Kończący się związek

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Maysofcash
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kończący się związek

Post autor: Maysofcash » 2020-12-21, 16:23

A od kiedy został wprowadzony zakaz współżycia przed ślubem? Czy było tak za pierwszych lat Kościoła? Dlaczego skoro jest to takie ważne i za cudzołóstwo można trafić do piekła to Bóg nie opisał tego dokładnie z Biblii ze nie można współżyć przed małżeństwem?
Ostatnio zmieniony 2020-12-21, 22:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1382
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 501 times
Been thanked: 216 times

Re: Kończący się związek

Post autor: Pompieri » 2020-12-21, 19:43

A od kiedy mial byc wprowadzony?
Taki zakaz nie obowiazywal w Raju, gdyz w Raju ludzie nasie prarodzice byli doskonali i bezgrzeszni i z samej natury zaslubieni sobie.
Problem powstal po upadku ludzi.
I z tym problemem kazdy wierzacy musi sie zmierzyc ... czy to bylo 5000 lat temu, czy teraz.

Maysofcash
Przybysz
Przybysz
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kończący się związek

Post autor: Maysofcash » 2020-12-21, 20:27

Rozumiem ale czy w Kościele założonego przez Św. Piotra był od razu ten zakaz współżycia przedmałżeńskiego czy był on dopiero później wprowadzony

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Kończący się związek

Post autor: Logan » 2020-12-21, 20:38

Wielu rzeczy nie ma w Biblii na przykład przebieganie po pasach na czerwonym świetle, a to poważny grzech, nieuważnie można zginąć. Nie ma też zakazu śmiecenia w lasach, ani recyklingu, nie ma zakazu palenia styropianu w piecu.
Nie ma nawet nic o cyrografie x_x

W Biblii jest za to:

Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?
1 Kor 6:19

Pokarm dla żołądka, a żołądek dla pokarmu. Bóg zaś unicestwi jedno i drugie. Ale ciało nie jest dla rozpusty, lecz dla Pana, a Pan dla ciała. 1 Kor 6:13

Złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem.
A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało
Mt 19:5-6

To złączenie następuje w sakramencie małżeństwa także uzyskujemy prawo do przyjemności ciała w stosunku z płcią przeciwną.

Odsyłam do wikipedii: Historia sakramentu małżeństwa
Ostatnio zmieniony 2020-12-21, 20:55 przez Logan, łącznie zmieniany 6 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13918
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Kończący się związek

Post autor: sądzony » 2020-12-22, 08:08

Maysofcash pisze: 2020-12-21, 16:23 A od kiedy został wprowadzony zakaz współżycia przed ślubem? (...)
Został wprowadzony od momentu mojego/Twojego nawrócenia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1709
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 419 times

Re: Kończący się związek

Post autor: Viridiana » 2020-12-22, 09:48

Maysofcash pisze: 2020-12-21, 16:23 Dlaczego skoro jest to takie ważne i za cudzołóstwo można trafić do piekła to Bóg nie opisał tego dokładnie z Biblii ze nie można współżyć przed małżeństwem?
Nie znam się na historii Kościoła, więc nie potrafię Ci udzielić odpowiedzi na to, kiedy to zostało ustalone, ale mogę co nieco rozjaśnić w kwestii tego, czy to było obecne w Biblii.

Jeżeli masz czas (bo fakt jest faktem, konferencja jest długa, prawie godzinę trwa), możesz posłuchać tej konferencji. Jeśli nie masz czasu, zacznij słuchać od 20:20. Jest ona komentarzem do tego fragmentu Biblii:
Ogrodem zamkniętym jest moja siostra,
ogrodem zamkniętym, zdrojem zapieczętowanym!
Jego pędy - to las drzew granatu
z najszlachetniejszym owocem
(kwitnące cyprysy i rośliny nardu),
nard i krokus, tatarak i cynamon
wraz z wszelkimi wonnymi krzewami,
mirra i aloes
ze wszystkimi najbardziej szlachetnymi aromatami.
Źródło mojego ogrodu
jest zdrojem wody żywej,
która wytryska z Libanu.

- Pnp 4, 12 - 15 (w konferencji fragment ten brzmi trochę inaczej, gdyż tam używane jest jeszcze inne tłumaczenie).
Zwróć uwagę na wyrażenia ogród zamknięty, zdrój zapieczętowany. Szustak zwraca uwagę w tym kontekście na zdrój, jaki możemy znaleźć w Księdze Przysłów:
Pij wodę z własnej cysterny,
[wodę], która z twojego zdroju wytryska,
aby źródła twoje nie wypływały na zewnątrz,
ani potoki wód na place publiczne.
Do ciebie samego tylko winny należeć,
a nie do obcych razem z tobą.

Niech źródło twoje będzie błogosławione!
Raduj się żoną twojej młodości!
Łania to najmilsza! Kozica pełna wdzięku!
Niech piersi jej darzą cię stale rozkoszą,
a miłość upaja cię zawsze.
Dlaczego, synu mój, miałbyś się odurzać u boku cudzej niewiasty
i obejmować łono obcej?

- Prz 5, 15 - 20
Zauważ ten obraz: osoba, z którą jesteś jako ogród zamknięty, zdrój zapieczętowany, należąca tylko do Ciebie (a nie do Ciebie wespół z jakimiś innymi osobami), źródło, do którego nie ma dostępu nikt obcy i którego wody nie wypływają na zewnątrz - takim obrazem jest małżeństwo i chcąc osiągnąć taki obraz czekamy z seksem do ślubu.
Jeżeli coś niejasno wytłumaczyłam, zadawaj pytania, jeżeli Cię jakoś uraziłam, to przepraszam.
W ogóle jeżeli wysłuchasz tej konferencji i Ci się ona spodoba, zachęcam do wysłuchania innych, to seria o miłości małżeńskiej według Biblii oraz o tym, jak budować dobry związek. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”