdy przyszedł do domu, nie pozwolił nikomu wejść z sobą, z wyjątkiem Piotra, Jana i Jakuba oraz ojca i matki dziewczynki.
    (52) A wszyscy płakali i lamentowali nad nią. On rzekł: „Nie płaczcie, bo nie umarła, tylko zasnęła”.
    (53) Lecz oni wyśmiewali się z Niego, bo wiedzieli, że umarła.
    (54) On wziął ją za rękę i zawołał: „Dziewczynko, wstań!”.
    (55) Duch jej powrócił i natychmiast wstała. Polecił, aby jej dano jeść.
    (56) Zdumieli się jej rodzice, a On im przykazał, aby nikomu nie mówili o tym, co się stało.
:-?
Czy już na tym przykładzie widzicie, czemu założyłem ten temat (on się może nieco rozróść - poszperajcie w pamięci i Biblii, a na pewno znajdą się takie wypowiedzi Pana, które tu możemy omówić: aby je po prostu lepiej zrozumieć; nie twierdzę, że ja mam na każdy taki przypadek jedynie słuszne wyjaśnienie, ale dobrze będzie wspólnie szukać sensu słów Nauczyciela...).

Powyższe zapiski pokazują, że tłum ludzi wiedział, że dziecko nie żyje... Przychodzi Jezus i cudownie przywraca 12-tolatkę do życia... Do tej chwili nie ma tutaj szczególnie niczego nadzwyczajnego, bo cuda to była "norma" dla Chrystusa (one miały m.in. tę rolę, że uwiarygodniały Go jako obiecanego Mesjasza!)... Lecz czy nie zdumiewa nas polecenie, jakie On dał rodzicom dziecka (w obecności trzech apostołów)?!
Stanowcze polecenie/nakaz brzmi:
  • (43) Lecz przykazał im stanowczo, aby nikt się o tym nie dowiedział, i powiedział, aby dali jej jeść.
    +
    (56) Zdumieli się jej rodzice, a On im przykazał, aby nikomu nie mówili o tym, co się stało.
Wczujmy się w położenie tej piątki osób: rodzice + uczniowie :arrow: gdy wchodzą do izby, gdzie leży dziewczynka, widzą na własne oczy, że jest ona martwa (o tym też już wiedzą ludzie na zewnątrz w ilości nieznanej, ale na pewno było ich sporo, bo to nie działo się u "byle kogo" - umarła córka przełożonego synagogi; do tego było to jego jedyne dziecko!
Co za tragedia!! Trzeba iść i pocieszyć rodziców... No i przyszli z płaczem i lamentem... lecz oto widzą, że nadchodzi wędrowny Nauczyciel, znany już z cudownych dokonań... (niewątpliwie na cud liczył Jair, gdy się wybrał, by odszukać Jezusa i Go do dziecka sprowadzić w celu ratowania jej życia; ale zanim przybyli z powrotem, dziecko zmarło...). Ale cudem córeczka została do życia przywrócona!

W tych oto okolicznościach Jezus mówi, aby cicho-sza było o tym, co się stało, że dziecko znów żyje!
Czy to nie jest dziwne... bardzo dziwne polecenie, do tego, jak zapisał Marek: stanowcze!?
Wczujmy się w położenie rodziców: mamy nie mówić, że Jezus nam córkę do życia przywrócił! No doprawdy nie lada to zadanie! Trudne, jak przejście wielbłąda przez ucho igły... (o, a czy to nie jest możliwa zajawka kolejnego wątku w tym temacie? Możliwe, ale o tym teraz cicho-sza...).

Otwieram dyskusję - proszę się wypowiadać, kto ma jakieś myśli o tej całej sytuacji i tym dziwnym poleceniu: dlaczego Jezus tak zarządził?!
Ja nie ciągnę dalej pisania, choć mam też coś na ten temat do przekazania, ale nie teraz...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6458
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 891 times
Been thanked: 726 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-28, 07:19

Przekaż to od razu, skoro inni też mają się wypowiadać.
Chyba nie chciałbyś aby napisali:"no, mam coś do przekazania, ale nie teraz"..
Więc jako twórca wątku napisz najpierw to, co chcesz zostawić sobie jako wisienkę na torcie.

Dodano po 12 minutach 22 sekundach:
Mógłbyś też zdefiniować, jak rozumiesz słowo "dziwne"? To dość ogólne.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 07:20 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 83 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 08:04

CiekawaXO pisze: 2024-04-28, 07:32 Mógłbyś też zdefiniować, jak rozumiesz słowo "dziwne"? To dość ogólne.
"Dziwne" - niezrozumiałe, trudne do wyjaśnienia, kontrowersyjne... [na pewno nie miałem na myśli czegoś złego: jakiegoś krytykowanie słów Jezusa]

OK, skoro tak piszesz @CiekawaXO - to podam, choć myślałem, aby dać pierwszeństwo forumowiczom...

Tu jest Biblia Internetowa: https://biblia.apologetyka.co/read
a w niej jest Nowy Przekład Dynamiczny NT , w którym tak są oddane ww. ostatnie wersety z podanych tekstów oraz są komentarze do nich. Proszę, poczytajcie i się wypowiedzcie...
  • Mk 5,43 NPD
    (43) Następnie Jezus udzielił im wielu wskazówek, których jednak nie mieli dalej rozpowiadać. Polecił także, by dano jej posiłek.
Mk 5:43 NPD
Nowy Przekład Dynamiczny NT (komentarz)
Dosłowne przekłady zwykle sugerują, iż Jezus zabronił rozpowiadania o tym, że przywrócił dziewczynkę do życia. Jednak taka wersja tłumaczenia nie wydaje się prawidłowa z uwagi na trzy ważne aspekty: (a) kontekst wskazuje, że wokół domu był zebrany ogromny tłum ludzi, którzy ujrzeli dziewczynkę po jej przywróceniu do życia, więc natychmiast dowiedzieli się, co się wydarzyło; (b) gdyby miał to być bezwzględny zakaz rozgłaszania informacji o przywróceniu dziewczynki do życia, Marek również nie powinien opisywać tego wydarzenia; (c) analiza słów diesteilato autois polla wskazuje, że Markowi chodziło raczej o „przekazał im wiele” lub „udzielił im wielu wskazówek”, a nie „przykazał im surowo”, jak można znaleźć w innych tłumaczeniach. Zatem właśnie tego, co Jezus przekazał (gr. diastello, gdzie dia oznacza „przekaz”, a stello – „wysłanie”) rodzicom i uczniom w prywatnej rozmowie, mieli dalej nie rozpowiadać. Marek również nie ujawnia, co Jezus przekazał zebranym w izbie.


  • Łk 8,56 NPD
    (56) Rodzice dziecka kompletnie osłupieli. Gdy Jezus odchodził, nakazał im, by z nikim nie omawiali tego, co się wydarzyło.
Łk 8:56 NPD
Nowy Przekład Dynamiczny NT (komentarz)
Czasami Jezus nakazywał ludziom, by poszli pokazać się kapłanom „na świadectwo dla nich” (np. Mt 8,4). Jednak tu wręcz zabronił rodzicom omawiania z kimkolwiek tego, co się stało. Literalne przekłady zwykle sugerują, iż Jezus zabronił rozpowiadania o tym, że przywrócił dziewczynkę do życia. Jednak taka wersja tłumaczenia nie wydaje się prawidłowa z uwagi na trzy ważne kwestie: (a) kontekst wskazuje, że wokół domu był zebrany ogromny tłum ludzi, którzy ujrzeli dziewczynkę natychmiast po jej przywróceniu do życia; (b) gdyby miał to być bezwzględny zakaz rozgłaszania informacji o przywróceniu dziewczynki do życia, Łukasz również nie powinien opisywać tego wydarzenia. Jezusowi chodziło więc raczej o to, by rodzice dziewczynki nie wdawali się w dyskusje na ten temat. Marek dodaje, że „przekazał im wiele” lub „udzielił im wielu wskazówek”, a nie „przykazał im surowo”, jak można znaleźć w innych tłumaczeniach. Zatem właśnie tego, co Jezus przekazał rodzicom i uczniom w prywatnej rozmowie, mieli dalej nie rozpowiadać.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6458
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 891 times
Been thanked: 726 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-28, 08:15

O jaaaaa, PRZEKŁAD DYNAMICZNY, to może mieć co najwyżej Biblia dla dzieci, i to może zawierać parafrazę.
Korzystajmy z normalnych przekładów a nie takich parafraz okej?
TO jest subiektywny komentarz.
I wy mówicie, że jesteście Biblijni?

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 83 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 08:36

CiekawaXO pisze: 2024-04-28, 08:15 O jaaaaa, PRZEKŁAD DYNAMICZNY, to może mieć co najwyżej Biblia dla dzieci, i to może zawierać parafrazę.
Korzystajmy z normalnych przekładów a nie takich parafraz okej?
TO jest subiektywny komentarz.
Dobrze, wobec tego liczę na to, że będziesz pierwsza (i nie jedyna), która się teraz wypowie w sposób wyjaśniający to, co czym ten wątek traktuje... Nie daj długo oczekiwać... :-w
CiekawaXO pisze: 2024-04-28, 08:15 I wy mówicie, że jesteście Biblijni?
Kto to jest "wy"?
NPD to wydawnictwo niezwiązane z żadnym Kościołem (notabene Vocatio i NPD to jedna "firma", a Vocatio wydaje Prymasowską Serię Biblijną, chociaż nie jest to wydawnictwo typowo katolickie).
Wiem, że NPD budzi kontrowersje, ale jest na "rynku biblijnym" obok innych przekładów, więc można bez uprzedzeń porównywać i wyciągać wnioski; mi osobiście to, co podałem wyżej pomaga ze zrozumieniem podejść do wypowiedzi Pana Jezusa, która brana dosłownie jest po prostu NIEREALNA - a czy myślimy tutaj, że On aż takiej nierealności oczekiwał, że rodzice będą ukrywać przed ludźmi ożywienie ich dziecka jedynego??!... :-o
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6118
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Albertus » 2024-04-28, 08:45

Jezus wielokrotnie zabraniał opowiadać o cudach których dokonywał gdyż ułatwiało mu to swobodne działanie.

Mk1:40 Wtedy przyszedł do Niego trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». 41 Zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony!». 42 Natychmiast trąd go opuścił i został oczyszczony. 43 Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, 44 mówiąc mu: «Uważaj, nikomu nic nie mów16, ale idź pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo17 dla nich». 45 Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

A pokazać się kapłanowi Jezus każe dlatego że w przypadku trądu było to nakazane przez Prawo i było niezbędne do ponownego włączenia uzdrowionego człowieka do społeczności.

Nie bardzo więc rozumiem co takiego dziwnego miałoby być w tej wypowiedzi Jezusa.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 83 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 08:52

Albertus pisze: 2024-04-28, 08:45 Nie bardzo więc rozumiem co takiego dziwnego miałoby być w tej wypowiedzi Jezusa.
Wg mnie to, że to było niewykonalne! Cała okolica wiedziała, że dziecko zmarło, a Jezus by kazał ukrywać, że On je wskrzesił? To co, samo ożyło? Jakoś mi to nie pasuje... [ale może się mylę i zostałem przez NPD oszukany?]
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6458
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 891 times
Been thanked: 726 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-28, 08:57

Jak będzie coś dla mnie dziwne, to się na pewno wypowiem, nie trzeba mnie zachęcać.
Co do tej Biblii, nie mogę znaleźć przekładu dynamicznego tego fragmentu:
"Mężny Juda upomniał lud, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu mając przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, którzy zginęli. Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda – była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu."
Może mi dasz co o tym pisze ów przekład?
Klikam klikam i nie podaje komentarza.
"Wy"-adwentyści, a nie "wy" jakieś wydawnictwa.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 09:04 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6118
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Albertus » 2024-04-28, 09:07

Jordan pisze: 2024-04-28, 08:52
Albertus pisze: 2024-04-28, 08:45 Nie bardzo więc rozumiem co takiego dziwnego miałoby być w tej wypowiedzi Jezusa.
Wg mnie to, że to było niewykonalne! Cała okolica wiedziała, że dziecko zmarło, a Jezus by kazał ukrywać, że On je wskrzesił? To co, samo ożyło? Jakoś mi to nie pasuje... [ale może się mylę i zostałem przez NPD oszukany?]
Oczywiście że nie udawało się całkowicie zachować takich wydarzeń w tajemnicy ale im mniej oficjalnych zgłoszeń o cudach tym większa swoboda działalności.A taka względna swoboda do czasu była Jezusowi potrzebna. Poza tym co innego opowieści między ludźmi a co innego oficjalne ogłoszenie przez uzdrowionych czy bezpośrednich świadków zdarzenia.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 83 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 09:23

Albertus pisze: 2024-04-28, 09:07 Oczywiście że nie udawało się całkowicie zachować takich wydarzeń w tajemnicy ale im mniej oficjalnych zgłoszeń o cudach tym większa swoboda działalności.A taka względna swoboda do czasu była Jezusowi potrzebna.
Tak, wiem i rozumiem ideę "tajemnicy mesjańskiej" (Jezus nie chciał, by Go za szybko jako Mesjasza zidentyfikowano), więc tym można to Jego polecenie tłumaczyć...
W komentarzu NPD do Mk 5,34 jest omawiane słowo <1291> διεστειλατο (diesteilato)
z tej strony:
https://biblia.oblubienica.eu
zrzut ekranu:

Obrazek

Jak widać, to słowo może znaczyć: przekazywać, postanawiać; - wobec czego nie musi znaczyć, że Jezus rodzicom przykazał, by milczeli, ale On im przekazał coś, o czym mieli milczeć...
To ma sens.

A tak to oddaje BT:
Mk 5,43 BT5
(43) Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym się nie dowiedział, i polecił, aby jej dano jeść.


Zresztą tak samo dosłowny przekład:
Mk 5,43 SNPD
(43) Wtedy przykazał im z naciskiem, aby nikt nie dowiedział się o tym. Powiedział też, aby dano jej jeść.


Tylko NPD bierze pod uwagę inne znaczenie słowa:
analiza słów diesteilato autois polla wskazuje, że Markowi chodziło raczej o „przekazał im wiele” lub „udzielił im wielu wskazówek”, a nie „przykazał im surowo”, jak można znaleźć w innych tłumaczeniach. Zatem właśnie tego, co Jezus przekazał (gr. diastello, gdzie dia oznacza „przekaz”, a stello – „wysłanie”) rodzicom i uczniom w prywatnej rozmowie, mieli dalej nie rozpowiadać.

CiekawaXO pisze: 2024-04-28, 08:57 Może mi dasz co o tym pisze ów przekład?
NPD nie zawiera Ksiąg Wtórnokanonicznych.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 34 times
Been thanked: 7 times

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Piotr55 » 2024-04-28, 09:41

Albertus pisze: 2024-04-28, 09:07
Jordan pisze: 2024-04-28, 08:52
Albertus pisze: 2024-04-28, 08:45 Nie bardzo więc rozumiem co takiego dziwnego miałoby być w tej wypowiedzi Jezusa.
Wg mnie to, że to było niewykonalne! Cała okolica wiedziała, że dziecko zmarło, a Jezus by kazał ukrywać, że On je wskrzesił? To co, samo ożyło? Jakoś mi to nie pasuje... [ale może się mylę i zostałem przez NPD oszukany?]
Oczywiście że nie udawało się całkowicie zachować takich wydarzeń w tajemnicy ale im mniej oficjalnych zgłoszeń o cudach tym większa swoboda działalności.A taka względna swoboda do czasu była Jezusowi potrzebna. Poza tym co innego opowieści między ludźmi a co innego oficjalne ogłoszenie przez uzdrowionych czy bezpośrednich świadków zdarzenia.
A co na to zasada : tak tak/nie nie ? Nawet by się wywinąć spod trafnej argumentacji nie wchodźmy i Jezusa nie wstawiajmy w politykierskie buty.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 09:42 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Niepojęty, nie zmierzony, światy stworzyłeś

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6458
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 891 times
Been thanked: 726 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-28, 10:07

NPD nie zawiera Ksiąg Wtórnokanonicznych.
Tak właśnie myślałam:)
Czyli proponujesz nam stronę biblijną, która nie zawiera naszych katolickich ksiąg w przekładzie NPD?
Czyli nas się pomija w tym "dziele".
A czy ów strona z Biblią, zawiera w ogóle te księgi wtórnokanoniczne w innych przekładach, czy także nie?



I przy okazji wyjaśnienie dla katolików:
https://piotrandryszczak.pl/adwentysci- ... iczne.html
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 10:09 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 934
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 83 times
Been thanked: 55 times
Kontakt:

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 10:37

CiekawaXO pisze: 2024-04-28, 10:07 A czy ów strona z Biblią, zawiera w ogóle te księgi wtórnokanoniczne w innych przekładach, czy także nie?
Zawiera.
Wyżej bez podania siglum zacytowałaś coś, co wyszukałem - właśnie dzięki Biblii Internetowej : https://biblia.apologetyka.co/search
i mogę zacytować:
2Ma 12:42-45 BT5
(42) a potem oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany. Mężny Juda upomniał wszystkich, aby strzegli samych siebie i byli wolni od grzechów, mając przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, którzy zginęli.
(43) Uczyniwszy zaś zbiórkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwóch tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu.
(44) Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym,
(45) lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.


Otwórz sobie zakładkę Pomoc: https://biblia.apologetyka.co/help#books
a tam masz opcję: Dostępne nazwy ksiąg - dowiesz się, co jest w tej Biblii Internetowej dostępne.

Akurat słucham tego nagrania:



Zobacz w opisie, jakie są wątki w rozmowie - polecam ten:
1:33:05 Chrześcijańskie kanony Starego Testamentu
bo w nim jest o tym, czego dotyczy Twój link.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6118
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Albertus » 2024-04-28, 10:39

Piotr55 pisze: 2024-04-28, 09:41
Albertus pisze: 2024-04-28, 09:07
Jordan pisze: 2024-04-28, 08:52
Albertus pisze: 2024-04-28, 08:45 Nie bardzo więc rozumiem co takiego dziwnego miałoby być w tej wypowiedzi Jezusa.
Wg mnie to, że to było niewykonalne! Cała okolica wiedziała, że dziecko zmarło, a Jezus by kazał ukrywać, że On je wskrzesił? To co, samo ożyło? Jakoś mi to nie pasuje... [ale może się mylę i zostałem przez NPD oszukany?]
Oczywiście że nie udawało się całkowicie zachować takich wydarzeń w tajemnicy ale im mniej oficjalnych zgłoszeń o cudach tym większa swoboda działalności.A taka względna swoboda do czasu była Jezusowi potrzebna. Poza tym co innego opowieści między ludźmi a co innego oficjalne ogłoszenie przez uzdrowionych czy bezpośrednich świadków zdarzenia.
A co na to zasada : tak tak/nie nie ? Nawet by się wywinąć spod trafnej argumentacji nie wchodźmy i Jezusa nie wstawiajmy w politykierskie buty.
Ta zasada nie ma z tym żadnego związku.

Chęć zachowania jak największej dozy potrzebnej swobody w swojej działalności przez Jezusa nie ma żadnego związku z jakimś politykierstwem.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 10:52 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 34 times
Been thanked: 7 times

Re: Dziwne wypowiedzi Jezusa...

Post autor: Piotr55 » 2024-04-28, 11:52

Jeśli nie jest "tak tak/nie nie" to nosi znamiona manipulacji opinią publiczną. Zwodzi maluczkich .
Nie wiem, czy był Jezus, ale nie postępował by w taki sposób, by sobie ułatwiać misję. Gdybym w Niego wierzył, cenił bym Go znacznie wyżej .
A niespójności w Piśmie, osobny temat.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 11:53 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Niepojęty, nie zmierzony, światy stworzyłeś

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”